fbpx
czwartek, 18 lipca 2024

Porządki to nieodłączna część życia każdego człowieka – dlatego warto postawić na sprzątanie bez chemii. Niemal każdą powierzchnię pomoże pięknie wyczyścić nieoczywisty duet – soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. W trosce o środowisko, zdrowie i własną kieszeń warto wykorzystać ich możliwości, aby ograniczyć zużycie chemicznych detergentów. Z dodatkami cukierniczymi Appetita można sprzątać ekologicznie, ekonomicznie i skutecznie.

W trosce o zdrowie, dom i środowisko najważniejsza jest prostota. Sposobów ograniczania chemii w codziennym życiu jest bez liku. I tak do utrzymania mieszkania w czystości potrzeba naprawdę niewiele, z reguły wystarczą produkty, które znajdują się w praktycznie każdej kuchni i łazience. Wśród ekologicznych środków czystości prym wiodą szare mydło, ocet, olejki eteryczne, a także… dodatki cukiernicze: soda oczyszczona i kwasek cytrynowy.

Szare mydło, dostępne w postaci twardej kostki lub płynnej, jest skutecznym środkiem czyszczącym, piorącym i higienicznym. Ocet ma właściwości rozpuszczające, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, dzięki czemu nadaje się do czyszczenia powierzchni kuchennych, a także sprzętów, mających kontakt z żywnością. Olejki eteryczne ładnie pachną i są naturalnymi odtłuszczaczami, do tego zabijają bakterie i usuwają brud. Soda oczyszczona odtłuszcza, zmiękcza wodę podczas prania, pochłania wilgoć i neutralizuje nieprzyjemne zapachy (np. w lodówce). Z kolei kwasek cytrynowy usuwa osad, zabrudzenia i kamień (w tym w czajniku), ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, antypleśniowe, lekko wybielające, ponadto dezynfekuje i nabłyszcza.

Sprzątanie z udziałem naturalnych produktów nie będzie tak szybkie jak z użyciem wszechobecnej chemii gospodarczej, ale równie skuteczne, a ponadto bezpieczne, tańsze, zdrowsze i bardziej przyjazne naturze. Przygodę z ekoporządkami warto rozpocząć od przygotowania kilku podstawowych środków czystości: uniwersalnej pasty z sody oczyszczonej, wszechstronnego płynu czyszczącego, domowego płynu do mycia naczyń, pasty do usuwania zacieków i osadów oraz domowego proszku do prania i płynu do płukania tkanin.

Uniwersalna pasta z sody oczyszczonej

Uporczywe zabrudzenia to prawdziwa zmora każdej kuchni i łazienki. Wszędzie, gdzie jest duża wilgoć, mogą pojawić się trudne do usunięcia zacieki. Do tego typu zadań specjalnych idealna będzie pasta z sody oczyszczonej. Do proszku należy dodać kilka kropel wody, aby powstało gęste smarowidło. Pastę za pomocą szczoteczki do zębów lub ściereczki nakłada się na brudną powierzchnię (np. fugi, przypalony piekarnik, kabinę prysznicową) i po upływie 15 minut zmywa wodą ze szczyptą rozpuszczonego kwasku cytrynowego.

Wszechstronny płyn czyszczący

Do sprzątania blatów, umywalki, brodzika i innych powierzchni doskonale sprawdzi się płyn czyszczący na bazie kwasku cytrynowego. Pięć łyżek kwasku trzeba rozpuścić w połowie szklanki przegotowanej wody i dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego – np. z drzewa herbacianego. Wszystkie składniki należy umieścić w butelce z atomizerem i powstałym płynem spryskiwać miejsca przeznaczone do wyczyszczenia.

Domowy płyn do mycia naczyń o owocowym zapachu

Do przygotowania ekologicznego płynu do naczyń potrzeba tylko kilku naturalnych produktów w odpowiednich proporcjach. Wystarczy ok. 10 g płatków mydlanych (lub startego szarego mydła), łyżka sody oczyszczonej, łyżka kwasku cytrynowego i 5 – 10 kropli olejku eterycznego limonkowego lub pomarańczowego. Składniki umieszcza się w butelce, miesza, zalewa ciepłą wodą i ponownie miesza do uzyskania jednolitej konsystencji. Poza tym soda oczyszczona pozwoli odświeżyć gąbki do zmywania i usunąć z nich brud. Ściereczki powinno się moczyć w stężonym rozworze sody oczyszczonej (2 łyżki sody rozpuszczone w 500 ml ciepłej wody).

Usuwanie zacieków i osadów

Ślady po kawie czy herbacie na kubkach, szklankach i łyżeczkach są bardzo trudne do domycia. Można się ich pozbyć za pomocą kwasku cytrynowego – należy zanurzyć wilgotną gąbkę w proszku i wypolerować nią brudne miejsca, a następnie umyć naczynia jak zwykle przy pomocy płynu do naczyń. Wyjątkowo uporczywe zabrudzenia można usunąć za pośrednictwem pasty z kwasku cytrynowego (kilka kropel wody dodane do kwasku), której grubą warstwę umieszcza się na brudnej powierzchni i zostawia na ok. 15 minut po czym zmywa. Taki zabieg jednocześnie nada połysku czyszczonym rzeczom. Aby pozbyć się kamienia, warto zastosować miksturę z 2 łyżek octu i 2 łyżek sody oczyszczonej. Z wymieszanych produktów formuje się gęstą masę, którą nanosi się na obszary pokryte kamieniem, po wyczyszczeniu gąbką preparat pozostawia się na 15 minut, a następnie spłukuje się go ciepłą wodą.

Domowe detergenty do prania

W domowych warunkach i bez większego wysiłku można przygotować także skuteczne środki do prania, które będą bezpieczne dla środowiska wodnego, a jednocześnie hipoalergiczne. Domowy proszek można przygotować ze szklanki sody kalcynowanej (zmiękcza wodę), szklanki boraksu (usuwa zapachy, dezynfekuje), 1,5 szklanki startego szarego mydła lub hipoalergicznych płatków mydlanych oraz ¼ szklanki sody oczyszczonej. Wszystkie składniki należy dokładnie połączyć. Stosować ok. 3 łyżek na jedno pranie. Aby ubrania były miękkie i pachnące, warto dodać 2 łyżki samodzielnie zrobionego płynu do płukania. W 100 ml ciepłej wody należy rozpuścić łyżeczkę kwasku cytrynowego i kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Tłuste plamy z tkanin usunie soda oczyszczona z gorącą wodą (brudne miejsce zalać wodą, posypać sodą, spłukać po 15 minutach i przystąpić do ręcznego prania). Soda oczyszczona (¾ szklanki) i kwasek cytrynowy (⅓ szklanki) pozwolą wyczyścić również wnętrze pralki. Wybrany proszek wsypuje się do odpowiedniej komory urządzenia, uruchamia pełny cykl prania (temperatura 90 stopni, bez ubrań w środku) i… gotowe.

Jak widać, dzięki kilku podstawowym produktom – znanym już rodzicom i dziadkom – można pięknie wysprzątać i wyczyścić dom. Nieodzowne przy tym okazują się soda oczyszczona i kwasek cytrynowy, których zastosowanie zdecydowanie wykracza poza cukiernictwo. Te dwa białe proszki, zarówno razem jak i osobno, mogą czynić prawdziwe cuda w domowym gospodarstwie. Jest to temat, który warto zgłębić dla siebie, dla środowiska i… dla swojego portfela.

Producent: Colian Sp. z o.o.

Marka: Appetita

Produkty:
· Kwasek cytrynowy Domowe Sekrety Appetita (20g), cena ok. 1,20 zł/opakowanie
· Soda oczyszczona Domowe Sekrety Appetita (18 g), cena ok. 0,90 zł/opakowanie

Poprzedni

Jeden suplement dla wzmocnienia odporności i urody – warto go pić jesienią

Następny

UNITED COLORS OF BENETTON PATRZY W PRZYSZŁOŚĆ

Zobacz również to: