Pielęgnacja ubranek dla noworodka – podstawowe zasady


Noworodek ma wrażliwą skórę i dopiero kształtujący się układ odpornościowy – dlatego tak ważne jest, aby ubrania dla niemowlaka utrzymywać w czystości i odpowiednio pielęgnować. W artykule przygotowanym we współpracy ze sklepem internetowym olalakids.pl znajdziesz przydatne informacje, dzięki którym zadbasz o zdrowie swojego dziecka oraz zyskasz pewność, że odzież noszona przez maluszka nie zakłóca rozwoju niemowlaka.

Pranie w wysokiej, ale dostosowanej do zaleceń producenta temperaturze

Wiele mam uważa, że niemowlęce ubranka powinny być każdorazowo wygotowywane, a takie działanie jest konieczne, aby pozbyć się z powierzchni odzieży szkodliwych drobnoustrojów i pleśni. Choć gotowanie wdzianek po każdym użyciu wydaje się przesadą, słuszne jest twierdzenie, że wysoka temperatura podczas prania skutecznie zabija bakterie. Warto zatem zapoznać się z zaleceniami producenta i jeśli informacje na metce dopuszczają możliwość prania w 95 st., ustawić pralkę na właśnie taką temperaturę.

Warto pamiętać też, że ubrania dla noworodka nie powinny być prane w temperaturze niższej niż 60 st. – to graniczna temperatura, przy której jesteśmy w stanie zlikwidować roztocza i drobnoustroje. Należy zatem już przy zakupie ubranek zapoznawać się szczegółowo z metką produktu. Jeżeli odzież nie może zostać wyprana we wspomnianej temperaturze, nie warto inwestować w jej zakup.

Ograniczenie ilości detergentów w połączeniu z dodatkowym płukaniem

Do prania ubrań dla niemowląt należy używać specjalnych środków, przeznaczonych do czyszczenia odzieży dla tak małych dzieci. Tego rodzaju proszki mają inny skład niż detergenty dedykowane dorosłym (nie zawierają substancji, które mogłyby podrażnić wrażliwą skórę dziecka). Warto też, w przypadku niemowlęcych ciuszków, zrezygnować z płynu do płukania – to dodatkowa chemiczna substancja, a tych w przypadku pielęgnacji dziecięcej odzieży powinniśmy unikać. Dobrze jest każdy cykl piorący zakończyć podwójnym płukaniem – specjaliści twierdzą, że do 3 roku życia skóra dziecka jest szczególnie podatna na drażniące działanie substancji zawartych w detergentach.

Oddzielne pranie ubranek dla noworodka

Ubranka dla noworodka pierzemy oddzielnie – ma to związek z wymienionymi wyżej zaleceniami (pranie w bardzo wysokiej temperaturze, używanie wyłącznie specjalistycznych detergentów). Oczywiście istotne są również zdroworozsądkowe wskazania dotyczące utrzymania ciuszków dla malucha – nie trzeba chyba wspominać, że wrzucenie ich do pralki razem z roboczymi ubraniami taty nie jest dobrym pomysłem.

Ubranka niemowlaka pierzemy oddzielnie minimum do 4. miesiąca życia dziecka. Po tym okresie możemy spróbować założyć dziecku kaftanik czy śpioszki wyprane wspólnie z naszymi rzeczami i sprawdzić, czy takie ubranko wywołuje u maluszka podrażnienia. Jeśli dziecko jest alergikiem, jego odzież należy prać osobno przynajmniej przez pierwszy rok życia.

Szukasz bardziej szczegółowych porad? Przeczytaj artykuł Jak i w czym prać odzież niemowlęcą?

Prasowanie – kwestia nie tylko estetyki

Prasowanie malutkich ciuszków bywa czasochłonne i kłopotliwe – warto jednak poświęcić na nie czas. To kolejna czynność, pozwalająca utrzymać ubranka noworodka w dobrym stanie. Część mam ma zwyczaj suszyć pranie na suszarce ustawionej w zamkniętym pomieszczeniu – takie warunki sprzyjają rozwojowi początkowo zupełnie niewidocznej i pozbawionej zapachu pleśni. Dodatkowo po praniu i rozwieszeniu na dziecięcych ubrankach mogą osiąść rozmaite substancje, np. kurz. Żelazko ustawione na wysoką temperaturę jest w stanie zadziałać niczym sterylizator – za jego pomocą pozbędziemy się z powierzchni odzieży drobnoustrojów i alergenów.

Marzysz o ciuszkach dla maluszka dających się łatwo utrzymać w czystości? Znajdziesz je w sklepie z ubraniami dla niemowląt olalakids.pl

[metaslider id="18671"]
Poprzedni Trzy triki na nieziemsko piękne włosy
Następny Mleczko do twarzy. Ziołowa, naturalna pielęgnacja