fbpx
wtorek, 5 marca 2024

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą alergiczną o podłożu genetycznym. Gdy oboje rodziców jest alergikami – prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dziecka jest bardzo wysokie. Na uwarunkowanie AZS wpływają także czynniki środowiskowe oraz… stres. Co ciekawe – stres dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci! Razem z psychologiem wyjaśniamy jego wpływ na zaostrzenie objawów AZS oraz radzimy, jakich produktów używać, aby ukoić atopową skórę.

AZS a dziecięcy stres

– Atopowe zapalenie skóry określane jest jako choroba psychosomatyczna, czyli taka, w której sfera psychiczna – zachowanie, emocje, reakcje – odgrywa niezwykle ważną rolę, odpowiednio zaostrzając lub łagodząc jej objawy. Reakcje w atopowym zapaleniu skóry są nasilane na skutek silnych emocji i stresu poprzez przyśpieszenie krążenia i rozgrzania skóry. Prowokuje to świąd, zaczerwienienie, czasami opuchliznę. Dziecko reaguje na nie złością, rozdrażnieniem i niecierpliwością, które są potęgowane przez trudności ze snem i zmęczenie. Jak można przypuszczać, stres istotnie nasila występowanie objawów – tłumaczy dr Jagoda Różycka – psycholog i psychodietetyk z Ośrodka Terapii Novite z Sosnowca. Dalekie od prawdy jest stwierdzenie, że dzieci nie znają stresu. Jego najczęstszymi powodami u najmłodszych są m.in. problemy w domu (np. problemy rodziców, problemy finansowe czy konflikty z rodzeństwem), szkoła, kontakty z rówieśnikami, a także zmiany w życiu (np. choroba czy zmiana miejsca zamieszkania).

Jak zapobiegać stresowi u dziecka, a co za tym idzie – nasilonym objawom AZS?

Stres nasila dolegliwości związane z AZS. – Nasze dziecko musi skutecznie zaadaptować się do stresu – bez wątpienia będzie go spotykać na każdym etapie rozwoju. Dlatego tak ważne jest, aby otrzymało pomoc od nas w tym zakresie – jego strategie radzenia sobie ze stresem są niedojrzałe z racji wieku, a poziom stresu wyższy niż u rówieśników z powodu atopowego zapalenia skóry. Czym jest zatem radzenie sobie? To zbiór reakcji na stres wypracowanych przez każdego z nas, ukierunkowanych na regulację emocji, myślenia i zachowania – wyjaśnia dr Jagoda Różycka.

Jak pomóc dziecku?

W przypadku starszych dzieci warto razem analizować dane sytuacje i szukać rozwiązania problemu. Najmłodsi muszą czuć, że mają w nas wsparcie – kluczowa jest rozmowa i zapewnienie dziecka, że zawsze może na nas liczyć. Dzieci podobnie jak dorośli potrzebują czasami fizycznego odreagowania –niekiedy wystarczy spacer, a czasem krzyk. Tutaj warto dodać, że dziecko w okresie zaostrzenia objawów może być rozdrażnione i mieć gorsze samopoczucie – jako rodzice powinniśmy wykazać się empatią i zrozumieniem.

Dziecko zmagające się z problemem atopowego zapalenia skóry powinno znać swoją chorobę. – Warto przekazać dziecku część troski o chorobę przekazując mu część odpowiedzialności za jej dalszy przebieg. Pamiętanie o lekach i systematycznej pielęgnacji skóry, a także dbaniu o dietę – dzięki temu dziecko zyska częściowe poczucie kontroli, że ma wpływ na to, co się z nim dzieje – twierdzi dr Różycka. Warto razem ze swoją pociechą dobrze przyjrzeć się chorobie – stworzenie listy objawów sugerujących zaostrzenie dolegliwości pomoże w uzyskaniu lepszej kontroli nad AZS.

Odpowiednia pielęgnacja przyniesie ogromną ulgę

W przypadku AZS – czy to u dzieci, czy też u dorosłych – kluczową sprawą jest odpowiednia pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki. Chociaż należy dbać o nią non stop, to większą uwagę należy poświęcić jej w sezonie jesienno-zimowym. Dolegliwości tej nie służy nie tylko stres, ale również suche powietrze w mieszkaniach spowodowane sezonem grzewczym. Odpowiedzią na potrzeby wymagającej skóry atopowej jest Atoderm Intensive Baume od marki Bioderma. Kojący balsam emolientowy wzbogacony o działanie przeciwświądowe, odbudowujące ochronną barierę skóry i zapobiegające podrażnieniom. Zawartość substancji aktywnej o właściwościach przeciwświądowych PEA sprawia, że Atoderm Intensive Baume szybko redukuje swędzenie i potrzebę drapania. Wzbogacony o substancje kojące i oczyszczające, błyskawicznie łagodzi podrażnienia i trwale przywraca barierę ochronną skóry. Działanie to zawdzięcza dodatkowi unikalnego kompleksu Lipigenium™ (zbudowanego z biolipidów, które naturalnie występują w naskórku).

Ten niezwykle uniwersalny balsam może być stosowany zarówno przez dzieci – już od pierwszego dnia życia – jak i przez dorosłych. Produkt jest bezzapachowy, nie zawiera parabenów, jest hipoalergiczny. Łagodzi swędzenie i podrażnienia, odbudowuje barierę ochronną skóry. Przywraca komfort, wydłużając okresy pomiędzy fazami podrażnienia. U 76% badanych, którzy stosowali produkt przez 6 miesięcy, nie wystąpiły nawroty AZS.
Rodzice poprzez właściwą pielęgnację skóry dziecka w rzeczywistości robią dużo więcej – zapobiegają nieprzespanym nocom, ratują przyjęcia urodzinowe, pomagają w sukcesach szkolnych i asystują w osiągnięciach sportowych. Bioderma wspiera rodziców i dzieci w codziennych zmaganiach z atopią. Wszyscy oni potrzebują kompleksowej i systematycznej opieki oraz rzetelnej wiedzy dotyczącej tego problemu. Atoderm Intensive Baume to nie tylko potwierdzona skuteczność w walce z atopią, ale i poprawa jakości życia całej rodziny.

Bioderma, Atoderm Intensive Baume Więcej niż emolient. Kojący balsam emolientowy wzbogacony o działanie przeciwświądowe, odbudowujące ochronną barierę skóry i zapobiegające podrażnieniom. 500 ml/77 zł

Poprzedni

AGE PERFECT – WIELOWYMIAROWA KOLORYZACJA UPIĘKSZAJĄCA

Następny

Trend alert: dzianina w kolekcji FW 19/20 marki Solar

Zobacz również to: