fbpx
niedziela, 3 marca 2024

Kobiece piersi ulegają nieustannym przemianom, które wywierają wpływ na ich wygląd. W zasadzie niewiele kobiet ma idealny, odpowiadający współczesnym kryteriom piękna biust: rzeczywistość znacznie odbiega od promowanego w mediach wizerunku. Niezależnie od rozmiaru i kształtu biustu, warto wiedzieć, jak ujędrnić piersi i jak wygląda właściwa pielęgnacja.

Od czego zależy wygląd biustu?

Kobiecy biust rzadko bywa idealnie symetryczny: zazwyczaj jedna pierś różni się od drugiej wielkością, usytuowaniem lub ogólnym ukształtowaniem. 

Na wygląd piersi wpływa wiele czynników, a najważniejsze z nich to:

  • geny – matka natura to najważniejszy czynnik decydujący o rozmiarze, kształcie, elastyczności skóry piersi
  • objętość tkanki tłuszczowej i tkanki gruczołowej. Im więcej tkanki gruczołowej, tym jędrniejsze piersi, a im więcej tłuszczowej – tym większe piersi (ale i większa skłonność do opadania!). Ubytek tkanki gruczołowej ma miejsce m.in. w trakcie menopauzy, po laktacji itd.
  • wiek – wraz z upływem czasu następuje redukcja tkanki gruczołowej i pojawia się skłonność do opadania
  • wahania wagi
  • ciąża, laktacja – im bardziej bardziej powiększają się piersi, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że powrócą do poprzedniej kondycji. Pomimo, że zmiany te nie zawsze są przez nas mile widziane, są to zmiany uwarunkowane biologicznie i świadczą o prawidłowym dojrzewaniu ciała kobiety
  • menstruacja, terapie hormonalne
  • nawyki pielęgnacyjne i bielizna
  • postawa ciała

Jak ujędrnić piersi?

Niezależnie od wielkości i kształtu naszych piersi, warto zadbać o ich wygląd: piękny dekolt to najcenniejszy atut kobiety! Odpowiednia pielęgnacja biustu może do pewnego stopnia ujędrnić piersi i przeciwdziałać ich opadaniu.

Odpowiednia bielizna

Dobrze dopasowany stanik jest największym przyjacielem kobiecych piersi. W trakcie dojrzewania, ciąży i laktacji, w trakcie uprawiania ćwiczeń fizycznych, a nawet w trakcie snu, nie powinnyśmy zapominać o odpowiednim staniku. Dobry biustonosz zabezpiecza przed rozciągnięciem więzadeł, stanowiących nasz naturalny gorset podtrzymujący biust.

Czy spać w staniku? Jeśli chcemy ujędrnić piersi, odpowiedź brzmi: tak. Szczególnie, gdy mamy duży biust: w ciągu nocy nasze piersi podlegają różnym przeciążeniom, czasem na nich śpimy, przygniatamy je i rozciągamy. Biustonosz ma za zadanie podtrzymać piersi w górze i zapobiec ich opadaniu.

Jak ujędrnic piersi

Pielęgnacja biustu

Aby ujędrnić biust i zapobiec jego opadaniu, nie powinnyśmy opalać biustu: promieniowanie UV to główna przyczyna przedwczesnego starzenia się skóry. Należy również unikać gorącej wody, która wysusza skórę i doprowadza do jej zwiotczenia. Zamiast długich, gorących kąpieli, wybierzmy raczej krótki prysznic, pod koniec włączając zimny natrysk: zimna woda to najtańszy i bardzo skuteczny sposób na ujędrnienie biustu!

Kosmetyki do pielęgnacji biustu mogą mieć różną konsystencję – na dzień wybierzmy szybko wchłaniające się i lekkie kosmetyki w formie żelu, natomiast na noc kosmetyki natłuszczające o bogatym i odżywczym składzie. Nakładając kosmetyki, warto wykonać delikatny masaż biustu ruchami głaskającymi, od dołu do góry (masaż piersi niewskazany jest przed menstruacją).

Jak ujędrnić biust ćwiczeniami?

Mimo, że nie da się za pomocą ćwiczeń diametralnie zmienić kształtu biustu, możemy jednak ujędrnić piersi i zmniejszyć ich tendencję do opadania. Mocne mięśnie klatki piersiowej to punkt zaczepienia dla więzadeł podtrzymujących biust, dlatego wskazane są wszelkie ćwiczenia, które wzmacniają tę partię ciała. Najlepszym sportem dla piersi jest pływanie!

 

Poprzedni

Naturalne sposoby na bezsenność: kąpiele ziołowe

Następny

Pokochaj swoją sylwetkę z ANSWEAR! Rusza nowy projekt promujący idee body positive

Zobacz również to: