fbpx
sobota, 20 lipca 2024

Trzy wrogie siły wypowiadają wojnę Królestwu

Rozpoczyna się starcie o przyszłość korony

Stary król rusza na swą największą wojnę

Władysław nie zdejmuje wojennej korony i nie daje się zwieść rozejmom. Przygotowuje się do wielkiej wojny z Zakonem. Jemioła walczy o życie Kazimierza z coraz mroczniejszymi siłami. Zawiera z królem sojusz przeciwko Krzyżakom i wojownikom Starców Siwobrodych.

W tym samym czasie w Malborku toczy się zażarta walka o wizję Zakonu. Wielki mistrz zostaje zamordowany, a jego następca kończy politykę ugody. Wystawia przeciw Polakom wielką armię.

Król Jan Luksemburski hołduje Śląsk, z rozmachem zdobywa północną Italię i wzmocniony sukcesami zwraca wzrok na Królestwo Polskie. Nowy mistrz proponuje mu coś więcej niż sojusz – rozbiór Królestwa. Rikissa decyduje się na ryzykowną grę.

Płoną miasta, wsie i katedry. Wojownicy Trzygłowa tańczą na ołtarzach kościołów. W wielkiej wojnie każdy dzień jest nieprzewidywalny, nawet ostateczna bitwa do której pod Płowcami stają Zakon i Królestwo.

Odrodzone Królestwo to finałowa część pięciotomowego cyklu pod tym samym tytułem. Powieść przeprowadza nas przez świat średniowiecznych intryg od północnej Italii przez litewską Wielką Puszczę, krzyżackie zamki i wawelskie zbrojownie. Świat chrześcijański i pogański splatają się ze sobą jeszcze silniej, niż wcześniej.

Walka z Zakonem wchodzi w decydującą fazę, a Elżbieta Cherezińska po raz kolejny udowadnia, że na polu bitwy czuje się równie dobrze, co w zamkowych komnatach.

Wracają wątki i bohaterowie, znani z poprzednich tomów. Wszystkie tajemnice zostaną rozwikłane, misterne intrygi ujrzą światło dzienne, a nawet przypadkowe zdarzenia sprzed lat odegrają zaskakująco ważną rolę w wielkim finale cyklu.

Rekomendacje:

„Władku, związałam się z tobą na dobre i na złe i nie opuszczę cię aż do śmierci” – obiecywała autorka Władysławowi Łokietkowi oraz czytelnikom swojego pięciotomowego cyklu „Odrodzone Królestwo”. I właśnie nadchodzi czas pożegnania, bo sędziwy król zbliża się do kresu dni. Robi to jak żył – brawurowo, bezkompromisowo, z uporem. Stary władca w ostatniej bitwie da dowody męstwa, a mimo to będzie umierał niespełniony. Zaspokojona zostanie jednak czytelnicza ciekawość. Cherezińska wyjaśnia, z ilu złożonych etapów składał się proces scalania Królestwa. Pokazuje też, że nie jest on wyłącznie sumą mądrości, pracowitości i uporu, ale wpłynąć na niego mogą zarówno przypadki, jak i plany natury. Czy muszę dodawać, że jak zwykle zrobi to w sposób pasjonujący i zuchwały?” – Marta Mizuro (Miesięcznik Odra)

Gdyby George R.R. Martin pisał po polsku, jego książki być może byłyby równie dobre jak cykl Elżbiety Cherezińskiej. – Bartosz Węglarczyk (Onet)

Nikt nie rozszyfrował, nie rozgryzł i nie opisał Piastów z taką swadą, humorem i inteligencją jak Elżbieta Cherezińska, prawdziwa czarownica polskiej literatury. – Michał Nogaś (Gazeta Wyborcza)

Żeby stworzyć tak niezwykłe dzieło, jakim jest „Odrodzone Królestwo”, potrzebna była, oczywiście, ogromna wiedza oraz nadzwyczajny talent literacki, ale może najbardziej gorąca miłość do Ojczyzny i jej historii, także tej dawnej, mało rozpoznanej, tajemniczej. To wszystko, i jeszcze trochę, znamionuje pisarstwo Elżbiety Cherezińskiej. – Krzysztof Masłoń (Tygodnik DoRzeczy)

Poprzedni

Rozmowa z Aliną Adamowicz oraz Joanną Godecką, autorkami książki „Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie”

Następny

Pro Nature – codzienne małe kroki w kierunku ekologii

Zobacz również to: