fbpx
wtorek, 21 maja 2024

Jak się rozstać? Niestety, nie ma magicznego sposobu na bezbolesne rozstanie. Doświadczenie porzucenia należy do najtrudniejszych w życiu. Ale stosując się do pewnych zasad możemy do minimum zmniejszyć negatywne skutki rozpadu związku.

Wbrew obiegowej opinii rozstanie jest procesem trudnym dla obu stron, zarówno dla osoby porzucanej jak i dla porzucającej, o czym zwykle dowiadujemy się wtedy, gdy to my znajdujemy się po tej drugiej stronie.

U źródeł rozstania

Związki rozpadają się z wielu różnych powodów, jednak wszystkie łączy jeden wspólny mianownik: jedna ze stron czuje się na tyle niezadowolona ze swojego życia uczuciowego, że podejmuje decyzję o rozstaniu.

Decyzję tą mogła podjąć po wielu wcześniejszych próbach ratowania relacji i gdy nie przyniosło to efektów, zaczęła emocjonalnie wycofywać się ze związku – i to na długo przed jego oficjalnym rozpadem.

Osoby porzucane często zarzucają partnerom nieczułość i wyrachowanie, a nawet brak serca, tymczasem jest tak, że oni  faktycznie odeszli już dawno temu.

Jak podjąć dobrą decyzję

Aby upewnić się, czy rzeczywiście chcemy zakończyć związek, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań – odpowiedzi powinny być pomocne w podjęciu tej trudnej decyzji.

 • Czy związek zaspokaja moje potrzeby?
 • Czy dobrze czuję się w tym związku?
 • Czy partner akceptuje mnie taką, jaką jestem? I czy ja akceptuję jego?
 • Czy związek rozwija się w pożądanym przeze mnie kierunku?
 • Czy potrafimy dobrze się ze sobą komunikować?
 • Czy posiadamy wspólne, możliwe do osiągnięcia cele?
 • Czy potrafimy wspólnie rozwiązywać konflikty?

Jeśli przeważają odpowiedzi negatywne, być może nadszedł czas na zmianę – przeczytaj wskazówki o tym, jak się rozstać.

Jak się rozstać wyspa kobiet

Jak się rozstać?

Niestety nie istnieją żadne magiczne słowa zdolne uśmierzyć ból emocjonalny towarzyszący rozpadowi związku. Jednakże podążając za kilkoma wskazówkami, możemy uniknąć błędów komplikujących i przedłużających cały ten bolesny proces.

1. Zanim zerwiesz związek, zdystansuj się do partnera

Zanim oficjalnie ogłosisz partnerowi swoją decyzję, odseparuj się wcześniej od niego zarówno fizycznie jak i psychicznie, Oczywiście nie informuj go w jakim celu to robisz.

Taka separacja z jednej strony pozwoli wam obojgu nabrać emocjonalnego dystansu, koniecznego do przejścia wszystkich etapów rozstania, z drugiej – pozwala na psychicznie przygotować się na to, co was czeka.

2. Bądź stuprocentowo pewna swojej decyzji

Jeśli myśl o rozstaniu długo u ciebie dojrzewała, jesteś pewna, że nie pasujecie do siebie lub że go nie kochasz, będziesz pewna swojej decyzji, niezależnie od przyczyny rozstania.

Natomiast jeśli wciąż się wahasz, nie jesteś do końca przekonana czy postępujesz dobrze, warto skorzystać z pewnego rozwiązania. Wypisz na kartce listę wszystkich powodów dla których chcesz zerwać związek, a obok nich – możliwe rozwiązania.

W ten sposób przekonasz się, czy zrobiłaś wszystko, aby najpierw uratować związek i decyzja stanie się łatwiejsza do podjęcia.

3. Jak się rozstać – z klasą?

Jak rozstać się z chłopakiem, mężem, kochankiem itd.? Przede wszystkim: osobiście, nie za pomocą sms-a czy też jeszcze gorzej – wiadomości e-mail. Jest to kwestia pewnego niepisanego prawa, wyraz szacunku dla drugiej osoby.

Jak się rozstać z klasą? Bądź uczciwa!

4. Przygotuj się

Nawet, jeśli istniały przesłanki świadczące o tym, że możecie się rozstać (zachowany wcześniej dystans fizyczny może złagodzić to doznanie), twój partner może doznać szoku. Musisz być gotowa na różne reakcje z jego strony: od smutku, poprzez płacz, negację, błaganie, złość, a nawet groźby.

Cokolwiek się nie pojawi, postaraj się zachować spokój i opanowanie (w przypadku najmniejszego zagrożenia przemocą, jak najszybciej opuść miejsce!)

Jak się rozstać?

• Bądź pewna siebie
• Jasno i stanowczo przekaż partnerowi, że jest ci przykro, że wam się nie ułożyło, ale że to koniec
• Bądź gotowa na jego pytania – tu może pomóc przygotowana przez ciebie wcześniej lista powodów
• Nie pozwól na kontakt fizyczny!

Bardzo ważne jest, aby nie pozostawić cienia wątpliwości co do słuszności swojej decyzji. Podjęłaś taką decyzję, więc trzymaj się jej za każdym razem, gdy rozmawiasz z eks partnerem.

Pamiętaj, im wcześniej twój partner zrozumie, że to naprawdę koniec i że nie ma już odwrotu, tym szybciej zaakceptuje sytuację i tym mniej będzie cierpiał. Nie ma drogi na skróty!

Czego nie należy mówić przy rozstaniu?

 • Zostańmy przyjaciółmi (!)
 • Część mnie zawsze będzie cię kochać
 • Nigdy nie kochałam nikogo tak mocno, jak ciebie
 • Może kiedyś znów spróbujemy
 • Ok, daj mi trochę czasu, aby to jeszcze raz przemyśleć

Nawet, jeśli to wszystko to prawda, nie wypowiadaj tego na głos! Jeśli kierowana litością ulegniesz chęci „pomocy” partnerowi i powiesz mu to, co pragnąłby usłyszeć, podarujesz mu jedynie fałszywą nadzieję, a tym samym przedłużysz jego cierpienie.

Jak się rozstać bezboleśnie i gładko? Nie ma takiej opcji. Co więcej, jeśli będziesz stanowcza, na pewno zostaniesz posądzona o brak serca, jeśli zbyt uległa – pozostawisz fałszywą nadzieję.

Rozstanie to wąska i niepewna ścieżka, trzeba ostrożnie stawiać stopy, aby odnaleźć równowagę.

5. Finał: rozstrzygająca rozmowa

Konieczność przeprowadzenia rozstrzygającej rozmowy definitywnie zamykającej związek to bardzo częsty scenariusz. Dzieje się tak, ponieważ po pierwszej rozmowie twój były partner może przez kilka dni pozostawać w szoku i nie pamięta tego, co powiedzieliście sobie w trakcie zerwania.

Jeśli uparcie dąży do ponownej konfrontacji po kilku dniach od rozstania możesz zasugerować ostatnie spotkanie, na którym ponownie przedstawisz swoje powody do rozstania.

Nie chodzi tu o to, aby on je zrozumiał – tak się prawdopodobnie nie stanie. Chodzi o przekazanie byłemu partnerowi silnego wrażenia zakończenia związku i pożegnanie się z nim.

6. Złota zasada: brak kontaktu

Złotą zasadą jest brak kontaktu. Pragnienie opuszczonego partnera do kontaktowania się z tobą może być tak silne, że nie będzie potrafił się jej oprzeć.

Jak sobie z tym poradzić? Jeśli twój był partner będzie próbował skontaktować się z tobą, twoja reakcja powinna być możliwie zwięzła, krótka i jak najmniej osobista. Zanim on uświadomi sobie, że to naprawdę koniec, może potrzebować trochę czasu.

Przestrzeganie zasady „zero kontaktu” pomaga zarówno jemu, jak i tobie.

Przechodzenie przez proces rozstania nie jest łatwe, ale ciągle tkwienie w martwym związku jest jeszcze gorsze. Decydując się na życie z kimś, kogo nie kochasz, godzisz się na smutne i puste życie, pozbawione radości wewnętrznego spełnienia.

Poprzedni

ODKRYJ ŚWIĄTECZNE ZESTAWY NUXE W INTENSYWNIE SOCZYSTYCH KOLORACH

Następny

Małe sekrety

Zobacz również to: