fbpx
niedziela, 21 lipca 2024

Piękna, liryczna opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, powrocie do korzeni oraz odkrywaniu na nowo radości z obcowania z naturą. „Mowa roślin” – premiera 24 czerwca.

Kiedy była małą dziewczynką Alice Vincent uwielbiała ogród swojego dziadka. Zachwycał ją spokój i piękno tego miejsca. Dwadzieścia lat później, kiedy przeprowadziła się do maleńkiego mieszkania w Londynie, tamte wspomnienia z dzieciństwa były jak sen.

Wiodła spokojne, uporządkowane życie. Wszystko zmieniło się pewnego czerwcowego poranka, kiedy chłopak z którym była od pięciu lat oznajmił, że już jej nie kocha. Grunt usunął się spod jej nóg. Nie wiedziała, jak na nowo odnaleźć się bez niego.

Właśnie wtedy, kiedy wszystko wywróciło się do góry nogami, Alice odkryła jak dużo radości i satysfakcji dostarcza jej uprawianie małego ogródka, który urządziła na balkonie. Obserwowanie kiełkujących roślin, kwiatów i pnących się winorośli sprawiało, że czuła spokój. Roślin nie obchodziło to, czy ma złamane serce. Nie obchodziło ich, że przestała się nimi zajmować, bo była załamana. Niezależnie od tego, co działo się w jej życiu, rośliny chciały po prostu rosnąć, kwitnąć i wypuszczać nowe pędy i korzenie.

Zafascynowana nowo odkrytym hobby Alice zaczęła analizować jak botanika rozwijała się jako dyscyplina naukowa. Śledziła drogę jaką przeszły niektóre gatunki roślin – od mających stanowić namiastkę ojczyzny na obcej ziemi egzotycznych gatunków przemycanych w kieszeniach imigrantów, po pierwsze ogrody botaniczne i opracowania naukowe. Autorka zręcznie przeplata swoją osobistą historię z wiedzą botaniczną, podkreślając znaczenie jakie w naszym życiu odgrywają rośliny.

Współcześnie ponad połowę życia spędza w cyberprzestrzeni. Rozmawiamy z przyjaciółmi za pomocą komunikatorów, codziennie przez wiele godzin siedzimy przed ekranem komputera wysyłając kolejne maile. Coraz trudniej znaleźć nam czas który spędzamy na zewnątrz – w parku czy w lesie. Zaczęliśmy z tym walczyć sprowadzając rośliny do domów, hodując kwiaty w małych mieszkaniach i na balkonach. Książka Alice Vinent jest jak powiew świeżego powietrza w centrum miasta. Jest to swoisty hołd dla roślin i natury, której tak wiele zawdzięczamy.

Zielona recepta na bogatsze, bardziej świadome życie. Piękna opowieść o nadziei. „Mowa roślin” odzwierciedla naszą potrzebę powrotu na łono natury, poczucia wolności z dala od zgiełku miasta – Sarah Ivens, autorka „Forrest Therapy”

Alice Vincent – redaktorka w Penguin Books. Od 2014 Alice dzieli się swoją przygodą z ogrodnictwem na swoim koncie na Intagramie jako @noughticulture (https://www.instagram.com/noughticulture/) oraz prowadzi kolumnę o miejskim ogrodnictwie w The Telegraph. Nauczyła się uprawiać rośliny aby podziwiać i cieszyć się zielenią nie tylko na zewnątrz. Utrzymuje, że ograniczony metraż nie powinien powstrzymać nikogo od stworzenia zielonej oazy.

Poprzedni

WRANGLER WYCHODZI POZA SCHEMATY

Następny

Biotesan Complex: zdrowe włosy, skóra i paznokcie

Zobacz również to: