fbpx
sobota, 18 maja 2024

Serce to jeden z najważniejszych narządów w ciele. Od jego prawidłowego funkcjonowania zależy kondycja wszystkich układów w organizmie – od krążenia, przez oddechowy aż po układ immunologiczny. Istotne jest zachowanie jego zdrowia przez całe życie. Co można zrobić już dziś, by cieszyć się zdrowiem na lata?

Pozbądź się nałogów

Uzależnienia to zmora XXI wieku. Lekarze biją na alarm – palenie papierosów przyczynia się m.in. do rozwoju nowotworów, nieżytu dróg oddechowych czy nawet zawału serca. W wyniku palenia następują zmiany w układzie sercowo-naczyniowym – takie jak miażdżyca i występujące w konsekwencji niedotlenienie serca. Z kolei nadmierne spożycie alkoholu prowadzi nie tylko do rozwoju chorób nowotworowych, ale i wywołuje ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca czy nadciśnienia. Do nałogów zalicza się też nadmierne spożycie pokarmów i wynikająca z tego otyłość, która osłabia organizm, powoduje otłuszczenie narządów i kolejne choroby – w tym dolegliwości serca i całego układu krążenia.

Ćwicz regularnie

Ćwiczenia są wtedy dobre, gdy są odpowiednie dla aktualnego stanu zdrowia ćwiczącego. Trening powinien dzielić się na trzy główne etapy – rozgrzewkę, trening właściwy i wyciszenie. Pierwszy
z nich pozwala wprowadzić organizm w rytm ćwiczeń. Jeśli na przykład planujemy bieganie,
to powinniśmy zacząć od marszu, marszobiegu lub wolnego tępa biegu. W drugim etapie należy ćwiczyć tak, by tętno nie przekraczało 70% tętna maksymalnego (tętno maksymalne liczymy, odejmując swój wiek od liczby 210). Na etapie wyciszenia dbamy o to, by uspokoić rytm bicia serca, wychłodzić organizm i uspokoić go. Jeśli mamy jakieś zalecenia i ograniczenia od lekarza – powinniśmy do nich się bezwzględnie zastosować! Ważne, by ćwiczenia fizyczne sprawiały nam radość – dobrze jest się nieco zmęczyć (ale nie do skraju wyczerpania!), wtem endorfiny poprawią nam humor.

Naucz się dobrego zarządzania stresem

Niektórzy twierdzą, że stres jest „cichym zabójcą” – i mają w tym wiele racji! Jest reakcją organizmu na trudną sytuację. Wywołuje liczne objawy, takie jak: przyspieszone tętno i oddech, problemy
z trawieniem, zimne poty czy drżenie ciała. Jeśli jest powtarzalny i przewlekły, to może powodować problemy natury psychicznej i fizycznej. Do najpopularniej występujących zaliczamy: zaburzenia snu, obniżenie odporności, boleści ciała. Stres przyczynia się również do występowania otyłości, cukrzycy
i chorób układu krążenia. Należy nauczyć się z nim żyć, ale i w miarę możliwości eliminować czynniki stresogenne. Sprawdzonymi sposobami na rozładowanie napięcia są: sport, możliwość porozmawiania z najbliższymi, masaż, trening oddechu czy nauka pozytywnego myślenia. Jeśli stres zbyt mocno nas przytłacza, to warto rozważyć wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.

Postaw na odpowiednią dietę

W diecie odpowiedniej dla serca należy uwzględnić dobre dla zdrowia i pożywne śniadanie złożone
z naturalnych i prozdrowotnych składników. W mieszance musli z orzechami i owocami liofilizowanymi Musli na serce od Mixit znajduje się 40% płatków owsianych bez glutenu, płatki sojowe, płatki gryczane, orzechy włoskie, liofilizowane maliny (8%) i jagody (5%) oraz kwiat lipy drobnolistnej. Płatki stanowią źródło najlepszych dla organizmu węglowodanów złożonych, w orzechach znajdują się zdrowe tłuszcze (kwasy omega-3, koenzym Q-10 ), a owoce – poza walorami smakowymi – dostarczają witamin (m.in. witaminy C, A, E, K). Kwiat lipy drobnolistnej wspomaga leczenie nadciśnienia, działa uspokajająco
i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Mieszanka jest gotowa do spożycia po zalaniu wodą lub mlekiem, więc nie musisz spędzać godzin w kuchni, by przygotować dobre śniadanie dla siebie i dla rodziny.

Ciesz się zdrowym sercem na lata!

Dbałość o zdrowe serce wymaga wyeliminowania złych nawyków oraz wdrożenia w życie zmian, które mają wyjść na dobre. Warto zanalizować swoje życie już teraz i zastanowić się nad poprawą kluczowych aspektów, dzięki czemu finalnie będziemy mogli cieszyć się zdrowym sercem na lata. W myśl hasła, iż „lepiej zapobiegać niż leczyć”, działania podejmowane zawczasu pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji zaniedbania w przyszłości.

www.mixit.pl

Poprzedni

Jak przyjemnie spędzać czas w domu?

Następny

Maślanka naturalna Czarnocin – z krainy mlekiem płynącej

Zobacz również to: