Podrażniona i łuszcząca się skóra sucha to problem, który często pojawia się zimą – centralne ogrzewanie i mroźne powietrze nie sprzyjają naszej urodzie. Uczucie nieznośnego świądu i bolesne pieczenie mogą znacząco obniżyć jakość naszego życia. Jak temu zaradzić?
Niezależnie od przyczyny nadmiernego przesuszenia – czy problem powstał w wyniku AZS czy też jest efektem działania niesprzyjających warunków zewnętrznych, w ten sposób skóra sucha daje nam znać, że potrzebuje intensywnego nawodnienia.
Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka: aby nie dopuścić do stanu nadmiernego przesuszenia skóry, codziennie należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.
Gdy jednak już nabawimy się problemu, warto sięgnąć po naturalne domowe sposoby, przynosząca natychmiastową ulgę. Szczególnie polecamy prostą lecz niezwykle skuteczną kąpiel, która może być stosowana również przy hiper wrażliwej skórze, jak również przy AZS.
Ultra łagodząca kąpiel nawilżająca
Prosta kąpiel o wspaniałych właściwościach. Doskonale wycisza wszelkie podrażnienia skóry, łagodzi świąd, zmniejsza zaczerwienienia, wygładza i oczyszcza.
Niezwykle skuteczna – pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń, a jednocześnie leczy i pielęgnuje: po kąpieli skóra sucha staje się miękka, czysta i delikatna.
Przy dużej suchości skóry można ją stosować do codziennej higieny ciała.
Idealna również do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka.
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej
- Kilka litrów wody
Przygotowanie:
Napełniamy wodą duży garnek i stopniowo dodajemy do niej mąkę, mieszając ją mikserem. Całość zagotowujemy. Przestudzony płyn wlewamy do napełnionej wodą wanny. Pozostajemy w kąpieli przez 10 minut.
Skóra sucha: właściwa pielęgnacja
Skóra sucha wymaga troskliwego i uważnego podejścia. Codzienną pielęgnację skóry podatnej na przesuszenie warto oprzeć na kosmetykach naturalnych, tych o bezpiecznym i przyjaznym dla urody składzie. Dobry skład to prosty skład, tymczasem wiele kosmetyków drogeryjnych zawiera substancje potencjalnie szkodliwe i drażniące.
W składzie kosmetyków dla cery suchej powinny znaleźć się ceramidy, cholesterol, witaminy A+E, kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna (uwaga – może podrażniać!), naturalne oleje roślinne i ekstrakty ziołowe, skwalan.
Zwracając uwagę na skład kosmetyków, a nie tylko polegając na zapewnieniach producenta, możemy być pewne, że pielęgnacja faktycznie będzie skuteczna i bezpieczna.
Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, należy pamiętać o nawilżaniu skóry od wewnątrz – nasza dieta powinna być bogata w kwasy omega-3,-6,-9. Kwasy te opóźniają proces starzenia się skóry, odżywiają ją i przywracają prawidłową spoistość, gęstość i jędrność, a także wspomagają odbudowę struktury kolagenu i elastyny.