fbpx
czwartek, 13 czerwca 2024

Patrząc holistyczne na organizm, ciało, umysł, dusza i emocje stanowią jedność. Gdy jedno niedomaga, negatywnie wpływa na inne. Dolegliwości to sygnały alarmowe, świadkowie zakłóceń równowagi. Warto nauczyć się je odczytywać!

Michel Odoul – terapeuta, praktyk technik energetycznych, zwłaszcza shiatsu i tradycyjnej medycyny chińskiej – w swojej książce „Powiedz mi, co Cię boli – powiem Ci, dlaczego” wprowadza czytelnika w podstawy filozofii i medycyny Wschodu. Tworzy swego rodzaju symboliczną mapę naszego ciała, wpisaną w holistyczną wizję świata i człowieka. Tłumaczy też, jak słuchać, by słyszeć komunikaty wysyłane przez ciało, jak rozpoznawać bóle, napięcia i cierpienia, a także co zrobić dla poprawy zdrowia i samopoczucia. Wydanie drugie poszerzone tego wyjątkowego przewodnika jest już na polskim rynku.

Jak mówi autor „nasz obecny styl życia, wszechobecność i potęga mediów, pułapka materializmu i konsumpcjonizmu, stałe przyspieszenie naszej codzienności przywiodły nas do stanu, w którym mylimy życie i doczesność, życie i zabieganie, życie i rozgorączkowanie. (…) Ta ciągła gonitwa oddala nas z każdym dniem coraz bardziej od nas samych i ogałaca z naszej własnej substancji. Jedynie śmierć lub choroba sprowadzają nas, siłą konieczności, przed nas samych. Cóż to za człowiek, którego ze smutkiem odkrywamy wówczas w lustrze? Co znaczy to bolące ciało? Kim jest stworzenie, prawie nieznane, leżące w tym łóżku? A przecież jest to właśnie nasz pierwszy i jedyny, prawdziwy rozmówca. Ten, z którym nigdy nie mieliśmy czasu rozmawiać ani go prawdziwie poznać, czyli my sami!”

Według medycyny wschodniej, u podstaw każdej choroby leżą zaburzenia energetyczne, które świadczą o przeszkodach w samorealizacji. Książka pozwala zrozumieć głębszy sens tego, co nam się przydarza, popatrzeć inaczej na swoje życie i wziąć za nie odpowiedzialność, nie czując się ani winnym, ani ofiarą. Cytując Dalajlamę „nie ma ludzi urodzonych pod złą gwiazdą, są tylko ludzie nieumiejący odczytywać nieba”.

Lektura książki skłania do szerszej refleksji i nauki odkodowywania języka ciała, odczytywania „naturalnych” wiadomości (sny, przeczucia, wrażenia fizyczne), pomaga zwiększyć samoświadomość. W oparciu o wieloletnie doświadczenie Michel Odoul przekazuje w swej książce oryginalne spojrzenie na związek ciała, umysłu i duszy, a jednocześnie uczy zaufania do życia.

Książka składa się z trzech osobnych części. Pierwsza zawiera globalne, filozoficzne podejście do człowieka i jego egzystencji potraktowanych jako spójna całość. Teoretyczna wiedza pozwala lepiej zrozumieć połączenia psyche, duszy, psychiki świadomej i nieświadomej z ciałem fizycznym.

W drugiej części książki autor skupia się na kodyfikacji energii według TMC (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej). Umieszcza człowieka w jego środowisku energetycznym, omawiając Yin, Yang i znane akupunkturze meridiany, dzięki czemu można zobaczyć, w jaki sposób objawy są w nas ze sobą połączone.

Trzecia część to swoista „inspekcja” ludzkiego organizmu, omówienie roli każdego organu i każdej części ciała oraz przedstawienie symboliki komunikatów ciała, czyli wyjaśnienie jakie skutki wywoływane są przez jakie „przyczyny”.

O AUTORZE

Michel Odoul – jest nauczycielem i terapeutą, łączącym techniki uzdrawiania inspirowane medycyną Wschodu z psychologią zachodnią, zwłaszcza jungowską. Absolwent prestiżowej Wyższej Szkoły Handlowej (HEC) w Paryżu, porzucił karierę w biznesie, aby zgłębiać tajniki shiatsu i tradycyjnej medycyny chińskiej. W połowie lat 90-tych XX w. założył w Paryżu Francuski Instytut Shiatsu, pierwszą we Francji szkołę, która stała się europejskim wzorcem profesjonalnego kształcenia terapeutów shiatsu. Autor licznych książek z zakresu psychoenergetyki, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków.

Polskim wydawcą książki Michela Odoula pt. „Powiedz mi, co Cię boli – powiem Ci, dlaczego. Elementy Psychoenergetyki” jest wydawnictwo Co-Libris. Pierwsze wydanie ukazało się w 2018 r., drugie poszerzone – w 2020 r. i to właśnie trafiło na polski rynek.

więcej na: www.co-libris.pl

*kupując książkę wspierasz PAH, 1 książka = 100 l wody dla Afryki

Co-Libris to jednoosobowe wydawnictwo, które założyła Joanna Wójcik-Géhin – adeptka jogi i medytacji Vipassana, humanistka kochająca matematykę, absolwentka UJ i Sorbony, tłumaczka i wydawca. Wydawnictwo jest odpowiedzią na poszukiwanie sensu po wielu latach intensywnej pracy w tzw. biznesie na linii Francja-Polska, jest też sposobem na dzielenie się książkowymi fascynacjami oraz indywidualnym spojrzeniem na świat poprzez książki. Co-libris wystartowało w 2018 roku z pierwszą książką pt. ”Powiedz mi, co Cię boli- powiem Ci, dlaczego” Michela Odoula.
Poprzedni

Najsłynniejsze opowiadania wigilijne

Następny

Jak wybrać wino? Poradnik dla początkujących

Zobacz również to: