fbpx
wtorek, 23 lipca 2024

Z pewnością mniej więcej wiesz, na czym polega weganizm: osoby, które go przestrzegają, nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak co ważne – nie wykluczają jedynie mięsa. Dziś, kiedy coraz więcej osób przechodzi na wegetarianizm i jego odmiany, warto dowiedzieć się więcej na temat zasad diet bezmięsnych, istnieją bowiem mniej i bardziej restrykcyjne warianty. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat weganizmu, jego zalet oraz zagrożeń, których powinien być świadomy każdy, kto decyduje się na ten sposób żywienia.

Na czym polega weganizm?

Weganizm jest odmianą diety wegetariańskiej, która oprócz mięsa, ryb i owoców morza wyklucza także jajka i nabiał. Weganie nie piją więc mleka, kefiru czy maślanki ani nie skuszą się na ser. Wyłączają z diety także artykuły zawierające w składzie produkty pochodzenia zwierzęcego, np. żelatynę. Co ważne, na rynku dostępnych jest wiele artykułów, które wydają się wegańskie, jednak w procesie ich produkcji czasami wykorzystywane są produkty zwierzęce.

Przykładem jest cukier, który może być wybielany węglem kostnym. Bardzo restrykcyjni weganie sprawdzają takie aspekty i wykluczają ze swojego jadłospisu wszelkie artykuły, które miały coś wspólnego ze zwierzętami.

Weganizm to jednak nie tylko dieta, ale też styl życia. Wiele osób, które nie jedzą produktów zwierzęcych, unika również kupowania ubrań i dodatków ze skóry, nie nosi futer, nie sięga po kosmetyki, które były testowane na zwierzętach. Motywacją jest przede wszystkim chęć ograniczenia męki zwierząt. Jeśli wziąć pod uwagę, że na całym świecie są miliony ludzi, którzy przestrzegają zasad diety wegetariańskiej lub wegańskiej, ich postępowanie faktycznie odbija się na skali produkcji mięsa.

Weganizm a zdrowie: ryzyko niedoboru składników odżywczych

Wiesz już, na czym polega weganizm i że jego przestrzeganie ma duże znaczenie moralne. Jednak co właściwie jedzą weganie? Ich jadłospis jest skomponowany z produktów zbożowych, roślin strączkowych, warzyw, owoców, orzechów, nasion. Obecnie, w dobie popularności diet wegetariańskich, w sklepach łatwiej jest znaleźć substytuty artykułów pochodzenia zwierzęcego.

Nie trzeba nawet szukać sklepów ze zdrową żywnością, bo coraz więcej popularnych sieci spożywczych ma w ofercie produkty wegańskie, jak mleka roślinne, sery, jogurty. W wielu restauracjach można zamówić wegańskiego burgera albo pizzę, wydawane są książki z przepisami na roślinne przysmaki.

Z drugiej strony temat „weganizm a zdrowie” wciąż jest kontrowersyjny i często słyszymy o ryzyku związanym z wykluczeniem z diety produktów zwierzęcych. Fakt, źle skomponowana dieta wegańska może skończyć się niedoborami niektórych składników odżywczych, takich jak pełnowartościowe białko, witamina B12, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, żelazo.

Czy istnieją sposoby, aby uniknąć tych niedoborów? Tak, wielu wegan cieszy się znakomitym zdrowiem. Wystarczy zadbać, aby dieta była zróżnicowana i uwzględniała wartościowe produkty, których w świecie roślinnym jest mnóstwo. W układaniu menu może pomóc dietetyk. Weganie mogą też sięgać po suplementy diety, które pomogą uzupełnić ewentualne niedobory. Oczywiście suplementy również powinny być wegańskie.

Jakich korzyści zdrowotnych można się spodziewać po diecie wegańskiej?

Rozsądnie ułożona dieta wegańska może wpłynąć na zdrowie bardzo pozytywnie. Oparcie jadłospisu na produktach roślinnych znacznie zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości, które są obecnie plagą i sprzyjają kolejnym problemom zdrowotnym, jak cukrzyca typu 2, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, bóle kręgosłupa.

Rośliny kryją w sobie także błonnik pokarmowy, który zapobiega zaparciom i usuwa z organizmu toksyny. Wiele zdrowotnych właściwości ma także dieta wegetariańska, która zwykle jest pierwszym krokiem w kierunku całkowitego odstawienia pokarmów zwierzęcych.

Często powtarzanym przez zwolenników diety wegańskiej argumentem jest także lepszy nastrój. Z czego może wynikać ten pozytywny „skutek uboczny” weganizmu? Z pewnością nie tylko ze zdrowej diety, ale też życia w zgodzie z naturą, które daje codzienny zastrzyk satysfakcji.

 

Poprzedni

Olejki eteryczne - prawdziwy dar natury

Następny

Jaki prezent na Walentynki dla chłopaka?

Zobacz również to: