fbpx
niedziela, 8 września 2024

Olejki eteryczne mają szereg różnych zastosowań: od problemów z trawieniem zaczynając, poprzez pielęgnację urody, masaże, a nawet terapię bólu. Nic zatem dziwnego, że na stale wpisały się w kanon medycyny naturalnej.

Olejki eteryczne to prawdziwy skarb natury, który znany jest i wykorzystywany przez ludzkość od tysięcy lat. Stosowano je między innymi w starożytnym Egipcie, Macedonii i Indiach.

Olejki znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia, w związku z tym powstała osobna dziedzina, która ma zastosowanie w celach terapeutycznych i leczniczych, czyli aromaterapia.

Czym zatem są te cudowne olejki?

Olejki eteryczne to ciekłe, lotne substancje wonne, pozyskiwane najczęściej poprzez destylację pary wodnej z konkretnego surowca roślinnego. Przyglądając się składu chemicznemu, znajdziemy tam mieszaninę wielu związków, takich jak: ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny i związki organiczne.

Rodzaje olejków eterycznych

Każdy olejek ma inne właściwości i dzięki temu pomaga walczyć z różnymi dolegliwościami. Można je stosować na wiele różnych sposobów: w trakcie masażu, podczas kąpieli, aromatyzując powietrze wokół lub w kosmetykach naturalnych.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów olejków eterycznych, a oto kilka najpopularniejszych:

  • herbaciany – działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie. Zwalcza uciążliwy trądzik oraz grzybicę. Olejek herbaciany pomaga w walce z chorobami układu oddechowego, bywa pomocny w zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu czy grypie. Co więcej, przyspiesza gojenie ran oraz niweluje ryzyko wystąpienia blizn. Dodatkową korzyścią stosowania olejku herbacianego jest to, że wzmaga pocenie, tym samym usuwając toksyny z naszego organizmu.
  • lawendowy – posiada właściwości uspokajające, a więc to znakomity sposób na zmniejszenie napięcia nerwowego. Jednocześnie posiada aktywizujące działanie w przypadku przemęczenia. Stosuje się go w bólach mięśniowych, menstruacyjnych i  reumatycznych, a także w zaparciach, kolkach i wzdęciach. Pomaga w walce z bezsennością, ponieważ aromat lawendy ułatwia zasypianie. Olejek lawendowy posiada również właściwości regenerujące skórę, dlatego często występuje jako składnik preparatów ujędrniających.
  • jaśminowy – stosowany od lat jako afrodyzjak. Olejek poprawia cyrkulację krwi, delikatnie podnosi ciśnienie. Ze względu na swoje lecznicze właściwości, wykorzystywany jest do walki z bólem głowy i migreną.
  • rozmarynowy – posiada silnie pobudzające i energetyzujące działanie.  Poprawia pamięć i usprawnia proces myślowy. Pomaga wyjść z apatii i wzmacnia układ immunologiczny. Posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest szczególnie polecany osobom zmagającym się z tłustą cerą i rozszerzonymi porami. Doskonale ujędrnia skórę i pomaga w walce z uporczywym cellulitem.
Poprzedni

Brak seksu w związku. Jak uratować miłość?

Następny

Dlaczego warto przejść na weganizm?

Zobacz również to: