fbpx
piątek, 1 grudnia 2023

Skóra reaktywna ma obniżony próg tolerancji i w związku z tym mocniej reaguje na różne bodźce – zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Na jej stan mogą wpływać na przykład silne emocje czy stres. Skóra i psychika są ze sobą połączone. Dlatego też psychologię i psychodermatologię od dawna nurtuje pytanie: czy to tylko skóra jest wrażliwa, czy może generalnie wrażliwy jest pacjent?

Badania neuropsychologiczne nad wysoką wrażliwością wskazały, że wbrew stereotypowej opinii nie jest to wymysł ani dziwactwo, ale stała cecha biologiczna, typowa dla danej osoby tak samo jak np. leworęczność. „Amerykańska psycholożka dr Elaine Aron odkryła, że osoby wysoko wrażliwe posiadają wysokie nasilenie wrażliwości przetwarzania sensorycznego (ang. sensory processing sensitivity – SPS). Często jest ono uwarunkowane genetycznie (wykryto na przykład związek z polimorfizmem genu 5HTTLPR uczestniczącego w transporcie serotoniny), ale bywa także związane z nieprawidłowym poziomem dopaminy, czyli jednego z najważniejszych neuroprzekaźników w organizmie” – tłumaczy Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka.

„Zbadano aktywność mózgu osób z nasiloną zdolnością przetwarzania sensorycznego i w zależności od nasilenia tej cechy zaobserwowano różny stopień aktywności takich obszarów mózgu, jak przedklinek (autopercepcja), kora czuciowa (percepcja), kora obręczy (uwaga), kora przedczołowa (przetwarzanie i kontrola poznawcza), zakręt czołowy dolny (hamowanie reakcji), przedmurze (integracja sensoryczna), wyspa (przechwytywanie, empatia, neurony lustrzane), ciało migdałowate i hipokamp (emocje i pamięć)” – dodaje psycholożka.

Wysoka wrażliwość jako cecha nie wymaga specjalistycznego leczenia, natomiast problemy jakie generuje sprawiają, że wielu pacjentów poszukuje profesjonalnej pomocy. Codzienny stres działa na nich dużo mocniej niż na osoby zdrowe. Drażniąco wpływają na nich chociażby: ostre światła jarzeniówek, duży hałas czy niespodziewana konfrontacja z innymi ludźmi.

„Aby pomóc osobom z nadwrażliwością, specjaliści skupiają się głównie na psychoedukacji pacjenta, służącej przede wszystkim identyfikacji i eliminacji czynników utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jednym z zadań terapeutycznych jest również zwrócenie uwagi na kosmetyki używane do codziennej pielęgnacji. Osoby wysoko wrażliwe często nie zdają sobie sprawy z tego, że stres odbija się na ich skórze” zwraca uwagę Katarzyna Kucewicz. Tymczasem nadwrażliwości bardzo często towarzyszy niesprawna bariera ochronna skóry, ułatwiająca rozprzestrzenianie się bodźców oraz ich nieprzyjemnych efektów. Rozszerzone naczynia krwionośne powodują dodatkowo zaczerwienienie i przegrzanie skóry. Dochodzi do uwolnienia histaminy, która powoduje dalsze uwrażliwienie skóry. Koło się zamyka.

Po jakie kosmetyki powinny sięgać osoby z nadwrażliwością sensoryczną?

„Przede wszystkim warto poprosić o radę specjalistę” – podpowiada psycholożka. Kosmetyki powinny zawierać jak najmniej substancji zapachowych, mieć minimalistyczny skład oraz delikatną konsystencję natychmiast przywracającą skórze komfort.

Linia dermokosmetyków Eau Thermale Avène Tolerance Control powstała w oparciu o badania kliniczne i rozległą wiedzę medyczną. Od 20 lat zespół naukowców, ekspertów w dziedzinie mikrobiologii wody z Grupy Pierre Fabre, CNRS i Uniwersytetu w Sorbonie bada i sprawdza właściwości Wody Termalnej Avène a aktualnie Laboratorium Dermatologiczne Avène odkryło przełomowy składnik D-Sensinose™. Jest to pierwszy postbiotyczny (wyizolowany z wody termalnej Avène) składnik aktywny działający na neurony czuciowe i ograniczający wszystkie typy nadwrażliwości skórnej1. D-Sensinose™ moduluje przesyłanie bodźców sensorycznych do neuronów czuciowych oraz natychmiastowo łagodzi i wycisza odczucia skórne. D-sensinose™ jest trzecim po I-modulia™ i C+Restore™ postbiotycznym składnikiem aktywnym zaczerpniętym z wody termalnej Avène. To esencja cennych właściwości Aquaphilus dolomiae, bakterii występujących wyłącznie w wodzie termalnej Avène, a zarazem pierwszy składnik działający na neurony czuciowe i ograniczający wszystkie typy nadwrażliwości skórnej. Nowy opatentowany składnik aktywny to ogromne udogodnienie dla wszystkich typów skóry nadwrażliwej, reaktywnej, alergicznej, o obniżonym progu tolerancji, potrzebującej natychmiastowej ulgi i długotrwałego ukojenia.

Dermokosmetyki z linii Eau Thermale Avène Tolerance Control mają dopasowane do skóry formuły biomimetyczne, w 100% naśladujące skórę. Powodują wzrost nawilżenia o 59% już po 1 godzinie2. Powodują odbudowę bariery ochronnej skóry po 48 godzinach od użycia3, nie zawierają substancji zapachowych i konserwantów i są w 100% sterylne. W rezultacie dają efekt ukojenia już po 30 sekundach4 i powodują znaczne ograniczenie nadwrażliwości po miesiącu systematycznego stosowania.

1PFDC PCO_18_395_Evaluation of AV13G3-E03 extract on an in-vitro neurosensory model.
2Ocena oporności elektrycznej skóry po jednokrotnej standardowej aplikacji przez 24 godz. 26 uczestników, w wieku 22-64 lat.
3Badanie ex-vivo na naskórku wyhodowanym w warunkach obniżonej wilgotności.
4Test satysfakcji konsumenckiej, 25 uczestników, 2 aplikacje raz dziennie, przez 3 miesiące

https://www.eau-thermale-avene.pl/

PFDC/449/2021

Poprzedni

Nowość! Róż do policzków Cheek Pop™ Pearl Clinique

Następny

Terapia to NIE wstyd. Zbiórka na Terapiobusa

Zobacz również to: