fbpx
piątek, 14 czerwca 2024

Zdrowe nawyki i dobre samopoczucie – jak najlepiej zadbać o swoje ciało i umysł i żyć lepiej?

Zdrowe nawyki, czyli postanów sobie, że będziesz wysportowany i zdrowy

Po pierwsze należy skupić się na właściwej wadze. Wielu ludzi ma ogromną nadwagę, która zagraża ich życiu. To kim jesteśmy jest efektem tylko i wyłącznie naszych wyborów i decyzji. Nadwaga jest w dużej mierze kwestią wyboru, tak samo jak i niedowaga. Nikt nie karmi nas na siłę albo nie zabiera nam jedzenia, chyba że jesteś dzieckiem. Wtedy twoje życie zależy od rodziców. Natomiast dorosły człowiek sam świadomie podejmuje decyzje. Ktoś kto ma nadwagę nie potrafi się powstrzymać kiedy widzi jedzenie.

Można znaleźć tysiące książek i artykułów o planach żywieniowych i dietach. Jednak podsumowując je wszystkie można powiedzieć, że zdrowie można zachować jedząc mniej i ćwicząc więcej. Pewien lekarz powiedział, iż nie powinniśmy najadać się do syta. Po każdym posiłku człowiek powinien czuć lekki niedosyt a po pół roku połowa jego problemów ze zdrowiem zniknie. Aby to osiągnąć musimy wyrobić w sobie zdrowe nawyki dotyczące jedzenia – spożywania mniej pokarmów. Inaczej to się nie uda. Nie jest to łatwe, ponieważ organizm w danym momencie jest przyzwyczajony do spożywania danej ilości jedzenia, jednak warto.

Aby schudnąć i uzyskać idealną wagę najpierw powinno się określić cel, do którego będzie się dążyć. Następnie powinno się realizować ten cel codziennie by wyrobić w sobie nawyk. Pomocne jest również wyobrażanie sobie siebie jako osoby wysportowanej, zadbanej z idealną wagą.

Bardzo złym pomysłem jest rzucanie się na głęboką wodę i staranie się schudnąć jak najwięcej jak najszybciej. Taki proces potrzebuje czasu, oczywiście można się pokusić o ambitniejszy cel ale wtedy warto sobie zadać pytanie: Czy jestem na tyle zdeterminowany, żeby osiągnąć go w krótkim czasie? Tak samo jak przybieranie na wadze nie trwa jeden dzień, tak samo niemożliwością jest zrzucenie kilogramów w jeden dzień.

Jedz zdrowiej i wybieraj odpowiednie produkty

Jedzenie kojarzy się ludziom z przyjemnością. Jak wiadomo każda motywacja łączy się z jakimś pragnieniem. Nawet w dzieciństwie jedzenie było nagrodą. Kiedy dziecko ładnie zjadło obiad w nagrodę dostawało deser, dlatego jako osoba już dorosła podświadomie myśli o jedzeniu słodkich rzeczy jak o szczęściu i przyjemności. Dlatego trzeba zerwać z tym nawykiem i wyrobić sobie nowy mówiący jak bardzo cieszymy się że jemy mniej.

Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to, co jemy, a nie tylko ile jemy. Przede wszystkim powinno się wyrzucić z diety tzw. „trzy białe trucizny”, którymi są mąka, sól i cukier. Niestety każdy z tych składników znajduje się w większości przetworzonej żywności i to jeszcze na pierwszym miejscu składu.

Kiedy spożywamy więcej soli niż nasz organizm potrzebuje, zatrzymuje on wodę. A to z kolei prowadzi do puchnięcia i człowiek czuje się przez to nadęty. To nie wszystko, nadmiar soli może powodować bezsenność, uczucie zmęczenia, ogólne osłabienie, problemy z trawieniem, mogą pojawić się nerwowe tiki jak również zwiększa się ciśnienie krwi.

Kolejnym produktem jest cukier, który znajduje się dosłownie w każdych słodyczach i to na pierwszym miejscu, jak również w uwielbianych napojach gazowanych. Naturalny cukier możemy znaleźć w owocach, a nasz organizm nie potrzebuje dodatkowych ilości. Ciężko jest zrezygnować z deseru po obiedzie i nie trzeba tak od razu sobie tego odmawiać, ale też można ograniczyć tą ilość i zjeść tylko odrobinę.

Bez białego chleba, bułek i bagietki jest się ciężko obejść. Jednak to właśnie biała mąka w nich zawarta sprzyja przybieraniu na wadze. Warto zacząć sięgać częściej po pełnoziarniste produkty, które mają w sobie więcej witamin i wartościowych białek. Co z tą mąką jest nie tak? Przede wszystkim jej skład.

Podczas produkcji mieli się zboże przez co usuwana jest część składników odżywczych. Po czym mąka jest wybielana a ten proces zabija te składniki które jeszcze pozostały. Wygląda na to, że jedząc produkty z białej mąki je się tak zwane „puste jedzenie”, niewnoszące nic dobrego.

Jedz o odpowiedniej porze

To kiedy jemy również ma znaczenie. Możesz jeść codziennie tyle samo kalorii ale jeżeli będziesz jeść je o różnych godzinach każdego dnia to twoja waga może albo spadać albo piąć się w górę. Jeżeli zależy nam na tym żeby schudnąć to 80 procent kalorii, które sobie założymy powinno się zjeść na śniadanie i lunch a pozostałe 20 procent na kolację. Jeżeli odwrócimy tą sytuację i będziemy zjadać więcej po lunchu to ta waga będzie rosnąć. Poza tym aby mieć lepszy sen należy skończyć jeść trzy godziny przed pójściem spać.

Ćwicz, ćwicz … i jeszcze raz ćwicz

Wyrób w sobie nawyk regularnego ruszania się. Nie musi to oznaczać od razu podnoszenia ciężarów. Nawet 30 minutowy spacer codziennie ma znaczenie. Dodatkowo mięśnie, które są używane codziennie z czasem stają się bardziej sprawne, dzięki czemu można poszerzyć swój zakres ruchu i równowagi.

Do tej listy można dodać jeszcze wiele więcej. Ważnym elementem każdego dnia jest również picie wody, wczesne wstawanie i wczesne chodzenie spać, suplementacja, dbanie o swój wygląd, pozytywne myślenie i nastawienie do życia, medytacja i szukanie samotności chociaż na chwilę (to sprawia że nasz umysł się oczyszcza i jesteśmy otwarci na nowe wyzwania). W tym wszystkim jednak najważniejsze jest umiarkowanie.

Poprzedni

Zadziwiający kot Maurycy

Następny

Zimowa regeneracja ze Stapiz!

Zobacz również to: