fbpx
piątek, 19 kwietnia 2024

Jak wybrać wino, trunek, którego historia sięga czasów sprzed naszej ery? Już starożytni Rzymianie doceniali jego walory. Dzisiaj wino jest towarzyszem wielu towarzyskich spotkań czy romantycznych kolacji we dwoje. Oprócz znaczenia społecznego, ma oczywiście znaczenie zdrowotne, korzystnie wpływając na serce czy krążenie krwi. Jakie wino wybrać? Jakie rodzaje win rozróżniamy i które jest najlepsze dla początkujących koneserów?

Rodzaje win

Wino występuje w wielu rodzajach, dlatego jego klasyfikacja nie jest oczywista. To, do jakiego rodzaju zaliczymy dane wino, zależne jest od wielu czynników. Najpopularniejszy jest podział win ze względu na barwę, ale różnią się one między sobą również zawartością alkoholu, cukru, sposobem konsumpcji, rodzajem surowca, z jakiego powstają i innymi cechami.

Aby przekonać się, jak wybrać wino, które będzie nam smakować, warto przyjrzeć się bliżej tej klasyfikacji.

Barwa wina

Ze względu na ten wyznacznik wyróżniamy wina białe, czerwone i różowe.
Najpopularniejsze są oczywiście wina czerwone, których barwa może mieć kolor jasnoczerwony bądź ciemnowiśniowy. Wina białe są o wiele jaśniejsze, mają barwę jasnożółtą do brązowej. Wina różowe natomiast są jaśniejsze od czerwonych, tworzone są np. z czerwonych porzeczek.

Zawartość alkoholu w winach

Oprócz podziału win ze względu na kolor, możemy przyjąć również podział ze względu na zawartość alkoholu. Wina lekkie zawierają do 10% objętości czystego alkoholu. Wina średniej mocy mają w sobie do 14% alkoholu. Wina mocne natomiast zawierają nawet 18% alkoholu.

Istnieją również wina wzmocnione i alkoholizowane, które zawierają więcej niż 18% objętości alkoholu w swoim składzie.

Zawartość cukru w winach

Popularnym podziałem win jest podział ze względu na zawartość cukru. W związku z tym kryterium wina dzieli się na wytrawne o najmniejszej zawartości cukru do maksymalnie 1,5%. Nieco słodsze są wina półwytrawne, zawierające od 2 do 4% cukru. Jeszcze słodsze są wina półsłodkie o zawartości cukru od 4,5 do 7,5%.
Najsłodszą opcją są wina słodkie i bardzo zasłodzone, które mogą w swoim składzie zawierać nawet 16% cukru.

Sposób konsumpcji wina

Wino w wielu kulturach towarzyszy nie tylko imprezom i spotkaniom towarzyskim, ale nawet zwykłym obiadom jako dodatek poprawiający trawienie.

Ze względu na sposób konsumpcji, wina dzielimy na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest wino stołowe, które spożywa się podczas jedzenia Zazwyczaj są to wina wytrawne bądź półwytrawne.

Drugim rodzajem wina jest wino deserowe, które jest podawane po skończonym jedzeniu jako dodatek do deseru. Te wina najczęściej są słodkie bądź półsłodkie.

Ostatnim rodzajem wina jest wino likierowe, które zasadniczo jest spożywane tak samo, jak wino deserowe, jednak zazwyczaj jest bardzo słodkie i mocne, pełne aromatu i smaku.

Inne cechy wina

Oprócz tych najbardziej typowych podziałów win, możemy wyróżnić także klasyfikację ze względu na cechy jakościowe. Wyróżniamy w ten sposób wina ziołowe, które są zaprawiane nalewami ziołowymi. Takie wina nazywamy wermutami.

Oprócz win ziołowych, wyróżnić możemy także wina musujące, które zawierają w sobie dwutlenek węgla powstający w sposób w pełni naturalny, podczas fermentacji wtórnej.

Kolejnym rodzajem są wina gazowane, które są nasycane dwutlenkiem węgla w sposób sztuczny.

Istnieje jeszcze jedna specyficzna grupa win, do których należą wina lecznicze. Zawierają one w sobie preparaty lecznicze, np. pepsynę.

Podział win ze względu na rodzaj surowca, z jakiego powstają

To właściwie ostatnia klasyfikacja win. Ze względu na rodzaj wykorzystanego do produkcji surowca, wina dzielimy na jednoowocowe, czyli uzyskiwane z jednego, konkretnego rodzaju owoców, np. wino wiśniowe.

Oprócz win jednoowocowych, możemy wyróżnić także wino z owoców suszonych, wina wieloowocowe, czyli mieszane, a także wina tworzone z innych surowców, np. z żyta.

Jak wybrać wino w Internecie?

W dobie internetowych zakupów, zakup wina w sieci jest doskonałym pomysłem. Dzięki temu zyskujemy możliwość skosztowania win z całego świata.

Każdy kraj posiada swoje własne, lokalne wina, których nie sposób jest kupić w lokalnych sklepach czy sieciówkach.

Ogromny wybór to niewątpliwie spora zaleta. Wiele osób martwi się jednak o dostawę. Wina pakowane są przecież w szklanych butelkach, które nie są zbyt odporne choćby na uderzenia. Nie ma jednak obaw, gdyż istnieją różne formy opakowań na wino – szczególnie polecamy sięgnięcie po przyjazne naturze rozwiązania.

Ekologiczne zabezpieczenie butelek w transporcie nie tylko pokrywa się z duchem zero waste, ale i doskonale ochroni butelkę przed rozbiciem, dzięki czemu możemy być pewni, że wino dotrze do nas w całej okazałości. Gwarantuje także efektowny wygląd wina – prezentuje się znacznie lepiej, niż zwykła folia bąbelkowa.

Jak wybrać wino dla początkującego smakosza?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z degustacją win i nie wiesz, jak wybrać wino, zacznij raczej od tych łagodniejszych w smaku, o niższej zawartości alkoholu i wyższej zawartości cukru.

Wino słodkie przypadnie do gustu większości z nas, podczas gdy wino wytrawne jest już bardziej wyszukanym smakiem. Zaczynają od słabszych win, można przejść do tych mocniejszych, cięższych i bardziej wysublimowanych w smaku.

Poprzedni

Powiedz mi, co Cię boli - powiem Ci, dlaczego

Następny

Ekologiczne produkty Esprit

Zobacz również to: