fbpx
sobota, 18 maja 2024

Hemoroidy są naczyniami tętniczymi i żylnymi zlokalizowanymi w dolnej części odbytu i odbytnicy. Choroba hemoroidalna może wystąpić, gdy naczynia te stają się obrzęknięte i podrażnione. Objawy tego schorzenia różnią się u poszczególnych osób, ale mogą obejmować ból, krwawienie z odbytu i wypadanie hemoroidów.

Co powoduje ataki hemoroidów?

Istnieją różne przyczyny, które mogą wywołać atak hemoroidów: zaparcia, czynniki dziedziczne, problemy z tranzytem, dieta o niskiej zawartości błonnika lub niewystarczające nawodnienie. Niektórzy ludzie mają problemy z trawieniem, nawet jeśli jedzą owoce i warzywa, ponieważ ich jelito jest trochę leniwe. Są to problemy mechaniczne i nie są związane ze stylem życia.

Kobieta w ciąży może również cierpieć z powodu kryzysu hemoroidalnego. Powód? Ciąża sprzyja rozszerzeniu żył i prowadzi do zaburzeń hormonalnych w całym układzie naczyniowym. Nadwaga zaburza również pracę układu naczyniowego, a choroba hemoroidalna może być związana z ciężkimi nogami i problemami z sercem. Siedzący tryb życia jest czasami przyczyną ataków hemoroidów. W przypadku zbyt częstego ich występowania wskazana jest konsultacja z kardiologiem.

Wysokie spożycie mięsa, pikantnych potraw, kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych i alkoholu może prowadzić do ataków hemoroidów. Aby im zapobiec, zaleca się więc unikanie ostrych przypraw, wędlin i dań z sosem oraz preferowanie diety bogatej w błonnik, składającej się z zielonych warzyw i owoców. Ważne jest również, aby dobrze nawadniać organizm między posiłkami.

Hemoroidy: jakie są najlepsze olejki eteryczne do zapobiegania i leczenia ataków?

Niektóre olejki eteryczne mogą zapobiegać i zmniejszać objawy ataków hemoroidów. Są to olejki eteryczne, które mają właściwości przeciwzapalne, gojące i zwężające naczynia krwionośne. Pozwalają one na zaciśnięcie rozszerzonych żył.

Jakie olejki eteryczne należy stosować w przypadku ataków hemoroidów?

Olejek eteryczny helichrysum (kocanka włoska)

Pierwszą zaletą tego olejku eterycznego jest jego działanie przeciwzapalne, które zmniejsza rozszerzenie żył. Helichrysum ma również właściwości lecznicze, które pomagają w gojeniu zmian powodujących krwawienie. Przed zastosowaniem olejku eterycznego na skórę, zawsze konieczne jest przetestowanie go na łokciu, aby uniknąć ryzyka alergii.

W tym celu należy rozcieńczyć jedną kroplę włoskiego olejku eterycznego helichrysum w jednej czwartej łyżeczki oleju roślinnego calophylla. Olejek eteryczny powinien być zawsze rozcieńczony w oleju roślinnym.

Olej roślinny calophylla ma właściwości ochronne i tonizujące dla układu krwionośnego, ale także właściwości lecznicze. Jest również bogaty w kwasy tłuszczowe, dzięki czemu wzmacnia barierę ochronną skóry. Połączenie olejku eterycznego helichrysum z olejem roślinnym calophylla jest więc bardzo interesujące.

Następnie nakładamy mieszankę na obszar skóry po prysznicu lub wizycie w toalecie. Preparat ten można stosować od dwóch do sześciu razy dziennie przez maksymalnie dwa dni.

Nie zaleca się natomiast stosowania olejku helichrysum u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u dzieci poniżej 6 roku życia, u osób cierpiących na hormonozależne choroby nowotworowe lub nienowotworowe oraz u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Każdy olejek eteryczny może powodować niebezpieczne interakcje z lekami, dlatego przed jego użyciem zaleca się zasięgnięcie porady specjalisty.

Olejek eteryczny z różeńca górskiego

Przeciwkrwotoczny, koagulujący, gojący, regenerujący… Lista korzyści płynących z olejku eterycznego z różeńca górskiego jest długa. W przypadku kryzysu hemoroidalnego, ten olejek eteryczny jest doskonałym sprzymierzeńcem, ponieważ zmniejsza krwawienie i wspomaga gojenie się obszaru skóry.

Aby go użyć, należy rozcieńczyć jedną kroplę olejku eterycznego w ćwierć łyżeczki oleju roślinnego z kalafiora. Następnie nakładaj mieszankę na obszar skóry od dwóch do sześciu razy dziennie przez okres do dwóch dni. Preparat nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dzieci poniżej szóstego roku życia.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej

Ten olejek eteryczny ma działanie obkurczające naczynia krwionośne. To znaczy, że zapobiega rozszerzaniu się żył i zmniejsza rozmiar naczyń krwionośnych. Łagodzi również ból spowodowany kryzysem hemoroidalnym.

Rozcieńczyć jedną kroplę olejku eterycznego z mięty pieprzowej w jednej czwartej łyżeczki oleju roślinnego. Dwa do sześciu razy dziennie, można zastosować tę mieszaninę do obszaru skóry przez okres maksymalnie dwóch dni. Nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci poniżej 6 roku życia.

Olejek z cyprysu

Cyprys ma właściwości tonizujące, które wspomagają krążenie krwi i udrożniają żyły. Ten olejek eteryczny zapobiega i łagodzi problemy krążeniowe związane z hemoroidami, takie jak żylaki czy uczucie ciężkości nóg.

Olejek eteryczny z cyprysu można połączyć z olejkiem eterycznym z czystka ladanowego. Wlać dwie krople cyprysu wiecznie zielonego i czystka z ćwierć łyżeczki oleju roślinnego kalophylla. Preparat należy nakładać na obszar skóry przez dwa dni. Można go stosować od dwóch do sześciu razy dziennie.

Mieszanka nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci poniżej 6 roku życia oraz osób z hormonozależnymi schorzeniami nowotworowymi lub nienowotworowymi.

Olejek eteryczny z pistacji

Ten olejek eteryczny aktywuje krążenie krwi, udrażnia żyły, ma działanie przeciwzapalne i ogranicza zastój krwi w żyłach. Rozcieńczyć jedną kroplę olejku eterycznego z pistacji z ćwierć łyżeczką oleju roślinnego z kalafonii. Nałożyć mieszankę na obszar skóry po prysznicu i wizycie w toalecie.

Preparat ten można stosować od dwóch do sześciu razy dziennie przez okres do dwóch dni. Nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci poniżej 6 roku życia.

Poprzedni

Stało się coś złego

Następny

Pies je za dużo? Jak ograniczyć jego apetyt?

Zobacz również to: