fbpx
piątek, 17 maja 2024

Jak zwiększyć poziom dopaminy w organizmie w naturalny sposób? Gdzie można znaleźć dopaminę w żywności? Która roślina zawiera dopaminę? Poznaj 12 naturalnych wskazówek, jak zwiększyć poziom dopaminy!

Co to jest dopamina?

Motywacja, koordynacja, wyobraźnia, kreatywność — dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który jest niezbędny dla naszej równowagi i dobrego samopoczucia. A więc jaka jest jego rola?

Dopamina jest jednym z neuroprzekaźników (cząsteczek chemicznych, które zapewniają przekazywanie wiadomości z jednego neuronu do drugiego), które są niezbędne dla naszej równowagi. Syntetyzowana głównie w śródmózgowiu i w jądrze podwzgórza, odgrywa zasadniczą rolę w wielu obszarach:

 1. motywacja;
 2. koncentracja;
 3. umiejętności w zakresie drobnej motoryki;
 4. koordynacja ruchowa i intelektualna;
 5. wyobraźnia;
 6. przewidywanie i prognozowanie przyszłości;
 7. układ nagrody i przyjemności.

Należy do rodziny katecholamin i jest wytwarzana z tyrozyny i fenyloalaniny, dwóch niezbędnych aminokwasów obecnych w naszej diecie.

Jaka jest rola dopaminy?

Sieć dopaminowa jest związana z poszukiwaniem przyjemności i nagród oraz sprzyja aktywnemu unikaniu kary. System ten pozwala nam zrozumieć, kiedy dane działanie jest odpowiednie dla naszego zachowania: obwód nagrody jest aktywowany, gdy pijemy wodę, gdy jesteśmy bardzo spragnieni, lub gdy jemy pokarm, który jest dobry dla naszego zdrowia.

Dopamina jest zatem zaangażowana w proces motywacji, inicjowania działań i eksploracji nowości.

Jakie pokarmy zawierają dopaminę?

Jak zwiększyć poziom dopaminy? Do syntezy dopaminy nasz organizm potrzebuje dobrych źródeł białka, a także licznych kofaktorów. Aby zapewnić dobre zaopatrzenie w fenyloalaninę (aminokwas prekursorowy), należy uwzględnić w swoim jadłospisie następujące produkty:

 • brązowy ryż (wcześniej dobrze namoczony);
 • soja;
 • jaja ekologiczne, z wolnego wybiegu;
 • małe tłuste ryby (sardynki, makrela, itp.);
 • rośliny strączkowe (najlepiej namoczone, aby usunąć z nich kwas fitynowy).

Aby zapewnić odpowiednią podaż tyrozyny (aminokwasu, który jest prekursorem dopaminy), pomyśl o dodaniu do swojego talerza:

 • pełnoziarniste pieczywo;
 • awokado;
 • kiełki pszenicy;
 • migdały;
 • ziarna sezamu;
 • pestki dyni;
 • szynkę (ekologiczną i bez azotynów);
 • ser owczy i kozi;
 • zielone warzywa liściaste (kapusta, rukola, rzepa itp.)
 • banany.

Ponadto do „dobrej przemiany tyrozyny w L-Dopę, a następnie w dopaminę nasz organizm potrzebuje żelaza, wapnia, witamin B2, B3, B6, B9, B12, magnezu, miedzi i witaminy C. Te mikroelementy i minerały są obecne w naszych warzywach, pełnych ziarnach, roślinach strączkowych i nasionach oleistych, dlatego tak ważne jest stosowanie zrównoważonej i zróżnicowanej diety!

Rośliny stymulujące produkcję dopaminy

Nie tylko dieta jest ważnym czynnikiem wpływającym na poziom dopaminy, ale również niektóre rośliny mogą pomóc. Rośliny, które stymulują produkcję dopaminy:

 • szafran – będzie hamował odzyskiwanie dopaminy;
 • zielona herbata, guarana, żeń-szeń i różeniec górski – hamują rozkład dopaminy.

Możemy również włączyć do diety rośliny, które mają globalne działanie na układ nerwowy, a które będą również działać na cykl dopaminergiczny:

 • passiflora – znana również z łagodzenia układu nerwowego;
 • rozmaryn – znany również ze swojego ochronnego działania na sieci mózgowe i organy, przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego, stymulując w ten sposób poznanie i pamięć.

Bogate w substancje czynne rośliny muszą być stosowane z wiedzą i przestrzeganiem pewnych zasad. Jeśli chcesz podjąć kurację, zwróć się o poradę do kompetentnego lekarza, który doradzi ci zgodnie z twoim stanem zdrowia, stosowanymi wcześniej terapiami.

Rytm biologiczny – jak zwiększyć poziom dopaminy w organizmie?

Szanuj swój rytm biologiczny. Na początek, aby naturalnie podnieść poziom dopaminy, konieczne jest przestrzeganie chronobiologii, czyli rytmów biologicznych. Sen jest uważany za istotny czynnik dobrego zdrowia fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego, pod warunkiem, że nasz sen jest nocny, naturalny i regenerujący.

Ważne jest, aby szanować nasze potrzeby nocnego odpoczynku, potrzeby snu i ograniczyć ekrany przed snem.

Uzupełnij tyrozynę podczas śniadania. Dopamina jest wydzielana rano, dlatego ważne jest, aby zjeść śniadanie bogate w białka zwierzęce lub roślinne zawierające tyrozynę.

Na przykład: ugotowane jajko w towarzystwie dwóch kromek tradycyjnego chleba żytniego na zakwasie, kilku listków aromatycznych roślin (kolendra, bazylia, pietruszka, koperek itp.) oraz kilku migdałów (wcześniej namoczonych). Można urozmaicić śniadanie kozim serem/serem owczym/jogurtem z mleka kokosowego z nasionami chia i dwiema kromkami chleba z mąki quinoa/chleba ryżowego razowego.

Uprawiaj regularną aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna, w miarę możliwości na świeżym powietrzu, w kontakcie z żywiołami natury, to także dobry sposób na naturalne zwiększenie poziomu dopaminy. Aktywność fizyczna aktywuje strefę nagrody, uwalnia dopaminę i zapewnia dobre samopoczucie. Zwiększa również dopływ krwi i tlenu do naszego układu nerwowego.

Podobnie jak sport, wszystkie działania, które dają przyjemność, będą promować syntezę dopaminy. Dlatego zachęcam cię do preferowania czynności, które cię rozruszają i które sprawiają, że czujesz się dobrze: malowanie, śpiewanie, taniec, śmiech, przytulanie, uśmiechanie się, gotowanie, bycie w kontakcie z bliskimi, uprawianie czynności, które mają dla ciebie znaczenie.

Medytacja jest również sprzymierzeńcem, pozwalając nam wzmocnić naszą koncentrację i zdolność do relaksu.

Poprzedni

BeGlossy „Move Your Body”

Następny

YASUMI Bakuchiol kuracja przeciwzmarszczkowa dla cery dojrzałej i wrażliwej

Zobacz również to: