fbpx
niedziela, 21 kwietnia 2024

Jak nawodnić cerę tłustą, która boryka się z problemem nadmiernego przesuszenia?

Nadmierne odwodnienie skóry to częsty problem posiadaczek tłustej i trądzikowej cery. Skóra, nawet tłusta, może ulec odwodnieniu w wyniku działania wielu różnych czynników. Należą do nich niewłaściwa pielęgnacja – np. stosowanie typowo drogeryjnych, nadmiernie wysuszających kosmetyków, leczenie dermatologiczne trądziku, jak również na wskutek działania niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Jaka jest różnica pomiędzy cerą suchą a odwodnioną?

Nadmiernie przesuszona skóra to skutek zaburzonej produkcji lipidów – ubytki w warstwie lipidowej powodują utratę wody przez naskórek. Natomiast skóra odwodniona jest efektem zaburzenia krążenia wody w głębszych warstwach naskórka. W efekcie nawet tłusta skóra może ulec odwodnieniu!

Jak nawodnić cerę tłustą?

Jak nawodnić cerę tłustą szybko i skutecznie? Niestety nie ma złotego środka – aby przywrócić utraconą równowagę wodno-lipidową w głębszych warstwach skóry, niezbędna jest systematyczna i długotrwała odpowiednia pielęgnacja.

Poza tym należy również zadbać o odpowiednią dietę, a w szczególności obecność w pożywieniu witaminy A, E oraz bogatych w NNKT olejów tłuszczowych takich jak tran czy olej z wiesiołka. Jeśli z jakichś powodów trudno jest o ich właściwą podaż w diecie, warto wspomóc się suplementami.

Czy picie wody poprawia stopień nawodnienia skóry?

Niestety nie. Mimo, że w Internecie znajdziemy wiele porad dotyczących nawilżania cery za pomocą odpowiedniej ilości wypijanej wody, jej nadmiar jest szybko usuwany z organizmu i nie ma tu mowy o bezpośrednich nawilżaniu skóry.
Bezpośredni wpływ na poziom wilgoci wewnątrz skóry odpowiedzialny jest natomiast kwas hialuronowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i dlatego właśnie warto zadbać o ich obecność w diecie.

Jak nawodnić cerę odpowiednią pielęgnacją?

Jeśli borykamy się z problemem nadmiernie odwodnionej skóry, nie należy sięgać po tanie kosmetyki z drogerii, większość z nich bowiem zawiera zbyt agresywnie działające składniki, które jedynie pogłębiają stan odwodnienia.

A zatem jakie produkty pomogą pokonać problem odwodnienia? Najlepsze kosmetyki posiadają dobry, prosty skład, pozbawiony drażniących składników. Są niekomedogenne – nie powodują wysypu zaskórników, a więc mogą być stosowane również przez właścicielki tłustej i trądzikowej cery.

Najlepiej sprawdzą się kosmetyki naturalne, wykazujące wielokierunkowy wpływ na skórę.

W pielęgnacji skóry odwodnionej nie stosujemy klasycznych, silnie odtłuszczających produktów kosmetycznych i klasycznych mydeł. Lepiej jest również zrezygnować z długich i gorących kąpieli na rzecz krótkiego prysznica.

Czy skórę tłustą można pielęgnować olejkami?

Jak nawodnić cerę Wyspa Kobiet

Skóra tłusta jak najbardziej skorzysta na pielęgnacji olejami roślinnymi, pod warunkiem, że nie cierpimy na trądzik oraz, że wybierzemy olej o odpowiednich właściwościach.

Do pielęgnacji cery tłustej przeznaczone są oleje lekkie, nietłuste i szybko wchłaniające się, nie posiadające komedogennych właściwości. Do takich zalicza się między innymi olej z pestek winogron oraz olej jojoba – warto przygotować z nich mieszankę i stosować po każdej kąpieli. W taki oto prosty sposób nie tylko pozbędziemy się problemu odwodnienia, ale i zapewnimy naszej skórze bogactwo witamin i substancji odżywczych.

Poprzedni

Księga magii

Następny

Radość przez cały rok. Elegancki CEWE Fotokalendarz

Zobacz również to: