fbpx
niedziela, 8 września 2024

Migrenowy ból głowy jest jednym z najczęstszych dolegliwości spotykanych w praktyce lekarskiej. Migrena ciągle pozostaje też drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie, a pierwszą wśród młodych kobiet.

Pomimo przekonania, że migreny są rzadkie, statystyki szacują, że migrenowy ból głowy dotyka około 20% populacji. W Polsce, wg Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, na migrenę lub tzw. migrenę prawdopodobną cierpi aż 8 mln osób. Co więcej, ponieważ migreny są często pomijane przez lekarzy lub nie są zgłaszane przez pacjentów, rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Migrena jest najczęstszą przyczyną nawracających, silnych bólów głowy, z powodu których pacjenci zgłaszają się do lekarza. Trzy razy częściej chorują na nią kobiety. Dlaczego? Wykazano, że ataki migreny mogą mieć związek z wahaniami stężenia estrogenów oraz zmianami stosunku poziomu estrogenów i progesteronu. Udowodniono także związek pomiędzy kondycją psychiczną a częstością występowania napadów migreny.

Chociaż coraz lepiej udaje się poznać chorobę, podłoże schorzenia nadal pozostaje częściowo tajemnicą. Oto pięć faktów na temat migreny, które mogą być pomocne dla osób chorujących.

1. Migrenie często można zapobiegać

Możesz unikać lub kontrolować czynniki wywołujące migrenę, a także możesz działać szybciej niż choroba. Napad migreny rozwija się w ciągu kilkunastu minut i z reguły największe natężenie bólu osiąga w czasie dwóch pierwszych godzin trwania. Współcześnie dostępne są leki, które podane odpowiednio wcześnie pozwalają wrócić do całkowitej sprawności funkcjonowania przed najcięższym atakiem. Ważne, że szybkość działania leku jest uzależniona od sposobu podania preparatu, np. przypadku zastosowania sumatryptanu w formie iniekcji podskórnej (zastrzyku) pierwsze zauważalne efekty działania leku obserwuje się już po 10 minutach. Więcej przeczytasz tu: https://migrena.mededu.pl.

2. Większość osób cierpiących na migrenę nie widzi aury

Często słyszy się, że migrenowemu bólowi głowy towarzyszą zaburzenia widzenia, takie jak migające światła lub niewyraźne widzenie, ale w rzeczywistości aury te są rzadkie. Występują tylko u około 10-15% osób z migreną. Poważną bolączką migrenowców są też wymioty, wrażliwość na światło i zawroty głowy. Dla osób doświadczających nudności lub wymiotów uniemożliwiających połknięcie standardowej tabletki, lek we wstrzykiwaczu może być warty rozważenia.

3. Żywność nie wywołuje migreny – ale ten jeden czynnik już tak

Czekolada, ser, cytrusy, nabiał i inne pokarmy od dawna są obwiniane za wywoływanie migrenowych bólów głowy, ale może się okazać, że to nie one są winne.

Wyzwalacze pokarmowe w większości przypadków nie są poparte dowodami, a w rzeczywistości niektóre z nich, takie jak czekolada, zostały obalone przez badania. Mimo to wielu pacjentów stosuje diety eliminacyjne, aby uniknąć czynników wyzwalających migrenę. Jak na ironię, głód sam w sobie jest jednym z głównych czynników wyzwalających migrenę. Innym ważnym czynnikiem wyzwalającym są hormony.

4. Częste bóle głowy nie są normalne

Migrenowe bóle głowy dzieli się na dwie klasy: epizodyczne i przewlekłe. Migrena przewlekła występuje częściej niż 15 dni w miesiącu (w czasie nie krótszym niż 3 miesiące, w sytuacji, gdy pacjent nie nadużywa leków); epizodyczna jest rzadsza.

Ponieważ pacjenci z migreną przewlekłą mają bóle głowy tak często, zaczynają wierzyć, że to normalne mieć jakiś rodzaj bólu głowy prawie każdego dnia. Wielu z nich codziennie zażywa środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, zamiast szukać pomocy lekarskiej, dlatego ich choroba często pozostaje nierozpoznana. Ponadto leki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie są przeznaczone do regularnego przyjmowania, a ich stosowanie może prowadzić do innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z żołądkiem czy nawet udar mózgu. Dlatego – uważaj na siebie!

5. Przy migrenie należy szukać pomocy

Jeśli cierpisz na częste bóle głowy, nie próbuj leczyć ich na własną rękę. Porozmawiaj z lekarzem lub zwróć się do specjalisty od bólu głowy. Zrób to koniecznie, jeśli bóle głowy:

  • stają się częstsze
  • są silne lub osłabiające
  • przeszkadzają w pracy lub życiu domowym
  • nie ustępują po zastosowaniu leków dostępnych bez recepty
  • nasilają się podczas kaszlu lub ruchu.

Nie jesteś sama! Migrenowe bóle głowy to choroba wielu ludzi, ale można i należy ją leczyć. Więcej na temat skutecznej terapii m.in. dla osób, które są aktywne zawodowo i nastawione na szybki powrót do pełnej funkcjonalności znajdziesz tu: https://migrena.mededu.pl.

Poprzedni

Jak prawidłowo myć twarz, aby się nie starzeć?

Następny

YASUMI Melano terapia usuwająca przebarwienia i chroniąca przed fotostarzeniem

Zobacz również to: