fbpx
niedziela, 21 lipca 2024

Słowo „narcyz” budzi negatywne skojarzenia i wydaje się, że bardzo łatwo jest rozpoznać narcyza. W potocznym rozumieniu oznacza ono osobę, którą trudno jest polubić, jest antypatyczna i skupiona na własnej osobie. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej! Narcyz prezentuje się jako mężczyzna bardzo atrakcyjny, wręcz ideał. Osobowość narcystyczna to złożony problem, który wiąże się z poważnymi zaburzeniami.

Jak rozpoznać narcyza?

A więc jakie sygnały świadczą o tym, że możesz mieć do czynienia z narcyzem?

  • Najbardziej charakterystyczną cechą narcyza jest idealizowanie samego siebie i upatrywanie przyczyn problemów wyłącznie w zachowaniu innych. „Wina” nigdy nie jest wspólna, jest wyłącznie twoja!
  • Manipulowanie poprzez wywoływanie poczucie winy. Narcyz to mistrz manipulacji i wywoływanie poczucia winy u bliskich osób to jedna z jego ulubionych taktyk.
  • Narcyz nie posiada empatii i nie potrafi wczuwać się w emocje innych ludzi. Nie oczekuj od swojego narcyza współczucia. Co więcej, nie spodziewaj się również tego, że będą cieszyć go twoje sukcesy!
  • Narcyz uwielbia rozmawiać o sobie, zachwalać swoje osiągnięcia i „błyszczeć”. Jest przekonany o swojej wyjątkowości, oczywiście niewspółmiernie do swoich rzeczywistych osiągnięć.
  • Osoba narcystyczna nastawiona jest roszczeniowo do związku. Najważniejsze jest to, czego ON pragnie i czego ON oczekuje. Narcyz jest zawsze gotowy do wypunktowania cię, jednakże nigdy nie stosuje tego w odniesieniu do siebie!
  • Narcyz jest przewrażliwiony na własnym punkcie. Z tego powodu nie potrafi przyjąć krytyki, a każde negatywne słowo traktuje jako atak na własną osobę. To inni są winni, nigdy on! Narcyz nie bierze odpowiedzialności za popełnione błędy, za to przerzuca tą odpowiedzialność na innych ludzi lub okoliczności.
  • Narcyz jest zazdrośnikiem. Często zazdrości innym lub uważa, że to inni ludzie mu zazdroszczą.

Nawet, jeśli wiesz jak rozpoznać narcyza, bardzo trudno jest wpaść w jego sidła, gdyż narcyzi posiadają nieodparty urok! Co więcej, wielu narcyzów działa w sposób zakamuflowany.

Mój facet jest narcyzem. I co dalej?

Związek z narcyzem bardzo szybko staje się toksyczny, wysysa siły i energię. Możesz nawet mieć wrażenie, że wariujesz!  Nie licz jednak na to, że narcyz się zmieni. Nie łudź się, że zdołasz go przekonać do zmiany lub cokolwiek mu udowodnić. Jeżeli podejrzewasz,  że twój partner może być narcyzem, nie wahaj się skorzystać z profesjonalnej terapii.

Poprzedni

Trzynasty dzień tygodnia

Następny

ESPRIT - Wiosna 2019. The Joy of Nature

Zobacz również to: