fbpx
niedziela, 8 września 2024

W czasie wakacji bardzo często zdarzają się mniejsze lub większe urazy. Więcej czasu spędzamy na zewnątrz, na przykład chodząc po górach lub jeżdżąc na rowerze. Podczas takiej aktywność nietrudno o skaleczenie czy zranienie. I chociaż większość takich wypadków nie wymaga interwencji lekarza, czasami rozcięcie jest naprawdę głębokie i długo się goi. Jak dbać o ranę, by nie wdała się infekcja, a całe wydarzenie szybko stało się przykrym wspomnieniem?

Pierwsza pomoc, czyli jak zadbać o ranę

Nawet jeśli wydaje się, że ranka jest niewielka, konieczne jest dokładne zdezynfekowanie zranionego miejsca. Przerwana skóra jest jak otwarte wrota dla bakterii i mikroorganizmów, więc ryzyko powstania stanu zapalnego jest ogromne. A to nie tylko wydłuża czas gojenia się rany, ale jest po prostu niebezpieczne. Dlatego jak najszybciej należy odkazić zranione miejsce. Możesz to zrobić za pomocą wody utlenionej lub specjalnych środków odkażających. Jeśli nie masz przy sobie apteczki, sprawdzi się wódka lub spirytus. Alkohol ma działanie antyseptyczne.

Od razu należy także zastosować opatrunek. Pozostawienie rany na powietrzu, a zwłaszcza pod ubraniem nie jest najlepszym pomysłem. Jałowy gazik przytrzymany bandażem lub plaster z opatrunkiem są konieczne, jeśli rana krwawi. Do tego stanowią barierę ochronną przed otarciami lub urażeniem skaleczenia. Nie pozwalają także przedostać się bakteriom i zabrudzeniom. Mała rana powinna się zabliźnić sama, jeśli jednak jest bardzo głęboka, krwawienie nie ustaje lub pojawił się stan zapalny, po zabezpieczeniu zranienia opatrunkiem, udaj się do lekarza. Być może konieczne będzie szycie.

Zmiana opatrunku

Przez pierwsze kilka dni stosowanie opatrunku to konieczność. Jak często zmieniać opatrunek? Rzadziej niż może się wydawać. Bardzo dużym błędem jest wymiana opatrunku kilka razy dziennie. Częste ściąganie gazika może zniweczyć proces ziarninowania się rany i otwierać ją na nowo. W zasadzie wszystko zależy od rodzaju opatrunku, ale w warunkach domowych warto go wymieniać co 2-3 dni. Częściej możesz to zrobić wtedy, kiedy wysięk jest duży lub opatrunek się zabrudzi. Zawsze wymieniaj opatrunek po dokładnym umyciu rąk, by nie dopuścić do zakażenia.

Jakie rodzaje opatrunku stosować

Obecnie jest bardzo dużo rodzajów opatrunków. Należy je dopasować do rodzajów rany. Na drobne skaleczenia używa się plastrów z opatrunkiem. Wystarczy mieć zwykły zestaw uniwersalny plastrów w apteczce, by poradzić sobie z każdą mniejszą ranką. Jeśli jednak mamy do czynienia z większymi ranami, konieczne jest zastosowanie innych opatrunków.

Wyróżnia się:

• Opatrunki klasyczne włókninowe (na przykład opaski i bandaże z dzianiny),

• Opatrunki wodoodporne.

Opatrunki włókninowe wchłaniają nadmiar krwi i dopasowują się do ruchów ciała. Na dodatek dobrze przepuszczają powietrze i pozwalają skórze „oddychać”, co przyspiesza proces gojenia. Opatrunki wodoodporne także mogą być oddychające, trzeba tylko dokładnie sprawdzić opis producenta. Warto kupić takie hipoalergiczne, by mieć pewność, że znajdujący się na nich klej nie wywoła rekcji alergicznej, która zaburzy gojenie. Ich zaletą jest to, że można je bezpiecznie moczyć, więc utrzymanie higieny nie będzie trudne.

Poprzedni

Pewnej sierpniowej nocy

Następny

Przyczyny, objawy i leczenie atopowego zapalenia skóry u dorosłych

Zobacz również to: