Bardzo przesuszona skóra jest rezultatem zaburzonej pracy warstwy rogowej naskórka – warstwy, która stanowi naturalną barierę ochronną skóry. Jej odbudowa powinna być zatem najważniejszym celem pielęgnacji.
Bardzo przesuszona skóra: jak ją pielęgnować?
Napięta, bardzo przesuszona skóra potrafi dać nam w kość: boleśnie piecze, swędzi i do tego nieestetycznie łuszczy się. Ten rodzaj skóry wymaga systematycznej i kompleksowej pielęgnacji. Jej podstawę powinno stanowić codzienne stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających i uzupełniających braki lipidowe oraz unikanie czynników drażniących.
Oczyszczanie skóry suchej
Codzienne oczyszczenie skóry suchej ma na celu usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry bez ingerowania w ochraniający ją płaszcz hydro-lipidowy:
• Bardzo przesuszona skóra twarzy często nie toleruje wody chlorowanej, a więc do mycia stosujemy wodę wyłącznie przegotowaną lub mineralną
• Unikajmy zarówno bardzo zimnej jak i bardzo ciepłej wody
• Niewskazane są mydła i środki nadmiernie wysuszające skórę – uczucie gwałtownego ściągania po oczyszczeniu jest wskazówką, że wybraliśmy nieodpowiedni produkt
• Do odświeżania i tonizowania skóry wybierajmy bezalkoholowe kosmetyki, łagodzące podrażnienia skóry, np. hydrolaty ziołowe
Nawilżanie skóry suchej
Dobry krem nawilżający przyniesie uczucie natychmiastowego i długotrwałego nawilżenia skóry. Ważne zasady:
• Unikajmy kremów mocno perfumowanych – ta reguła odnosi się do każdego typu cery. Mniej, znaczy więcej!
• Krem nawilżający nakładamy na lekko wilgotną skórę – np. po rozpyleniu na jej powierzchni hydrolatu. Po paru minutach możemy zebrać nadmiar kremu dociskając do twarzy chusteczkę.
• Krem na dzień powinien posiadać lekką formułę filtry UV – bardzo przesuszona skóra ma szczególną skłonność do zmarszczek, a promieniowanie UV jest ich głównym sprawcą. Na noc wybierajmy kremy o bardziej bogatym i treściwym składzie.
• W pielęgnacji ceru suchej unikamy peelingów ziarnistych, maseczek o działaniu ściągającym i nadmiernie rozgrzewającym skórę (niewskazane szczególnie przy pękających naczynkach krwionośnych).
Dla pięknej i zdrowej skóry nieodzowna jest również odpowiednia dieta, w której powinny znaleźć się:
• NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ( najwięcej znajduje się w tłustych rybach morskich: wyciąg z wątroby rekina, a także olej z wiesiołka, wyciąg z nasion ogórecznika)
• witamina A – stymuluje rekonstrukcje naskórka, reguluje ilość produkowanego sebum,
• witaminy E, C -wychwytują wolne rodniki spowalniając proces starzenia się skóry,
• witaminy z grupy B – konieczne dla zdrowia i piękna skóry.
Pamiętajmy również o nawilżaniu skóry od wewnątrz: codziennie należy wypijać ok. 2 l wody.
Jakie czynniki pogarszają stan skóry suchej?
Prawidłową pracę funkcji ochronnych skóry zaburza szereg czynników, których unikanie lub minimalizowanie ich skutków powinno być naszym podstawowym zadaniem, jeśli dokucza nam bardzo przesuszona skóra.
Lato i zima
Skóra może reagować nadmiernym przesuszeniem na niską, mroźną temperaturę, jak również suche i ciepłe powietrze z centralnego ogrzewania i klimatyzacji. Aby temu przeciwdziałać umieśćmy w naszej sypialni i w pomieszczeniu w którym spędzamy najwięcej czasu nawilżacz powietrza. Optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniach oscyluje w granicach 50 %.
Dodatkowo warto przykręcić ogrzewanie, a jeśli marzniemy – lepiej dla naszej urody (i zdrowia!) będzie jeśli nałożymy dodatkową, ciepłą warstwę ubrań niż podkręcimy termostat.
Wychodząc na zewnątrz w czasie mroźnej pogody należy koniecznie zabezpieczyć skórę odpowiednim kosmetykiem.
Odzież
Bardzo przesuszona skóra reaguje świądem i podrażnieniem w zetknięciu z niektórymi materiałami, np. wełną. W trakcie zaostrzenia stanu naszej skóry wybierajmy wiec wyłącznie wygodne ubrania, wykonane z przyjemnych ciału materiałów.
Lekarstwa
Niektóre lekarstwa mogą wywierać bardzo duży wpływ na stan naszej skóry. Jeśli bardzo przesuszona skóra spowodowana jest przyjmowaniem określonych leków – np. stosowanych w terapii trądzika – warto zapytać lekarza o poradę. Bardzo często zmniejszenie dawki leku bądź włączenie do terapii odpowiednich preparatów wyraźnie poprawia stan naszej skóry.
Higiena
Bardzo przesuszona skóra może być efektem nadmiernego kontaktu z gorącą wodą. W tym przypadku lepiej jest wybierać krótki prysznic w letniej wodzie zamiast długiej gorącej kąpieli z pianką.
Od razu po kąpieli nakładamy na ciało kosmetyk nawilżający – i co bardzo ważne, nakładamy go na lekko wilgotną skórę. Wytworzona w ten sposób na powierzchni skóry emulsja lepiej zatrzyma wilgoć w naskórku.
Kąpiele – i to raczej krótkie – mogą być stosowane jedynie wówczas gdy przeprowadzamy je w towarzystwie emolientów – preparatach leczniczych służących do terapii suchej skóry.
Warto pamiętać o tym, że po kąpieli czy też prysznicu nie należy wycierać się mocno ręcznikiem, zamiast tego delikatnie osuszyć skórę przykładając do niej miękki ręcznik.
Kolejna ważna kwestia to preparat do mycia ciała – bardzo przesuszona skóra nie toleruje pachnących, pieniących się kosmetyków. Zamiast klasycznych mydeł o nieprzyjaznym dla skóry alkalicznym pH sięgajmy po tzw. mydła bez mydła – środki myjące, które oczyszczają równie skutecznie, ale nie zakłócają przy tym naturalnych funkcji ochronnych skóry.