fbpx
sobota, 18 maja 2024
„Boleśnie autentyczna opowieść o wchodzeniu w dorosłość z dorosłymi na plecach. Autorka ma nosa do wyłapywania tych wszystkich szczególików, które zwiastują koniec dzieciństwa” – Aleksandra Zbroja

„Snowflake” – fenomen na miarę „Normalnych ludzi”

Historia o mnie i o tobie. O emocjach każdego z nas. „Snowflake” to mocny i zapadający w pamięć debiut. Opowieść o rodzinie, miłości, depresji, radości i dorastaniu we współczesnym świecie. Przez zagranicznych recenzentów jest porównywana z „Normalnymi ludźmi” Sally Rooney i twórczością Colma Tóibína. Premiera powieści „Snowflake” Louise Nealon w tłumaczeniu Radosława Madejskiego już 29 września.

Osiemnastoletnia Debbie White mieszka na wsi pod Dublinem z matką Maeve, jej sporo młodszym partnerem i wujem Billym. Billy zajmuje stojącą w ogrodzie przyczepę kempingową, gdzie towarzyszą mu gwiazdy nad głową i butelka whisky. Matka zmaga się z chorobą psychiczną i codziennie zapisuje swoje sny, które uważa za prorocze. Jej dziwactwa przybierają coraz bardziej mroczne oblicze i silnie oddziałują na Debbie. Nad tym specyficznym domem wisi widmo nadchodzącej tragedii.

Debbie, wychowana w hermetycznym rodzinnym świecie, rozpoczyna studia na Trinity College w Dublinie. Dziewczyna próbuje odnaleźć się w nowej, zupełnie innej rzeczywistości, między dwoma biegunami: wyrafinowanym towarzystwem przyjaciół z uczelni a swoją rodziną.

Musi zmagać się z własnymi słabościami. Podczas gdy jej rówieśnicy zajęci są studenckim życiem, Debbie zajmuje się gospodarstwem. Nie ma nawet własnego komputera. Czuje się zagubiona i gorsza od swoich nowych znajomych. Oni nie muszą dorastać, ona musiała dużo wcześniej. Czy uda jej się spełnić swoje aspiracje na uczelni, żyjąc na skraju załamania nerwowego, do którego popycha ją psychotyczna, choć kochająca matka?

„Snowflake” to autentyczna i poruszająca historia o dorastaniu i opuszczaniu domu. Emocje towarzyszące dojrzewaniu – czy chcemy tego, czy nie – definiują nas. Czy najdziwniejsza rodzina i skomplikowane relacje łączące jej członków mogą być bezpieczną przystanią i wsparciem? Historia Debbie jest głosem pokolenia, opowieścią o radzeniu sobie z niełatwymi doświadczeniami. „Snowflake” jest idealną powieścią dla każdego, kto niepewnie stawia lub stawiał pierwsze kroki w dorosłym życiu.

Żywe, naturalne i dynamiczne dialogi, kwaśny humor przeplatający się ze słodko-gorzkimi scenami rodzinnych konfliktów i młodzieńczych tęsknot, pogłębiony portret psychologiczny głównej bohaterki oraz bogactwo języka i celność spostrzeżeń autorki sprawiają, że powieść szybko wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Louise Nealon – wyjątkowo utalentowana młoda irlandzka pisarka, studiowała literaturę angielską na Trinity College w Dublinie, a w 2016 roku uzyskała magisterium w zakresie kreatywnego pisania na Queens University w Belfaście. Mieszka na rodzinnej farmie w hrabstwie Kildare.

Poprzedni

Jak skutecznie ochronić skórę przed słońcem?

Następny

Skaza na niebie

Zobacz również to: