fbpx
sobota, 2 grudnia 2023

Stres na myśl o zbliżającym się rodzinnym posiłku, który zawsze źle się kończy, niepokój na myśl o tej cioci, która ocenia twoje życiowe wybory, strach przed samotnością, sezonowa depresja. Obchody Bożego Narodzenia niekoniecznie muszą być synonimem radości, a nawet mogą być obiektem fobii.

Natalofobia: jakie są objawy tej fobii?

Natalofobia jest dość nowym terminem używanym w psychologii, ale odnosi się do fobii, która nie jest niczym nowym: jest to irracjonalny i nieproporcjonalny strach przed świętami Bożego Narodzenia i wszystkim, co jest związane z tym okresem (prezenty, posiłki rodzinne, dekoracje świąteczne, spotkania rodzinne itp.).

Niepokój, który pojawia się u tak zwanych „natalofobów” wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, wywoła klasyczne objawy fobii, które mogą być fizyczne lub psychiczne:

  • napady lęku;
  • ból serca;
  • ból brzucha;
  • biegunka;
  • depresja.

W odróżnieniu od innych fobii, objawy związane z natalofobią mają tę szczególną cechę, że u natalofobów pojawiają się dopiero około 1 grudnia, kiedy zaczynają widzieć na ulicach dekoracje świąteczne, reklamy związane z prezentami, takimi jak zabawki, perfumy, w telewizji lub na plakatach reklamowych.

Pacjent ma realne wrażenie, że jest chory, a ta wymówka jest dobra, aby usprawiedliwić nieobecność na wieczerzy wigilijnej lub świątecznym obiedzie.

W zimie, przy krótszych dniach, braku światła i krążących wirusach, rzadko jesteśmy w najlepszej formie, a zatem na Boże Narodzenie przybywamy w mniej niż idealnych warunkach psychicznych i fizycznych.

Niekoniecznie od razu zdajemy sobie z tego sprawę: jeśli czujesz, że pod koniec listopada, na początku grudnia twoje samopoczucie nie jest zbyt dobre, nie wiedząc dlaczego, być może cierpisz na natalofobię!

Singiel, bezdzietna para, bezrobotny. Kim są natalofobicy?

Ogólnie rzecz biorąc, okres świąteczny uwydatnia wady każdego człowieka. Możemy wyróżnić kilka „typów” natalofobów.

1. Ludzie samotni, cierpiący z powodu samotności.

2. Ludzie, którzy dokonali wyborów, takich jak chęć pozostania singlem lub nieposiadanie dzieci, i którzy znajdują się w konfrontacji z „klasycznym” modelem reszty swojej rodziny.

3. Ludzie, którzy nie mogą mieć dzieci, lub którzy nie mają dzieci, ponieważ ten okres jest bardzo związany z dziećmi.

4. Ludzie, którzy mają problemy finansowe, którzy już z trudem wiążą koniec z końcem.

5. Ludzie, którzy są bezrobotni, lub którzy nie mogą znaleźć pracy.

6. Osoby pogrążone w żałobie, które jakiś czas temu straciły bliską osobę.

7. Ludzie, którzy mają tajemnice rodzinne, którzy boją się spotkań rodzinnych z powodu niewypowiedzianych historii lub historii rodzinnych.

8. Ludzie, którzy doświadczyli skomplikowanego lub traumatycznego wydarzenia w ciągu roku, które pojawi się ponownie na tych spotkaniach rodzinnych.

Ten okres zawiera wszystkie składniki, które generują stres: chęć zrobienia czegoś dobrze i zadowolenia, presja społeczna i spojrzenia innych, strach przed nie sprostaniem zadaniu, względy finansowe, napięcia rodzinne i poczucie obowiązku, krótko mówiąc, wszystko łączy się w koktajl, który może stać się wybuchowy, jeśli nie weźmie się pod uwagę własnych potrzeb i pragnień.

Wreszcie, istnieje jeszcze jedna kategoria natalofobów: ludzie, którzy są przeciwko Świętom Bożego Narodzenia, którzy potępiają ich bardzo komercyjny, marketingowy aspekt i odmawiają uczestnictwa w nich, ponieważ ich to denerwuje.

Stres i niepokój, które narastają wraz ze zbliżającym się końcem roku. Natalofobia nie powinna być lekceważona, ponieważ jest to fobia, która może prowadzić do głębokiego nieszczęścia, a nawet depresji.

Myślenie o okresie świątecznym i rozmyślanie o czasie w roku, którego nie lubimy, może pogłębiać depresję; ożywić ból po stracie, który udało nam się zatrzeć w ciągu roku, reaktywować wewnętrzne pytania, na przykład dotyczące wyborów życiowych.

Bardziej ogólnie, ważne jest, aby pamiętać, że okres Bożego Narodzenia jest okresem końca cyklu i że dla wielu ludzi koniec roku może być synonimem kwestionowania i podsumowywania minionych miesięcy. Stres i niepokój mogą być również spowodowane sposobem, w jaki inni na ciebie patrzą, osądem członka rodziny, na przykład twoimi wyborami życiowymi.

Obowiązek bycia doskonałym może być również źródłem tego niepokoju, gdy zbliżają się święta. Wszystko musi być idealne: prezenty, posiłek, strój, który wybierzesz, ale także rok, który właśnie minął, który musiał być „top”!

Tę rozbieżność można często zaobserwować na przykład na portalach społecznościowych, gdzie każdy prezentuje nieco sielankowy obrazek i stara się zamieścić najpiękniejsze zdjęcie choinki, najpiękniejsze prezenty, najpiękniejszy stół sylwestrowy, jak najbardziej uśmiechnięte zdjęcie rodzinne, odsyłając (często fałszywy) obraz rodziny bez problemów, doskonale rozumiejącej się.

Zrób krok do tyłu i nie poruszaj tematów, które cię denerwują

Boże Narodzenie nie jest najlepszym czasem na poruszanie bolesnych problemów rodzinnych, które nosimy w sobie. Nikt tak naprawdę nie jest w swoim normalnym stanie podczas tych spotkań rodzinnych: dążenie do perfekcji, napięcie, presja, zmęczenie.

Nie chodzi o to, aby je zakopać, ale raczej o to, aby zrobić krok do tyłu i poczekać na idealny moment, aby o nich porozmawiać, co z pewnością nie nastąpi w czasie obchodów końca roku. Stan umysłu bliskich Ci osób może nie być właściwy do przyjęcia krytyki lub poradzenia sobie z problemem w rodzinie.

Zwróć się do osób, którym ufasz

Czy masz problemy z pieniędzmi, a twój budżet na prezenty jest prawie zerowy, a myśl o konieczności usprawiedliwiania się sprawia, że jesteś niespokojny? Zamiast zatrzymywać to dla siebie i wydawać pieniądze, których nie masz, wskaż jednego lub dwóch zaufanych członków rodziny i wyjaśnij im swoją sytuację.

Można szybko znaleźć wspólną płaszczyznę: żadnych prezentów w tym roku, ale małe żetony na talerzu, lub prezent dla jednej, wylosowanej osoby.

Nie pozostawaj w izolacji!postanowienia noworoczne wyspa kobiet

Jeśli cierpisz z powodu samotności, a masz przyjaciół, którzy organizują przyjęcie wigilijne, nie wahaj się zapytać, czy możesz przyjść do nich na przykład, lub zorganizować przyjęcie świąteczne z przyjaciółmi następnego dnia.

Nie narzucaj sobie niczego

Czy obawiasz się spotkań rodzinnych? Nie zmuszaj się do wytrzymania Wigilii i rodzinnego obiadu! Spróbuj znaleźć szczęśliwy środek, aby być obecnym, nie cierpiąc zbyt wiele: tylko iść na aperitif, lub tylko dołączyć do nich na deser pod pretekstem czegoś innego.

Chodzi o to, by słuchać siebie, a nie narzucać sobie cały posiłek czy wieczór, jeśli nie ma się na to ochoty.

Nie wahaj się sięgnąć po profesjonalną pomoc

Jeśli pod koniec roku czujesz, że sprawy nie idą dobrze, że twoje morale nie jest dobre, nie czekaj, aż w ogóle nie będzie dobrze, aby zareagować i postaw na prewencję. Jeśli nie masz możliwości porozmawiania o tym z kimś z Twojego otoczenia, możesz zwrócić się do psychologa, aby porozmawiać o tym złym samopoczuciu.

Poprzedni

NOWOŚĆ! NATURALNE MASŁA DO CIAŁA ORIENTANA

Następny

GOLDENBOX No.39, czyli co powinna mieć fanka kosmetyków

Zobacz również to: