fbpx
sobota, 20 lipca 2024

Sen erotyczny może przydarzyć się wszystkim, zarówno osobom prowadzącym bujne życie intymne , jak i tym, którzy w ogóle nie są aktywni w tej sferze. Treść snów o zabarwieniu erotycznym może nas zawstydzać, a nawet szokować – tak bardzo mogą one odbiegać od naszych preferencji seksualnych, systemu wartości i stylu życia.

ZNACZENIE SNÓW

Sny pozwalają na uwolnienie tłumionych emocji i mogą mieć ogromne znaczenie terapeutyczne. Uważny wgląd w ich treść pozwala odnaleźć źródło wielu dręczących nas problemów, a także podsuwa twórcze sposoby ich rozwiązania. Aby poprawnie zinterpretować znacznie snów i wykorzystać je jako wsparcie terapeutyczne, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty – certyfikowanego psychoterapeuty.

Freud uważał, że każdy sen, również ten pozbawiony erotycznego charakteru, w jakiś sposób nawiązuje do sfery intymnej, m.in. poprzez pojawiające się we śnie symbole. Snów na pewno nie powinno odbierać się dosłownie, jest to język podświadomości, a więc pełen jest niedomówień i alegorii.

Obrazy ze snu często mają znaczenie wyłącznie symboliczne – przykładem niech będzie sen o zbliżeniu intymnym z konkretną osobą (często z rodziny). Sen ten wcale nie musi oznaczać, że rzeczywiście pragniemy zbliżenia z tą osobą. Wskazuje raczej, na wzajemne relacje i w zależności od scenariusza snu, może np. wyrażać lęk o ulokowanie swoich uczuć w niewłaściwej osobie.

sen erotyczny wyspa kobiet

KIEDY MOŻE POJAWIĆ SIĘ SEN EROTYCZNY?

Królestwem snu rządzi podświadomość – jest to miejsce, w którym skupiają się wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia, a także uświadamiane i nieuświadamiane pragnienia, obawy i lęki.

Sen erotyczny często pojawia się, gdy w naszym życiu mają miejsce jakieś przejściowe, większe lub mniejsze, zawirowania, np. gdy zmieniamy pracę, wyjeżdżamy lub zakochujemy się.

Może pojawić się również wtedy, gdy z jakichś przyczyn, jesteśmy mało aktywni seksualnie – sen erotyczny pomaga pozbyć się nagromadzonej energii seksualnej, przywołując wyrazisty erotycznie sen, nierzadko zwieńczony orgazmem.

sen erotyczny wyspa kobiet

CZY PRZEJMOWAĆ SIĘ SNAMI EROTYCZNYMI?

To zależy – jeśli sen erotyczny powoduje u ciebie jedynie lekkie zawstydzenie, po prostu zignoruj go i pozbądź się poczucia winy. I tak nikt nie widzi, o czym śnisz!

Jeśli jednak często dręczą cię koszmary senne i np. wielokrotnie nawiedza cię sen o drastycznym, pełnym przemocy przebiegu, takim jak gwałt, przemoc, koniecznie zgłoś się do specjalisty, który za pomocą terapii pomoże rozpoznać prawdziwy problem i pomoże ci się od niego uwolnić.

Poprzedni

Walka o środowisko jest walką o pokój i dobrostan ludzi

Następny

Olejki eteryczne - dobre dla ciała i duszy

Zobacz również to: