fbpx
piątek, 4 października 2024

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to bardzo rozpowszechniona przewlekła, nawrotowa choroba skóry o podłożu alergicznym. Objawia się przede wszystkim występowaniem zmian wypryskowych na skórze, a także jej silnym świądem i suchością. Leczenie AZS polega m.in. na stosowaniu miejscowych leków hamujących stan zapalny, prawidłowej pielęgnacji skóry oraz unikaniu czynników, które wyzwalają reakcję zapalną.

Z tekstu dowiesz się:

• jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry,
• w jaki sposób się ono objawia,
• jak przebiega diagnostyka AZS,
• jak leczy się AZS.

Atopowe zapalenie skóry to choroba skóry o podłożu alergicznym. Według statystyk w różnych regionach świata AZS występuje u 5-20% populacji i najczęściej objawia się już w dzieciństwie. U o około 40% dzieci atopowe zapalenie skóry mija wraz z wiekiem, jednak u części pacjentów przekształca się w chorobę nawrotową i/lub przewlekłą. Rzadko zdarza się, że AZS jest po raz pierwszy diagnozowane przez dermatologa już u pacjentów dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Atopowe zapalenie skóry – głowy, dłoni, rąk i innych części ciała – ma podłoże zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Przeprowadzone badania naukowe dowiodły, że AZS jest uwarunkowana genetycznie, a dodatkowo zidentyfikowano kilka genów związanych z występowaniem AZS.

W rozwoju AZS ważną rolę odgrywają również czynniki środowiskowe, a więc alergeny, które odpowiadają za nadmierną odpowiedź immunologiczną organizmu i występujące objawy. Najczęściej są to:

• roztocza kurzu domowego,
• alergeny pyłków roślin,
• sierść zwierząt,
• alergeny pokarmowe (mleko krowie, ryby, jajo kurze).

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Głównym objawem AZS są zmiany w obrębie skóry – jej zaczerwienie, grudki i pęcherzyki. Są one swędzące, skóra staje się sucha, a to wywołuje drapanie i sączenie się z grudek wodnistej wydzieliny. U osób dorosłych są one zlokalizowane na nadgarstkach, łokciach, kolanach, również na twarzy, karku, dłoniach i stopach. Zmiany skórne niekiedy rozwijają się nawet na powiekach, co może pogarszać widzenie.

Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka

Diagnostykę AZS prowadzi najczęściej specjalista dermatolog lub alergolog. Polega ona na przeprowadzeniu z pacjentem szczegółowego wywiadu oraz dokładnym badaniu wzrokowym zmian skórnych, choć nie są one bardzo charakterystyczne i AZS bywa mylone np. z wypryskiem kontaktowym, łojotokowym lub potnicowym, czasem również z grzybicą.

Jeśli podejrzewa się, że atopowe zapalenie skóry wywołuje kontakt z jakimś alergenem, można przeprowadzić skórne testy alergiczne dla dorosłych.

Leczenie AZS – dieta, pielęgnacja skóry, środki farmakologiczne

Leczenie atopowego zapalenie skóry jest długotrwałe, żmudne i wymaga od pacjenta cierpliwości. Składa się na nie kilka działań:

• Dieta

Jeśli AZS związane jest z nadwrażliwością na alergeny pokarmowe, należy wyeliminować z diety pokarmy zawierające tzw. czynnik wyzwalający. Może to oznaczać np. rezygnację ze spożywania mleka krowiego i jego przetworów.

• Prawidłowa pielęgnacja skóry

W celu odbudowania naturalnej bariery ochronnej skóry, jej nawilżenia oraz łagodzenia świądu należy stosować specjalistyczne środki do mycia i pielęgnacji. Są to tzw. emolienty o bardzo silnym działaniu ochronnym oraz natłuszczającym. Należy pamiętać, że – paradoksalnie – długie moczenie skóry powoduje jej wysuszanie.

• Leczenie farmakologiczne

Leczenie atopowego zapalenia skóry obejmuje również stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych – najczęściej są to działające miejscowo glikokortykosteroidy w postaci maści, kremów czy płynów. Warto pamiętać, że krem lub maść na atopowe zapalenie skóry należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza – w innym przypadku może się to skończyć rozszerzeniem naczyń krwionośnych lub miejscowym zanikiem skóry. Jeśli zmianom skórnym towarzyszą nadkażenia bakteryjne bądź grzybicze, stosuje się odpowiednio antybiotyki albo leki grzybobójcze. Jeżeli zmiany skórne są bardzo rozległe, niekiedy sięga się po doustne glikokortykosteroidy.

Poprzedni

Jak dbać o ranę po skaleczeniu na wakacjach

Następny

YASUMI peelingi do ciała

Zobacz również to: