fbpx
czwartek, 16 stycznia 2025

Przekarmianie psów to jeden z najpopularniejszych grzechów opiekunów. Zwierzak lubi jedzenie, sprawia mu ono przyjemność, więc będzie się o nie dopraszał, nawet jeśli nie jest już głodny. Pomimo że nasz pupil potrafi stosować różne sztuczki, żeby wzbudzić litość i dostać to, czego chce, nie należy mu ulegać. W końcu to opiekun jest osobą w pełni odpowiedzialną za dietę psa. Co robić, żeby jadł mniej?

Po pierwsze należy sobie uzmysłowić, że otyłość u psa nie jest zabawna. To poważny problem, który prowadzi do rozwoju wielu chorób i zaburzeń metabolicznych. W efekcie obniża jakość i skraca długość życia naszego pupila. Dlatego warto walczyć o utrzymanie prawidłowej masy ciała czworonoga. Istnieją też sprawdzone sposoby na utrzymanie prawidłowej diety. Co zrobić, aby nasz pies się nie przejadał?

Kontrola u weterynarza

Zdarza się, że nadmierne przybieranie na masie ciała jest związane z chorobą. Podobnie jak u ludzi, mogą to być np. zaburzenia endokrynologiczne. W takim przypadku bardzo ważna jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą. Może się okazać, że pies wymaga specjalnej diety. Karma weterynaryjna dla psa zawiera wszelkie niezbędne składniki, a jednocześnie pomoże w redukcji nadwagi naszego pupila. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zwiększy szanse na odzyskanie zdrowia i obniży ryzyko poważniejszych problemów, np. chorób stawów.

Racjonowanie pokarmu

Choć od tej reguły zdarzają się wyjątki, to psy najczęściej są łasuchami, które nie znają umiaru w jedzeniu. Dlatego jedną z najważniejszych ról opiekuna jest wydzielanie odpowiedniej ilości pokarmu, tak aby zaspokoić potrzeby zwierzaka, ale jednocześnie go nie przekarmić. Jeśli nasz czworonóg ma problem z nadmiernym apetytem, nigdy nie powinien mieć stałego dostępu do pokarmu. Karmę należy porcjować, dostosowując częstotliwość karmienia do aktywności i rytmu dnia psa.

Odwracanie uwagi

W pewnych kwestiach psy są bardzo podobne do ludzi. Jednym z takich zachowań jest reakcja na nudę. Pies, który jest bezczynny, będzie próbował znaleźć jakąś rozrywkę. Najlepszą z nich może być jedzenie. Dlatego należy kontrolować, ile pokarmu dziennie przyjmuje nasz pupil.

Jeśli dostaje odpowiednią ilość karmy, a mimo to ciągle prosi, czy wręcz żebrze o jedzenie, to znaczy, że bardzo się nudzi. Dlatego warto go wtedy zająć czymś innym. Najlepszym sposobem na odwrócenie uwagi będzie zabawa lub spacer.

Zmiana zachowania

Hamowanie nadmiernego apetytu i odchudzanie psa to proces, który wymaga zaangażowania z dwóch stron.

Choć na wadze przybiera pupil, to jest to konsekwencja nie tylko psiego obżarstwa, ale także zachowań opiekuna. Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że to nasze decyzje i przyzwyczajenia mają bezpośrednie przełożenie na to ile pies waży. W końcu zwierzak nie zje więcej niż tyle, ile mu wydzielimy. Dlatego warto wprowadzić zmiany również w swoim zachowaniu i pozostać w nich stanowczym. Trzeba nauczyć się niereagowania na żebry i prośby naszego pupila.

Bardzo złym nawykiem jest także dzielenie się z nim smacznymi kąskami z własnego talerza. Nasza konsekwencja w działaniu na pewno pomoże zdyscyplinować czworonoga.

Poprzedni

Hemoroidy. 5 olejków eterycznych do leczenia i zapobiegania

Następny

Śmierć w transsyberyjskim ekspresie

Zobacz również to: