fbpx
poniedziałek, 22 lipca 2024

Zło, którego się dopuszczają, niewiele różni się od krwawych zbrodni. Wywołuje cierpienie, bezpowrotnie łamie ludzkie życie. Jednak w oszustach jest też coś, co nas intryguje, przyciąga jak magnes. To właśnie bezwzględnego, ale i doskonałego w swoim fachu oszusta – Daniela Skalskiego – zdecydowała się opisać Katarzyna Bonda w swojej najnowszej powieści „Miłość czyni dobrym”.

Mężczyzna bez najmniejszych skrupułów manipuluje każdym, kto stanie na jego drodze. Począwszy od zakochanych w nim kobiet, po specjalistów od finansów. Premiera książki już 25 listopada.

Akta sądowe jednego z największych oszustów III RP liczą ponad sto dwadzieścia tomów. Zapoznałam się z każdą włączoną do tego materiału kartą. To, co Państwu przedstawiam w postaci fabularnej opowieści, jest ledwie kroplą w morzu niegodziwości i krętactw, które miały miejsce w rzeczywistości. Dla mnie praca ze zgromadzonym materiałem była równie dotkliwa, jak obcowanie z diabłem, i taki też archetyp obrałam dla bohatera – tak najpopularniejsza autorka kryminałów w Polsce wspomina pracę nad najnowszą książką „Miłość czyni dobrym”.

Główny bohater powieści, Daniel Skalski, szybko zdaje sobie sprawę, że pracując legalnie, nie będzie w stanie wieść luksusowego życia, o jakim marzy. W poszukiwaniu łatwego zarobku schodzi więc na drogę przestępczą. Pierwsza okazja nadarza się, gdy jego urokowi ulega Gabrysia – pracownica banku. To ona zdradza mu, że czeki są weryfikowane tylko raz na pół roku. Dzięki niej poznaje też słabe elementy zabezpieczania papierów wartościowych.

Oferując instrumenty finansowe, pozwalające na szybkie pomnożenie kapitału, Skalski najpierw okrada przedstawicieli firm handlowych w Polsce, a potem rozpoczyna działania na skalę międzynarodową, obracając milionami dolarów. Przenosi się do Londynu, gdzie konsekwentnie buduje swoją markę finansisty i maklera od funduszy hedgingowych. W otoczeniu Skalskiego, który zaczyna przedstawiać się jako spadkobierca rodziny Hochbergów, pojawiają się liczni oszuści i fałszerze. Odtąd jego życie to nakręcająca się spirala kłamstw i intryg, które zniszczą niejedno życie…

Katarzyna Bonda w „Miłość czyni dobrym” pisze niemal obrazami. Zabiera czytelnika do niezwykle prawdziwego, ale też brutalnego świata, w którym wartość człowieka wyznaczają pieniądze. Czytelnik nieustannie cofa się i wybiega naprzód, obserwując bohaterów, przyglądając się ich losom i decyzjom, często wiedząc, jakie przyniosły one skutki.

„Miłość czyni dobrym” to druga (po „Miłość leczy rany”) część kryminalnej trylogii „Wiara. Nadzieja. Miłość”.

Katarzyna Bonda – najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem (m.in. „Sprawa Niny Frank”), tetralogii z profilerką Saszą Załuską (m.in. „Pochłaniacz”), a także powieści kryminalnej inspirowanej prawdziwą historią „Miłość leczy rany”. Pisarka ma w dorobku również dokumenty kryminalne: „Polskie morderczynie” oraz „Zbrodnia niedoskonała” i „Motyw ukryty” napisane wspólnie z Bogdanem Lachem. Do tej pory książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym dwa miliony egzemplarzy. Są wydawane w 15 krajach. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House. W 2020 roku stacja TVN wyemituje serial na podstawie „Lampionów”.

 

Poprzedni

Nowość – ciastka proteinowe Go On Pyszna przekąska wzbogacona białkiem

Następny

Olej z wiesiołka oraz olej lniany. 8 korzyści dla urody

Zobacz również to: