fbpx
czwartek, 18 lipca 2024

Okazuje się, że koty są mądrzejsze, niż wielu dotąd sądziło!

Czy koty rozumieją co do nich mówimy?

Wspaniała wiadomość dla wielbicieli kotów – puszystych, pięknych i dumnych zwierząt! To, że koty nas słuchają i rozumieją, jest pewne — twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Sophia w Tokio (Japonia). Obserwowali oni 78 kotów z japońskich domów i kawiarni tematycznych, jak reagują na ludzką mowę. Okazało się, że ponad jedna trzecia zwierząt jednoznacznie rozpoznaje swoje przezwisko wśród innych popularnych słów, nawet jeśli jest ono wymawiane z akcentem lub nieznaną intonacją.

W ramach eksperymentów zwierzętom powiedziano sekwencję czterech rzeczowników codziennego użytku, które były im doskonale znane ze słuchu. Piątym słowem dodawanym do każdej sekwencji było imię zwierzęcia. Badacze obserwowali, jak koty reagowały, poruszając uszami, głową i ogonem, a także czy wydawały głosy lub poruszały się po pomieszczeniu.

Badacze sprawdzili nawet, jak zwierzęta reagują na słowa wypowiadane z różną intonacją, akcentem i wysokością głosu. W jednym z testów sekwencja słów w ogóle nie zawierała pseudonimów. W większości eksperymentów od jednej trzeciej do połowy badanych pewnie odpowiadało na swoje imię, a stopień odpowiedzi słabo zależał od tego, kto i w jaki sposób je wypowiedział.

Dla wielbicieli kotów to odkrycie nie będzie niespodzianką. Doskonale wiedzą nie tylko to, jak dbać o kota, ale i jak się z nim porozumiewać, często nawet bez słów!

Poprzedni

Cząstka mojego serca

Następny

Kolekcja The Hundreds x Lee

Zobacz również to: