fbpx
niedziela, 3 marca 2024

Zranienia lub inaczej skaleczenia to najczęstsze urazy, jakich doznajemy w ciągu naszego życia. W większości przypadków są to powierzchowne rany, ale nie możemy ich bagatelizować. Nieudzielenie natychmiastowej pomocy lub źle opatrzona rana mogą doprowadzić do zakażenia, a te do zagrożenia życia lub zdrowia. Jeśli więc do końca nie jesteście pewni, czy potraficie odpowiednio założyć opatrunek na ranę, zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

Czym są zranienia?

Zranienie to tak naprawdę przerwanie ciągłości tkanki skórnej, czyli tzw. rana. Jest to niebezpieczne, gdyż umożliwia przedostanie się do wnętrza naszego ciała różnego rodzaju bakterie. Wyróżnia się kilka rodzajów ran, jednak najbardziej podstawowy podział obejmuje:

 • rany powierzchowne, których głębokość nie przekracza podskórnej tkanki,
 • rany głębokie, które docierają do podskórnych tkanek.

W przypadku gdy mamy do czynienia z powierzchowną raną, w której nie znajdują się żadne ciała obce, zaczynamy od zatamowania krwawienia. Delikatnie uciskamy miejsce zranienia czystym wacikiem. Czynność ta powinna być wykonywana przez kilka minut. Następnie skaleczenie musimy oczyścić. Nie używajmy do tego preparatów zawierających jodynę lub alkohol, ponieważ wysuszą one i dodatkowo podrażnią zranione miejsce. Najlepszym wyborem będzie sól fizjologiczna lub woda. Kiedy rana jest już czysta i sucha stosujemy środek bakteriobójczy. W tym celu warto kupić Agrotiab w aptece internetowej. Ten wyrób medyczny zabezpieczy ranę przed zakażeniem oraz pomoże w leczeniu nawet trudno gojących się skaleczeń.

Rodzaje ran – podział ze względu na sposób uszkodzenia

Bardzo ważna jest także klasyfikacja ran odnosząca się do sposobu działania siły urazowej. Należą do nich rany:

 • cięte,
 • kłute,
 • szarpane,
 • kąsane,
 • tłuczone,
 • postrzałowe.

Pierwsza pomoc przy zranieniu krok po kroku

 1. Na samym początku musimy ocenić ogólny stan osoby, która się skaleczyła. Zaniepokoić powinny nas zaburzenia oddychania lub krążenia, nadmierna potliwość chorego, blada skóra oraz senność.
 2. Kolejnym krokiem jest dokładne obejrzenie rany. Musimy sprawdzić jej głębokość, zabrudzenie, krwawienie oraz upewnić się, czy nie ma w niej ciał obcych.
 3. Po zastosowaniu preparatu bakteriobójczego zakładamy opatrunek. Na niewielkie skaleczenia powinien wystarczyć plaster z opatrunkiem, a dla tych większych jałowy gazik przyklejony plastrem. Nie radzimy stosować opatrunków z waty lub ligniny, gdyż mogą one przykleić się o rany i tym samym utrudniać jej gojenie.

Co robić, gdy rana jest głęboka?

Jeśli podczas oględzin rany dojdziemy do wniosku, że jest ona głęboka, rozległa, w jej wnętrzu znajdują się ciała obce, a krwawienie jest bardzo intensywne, warto udać się do najbliższego punktu medycznego lub wezwać pomoc. Oczywiście nie zapominajmy o tamowaniu krwawienia. W tym celu na ranę zakładamy opatrunek, a powyżej opaskę uciskową. Jest to bardzo ważne, gdyż pacjent, który straci ponad 10 proc. krwi, może doznać ogólnego osłabienia, duszności, senności, a nawet stracić przytomność.

 

Poprzedni

Podstawa pielęgnacji w lato - zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry

Następny

RIDER – towarzysz na każdym kroku!

Zobacz również to: