fbpx
poniedziałek, 26 lutego 2024

Seks z ukochaną osobą zazwyczaj jest pięknym doznaniem. Jednak po kilku, a nawet kilkudziesięciu latach wspólnego pożycia do sypialni może wkradać się rutyna. Brak seksu w związku pojawia się stopniowo, od unikania kontaktu fizycznego, po całkowitą rezygnację ze współżycia intymnego.

Malejący popęd płciowy

Zanikający popęd płciowy może mieć różne podłoże: biologiczne, medyczne, emocjonalne. Może zostać wywołany przyjmowaniem niektórych leków, np. antydepresantów lub tabletek antykoncepcyjnych, a także rozmaitymi schorzeniami, zaburzeniami hormonalnymi, permanentnym stresem itd. Brak seksu może być również wynikiem różnego rodzaju zaburzeń na tle seksualnym – w każdym tym przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty.

Kryzys małżeński

Jak wiemy, istnieje wiele różnych powodów, dla których w małżeństwie może pojawić się brak seksu. Najczęściej jest to sygnał, że w relacji zaczyna źle się dziać i pojawia się kryzys małżeński. Między małżonkami narastają negatywne uczucia, stają się sobą rozczarowani i sfrustrowani. Bezustannie dochodzi  do konfliktów i spięć, pojawia się uczucie żalu, krzywdy i rozgoryczenia. Wzmaga się dystans emocjonalny, następuje unikanie bliskości, aż ostatecznie dochodzi do ustania współżycia.

Rutyna w związku

Brak seksu w związku spowodowany rutyną, to bardzo częsta przyczyna zaniku współżycia intymnego. Proces ten przebiega stopniowo: na początku seks jest źródłem zadowolenia i satysfakcji obojga partnerów oraz wyrazem wzajemnej fascynacji. Z czasem, gdy pojawia się rutyna, para zaczyna podchodzić do współżycia w sposób automatyczny. Zaczyna traktować seks jako konieczny, choć niekoniecznie przyjemny, obowiązek. Narastają negatywne emocje, takie jak frustracja, niezadowolenie, złość, a nawet depresja. Pojawia się poważne prawdopodobieństwo rozpadu związku lub możliwość zdrady. Jest to ostatni moment, aby ratować związek!

Jak uratować związek?

Brak seksu w związku bardzo często doprowadza do jego rozpadu. Intymna bliskość stanowi jedną z najpiękniejszych form okazania drugiej osobie swojego uczucia i oddania. Wielu rozstaniom udałoby się jednak zapobiec, gdyby tylko małżonkowie podjęli odpowiednie działania. Niestety, nie wystarczy viagra czy też cudowne afrodyzjaki! Podstawą jest szczera i otwarta komunikacja oraz wsparcie profesjonalisty – seksuologa lub psychoterapeuty.

Białe małżeństwa

Warto wiedzieć, że niektóre pary świadomie decydują o tym, że nie będą ze sobą współżyć. Są to tzw. białe małżeństwa. Dla wielu z nas brzmi to co najmniej dziwnie i z niedowierzaniem przyglądamy się takim sytuacjom. Ale tak – takie pary naprawdę istnieją!

Poprzedni

Wiktoria Gąsiewska i Adam Zdrójkowski w walentynkowej sesji dla born2be!

Następny

Olejki eteryczne - prawdziwy dar natury

Zobacz również to: