fbpx
piątek, 29 marca 2024

Jak dbać o kota? Podobnie jak ludzie, koty mają różne potrzeby w różnych okresach swojego życia.

Jak dbać o kota? Wychowanie

W pierwszym roku życia kociak rozwija nie tylko swoje ciało, ale także nawyki i charakter: uczy się korzystać z kociej kuwety i drapaka, zna zasady „wolno” i „nie wolno” oraz przestrzega zasad panujących w domu. Wysiłek włożony w wychowanie kociaka przez pierwsze dwanaście miesięcy zaprocentuje w kolejnych latach.

Bądź stanowczy i konsekwentny w swoich zakazach, ale przekazuj je kotu spokojnie i łagodnie — agresja tylko pogorszy sytuację.

Należy też zadbać o bezpieczeństwo kociaka: ukryć przewody elektryczne, zapewnić bezpieczne siatki na okna.

Pierwszy rok życia kota to okres aktywnego wzrostu. W tym celu kociak potrzebuje odpowiedniego żywienia.

Kotka-matka karmi swoje kocięta tylko przez 4 tygodnie, w piątym tygodniu zaczyna ich unikać, nie dopuszczając ich w pobliże sutków. W tym momencie kociak ma już wystarczającą liczbę zębów i jest gotowy do samodzielnego zdobywania pożywienia. To dobry moment, aby zaoferować mu specjalną karmę dla kociąt.

Karma dla kociąt zawiera znacznie więcej witamin, aminokwasów i minerałów niż karma dla dorosłego kota. Są one niezbędne do budowy mocnego szkieletu i przyrostu masy mięśniowej. Stosuj wyłącznie wysokiej jakości suchą i mokrą karmę wykonaną w 100% z naturalnych składników (sprawdź zawartość opakowania), przeznaczoną specjalnie dla kociąt.

W drugim miesiącu życia kocięta karmione są małymi porcjami 6 razy dziennie, a po ukończeniu trzeciego miesiąca życia porcje te można zmniejszyć do 4 razy.

Dorastanie

Jak dbać o kota dorastającego? Po sześciu miesiącach koty są dojrzałe płciowo. Wkrótce potem kot powinien zostać wysterylizowany lub wykastrowany, co nie tylko pomaga w dalszym trzymaniu kota, ale także jest korzystne dla jego zdrowia.

Dorosły kot powinien być karmiony rzadziej niż kociak, co ułatwia opiekę nad nim. Karma i woda muszą być zawsze dostępne, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, ponieważ kot jest z natury mięsożercą i może zgłodnieć w czasie, kiedy widzisz, że śpi.

Dobrej jakości zbilansowana karma dla dorosłych kotów (w wieku od 1 do 7 lat) zapewni prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Eksperci zalecają łączenie karmy suchej i mokrej: podawaj kotu rano karmę mokrą, wieczorem karmę mokrą, a po południu karmę suchą. Karma sucha usuwa płytkę nazębną z zębów kota i poprawia trawienie, natomiast karma mokra zapewnia dodatkową wilgotność i pomaga utrzymać wagę kota pod kontrolą.

Starszy wiek

Po 7 latach ciało kota zaczyna ulegać zmianom związanym z wiekiem. Podobnie jak ludzie, z wiekiem potrzebuje więcej odpoczynku. Zapewnij jej możliwość odpoczynku w zacisznym kącie. Z wiekiem dziecko będzie mniej czujne i będzie więcej spało, co może prowadzić do nadwagi.

Jak dbać o kota starzejącego się? W tym wieku kot potrzebuje specjalnej karmy. Dla kotów powyżej 7 roku życia dostępne są specjalne produkty zawierające witaminę E, glukozaminę, kwasy tłuszczowe Omega 6 i inne pożyteczne mikroelementy. Zapewniają one zdrowie stawów i narządów wewnętrznych oraz pomagają utrzymać jakość sierści.

Starsze koty mogą odrzucać suchą karmę z powodu problemów z zębami. Dlatego też należy częściej kontrolować zęby, a w przypadku pojawienia się kamienia nazębnego należy zgłosić się do lekarza. Staraj się też często badać i dotykać skórę, ponieważ z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju różnych narośli.

Koty mogą żyć nawet do 20 lat, jeśli mają dobre warunki genetyczne i są pod dobrą opieką.

Czy koty rozumieją, co do nich mówimy? Okazuje się, że tak, warto więc przemawiać czule do swojego pupila i pielęgnować tą niepowtarzalną więź!

Poprzedni

Niezapychające i lekkie – wypróbuj te SPFy do cery mieszanej i tłustej!

Następny

Uczucie pełności po posiłku – co może być przyczyną?

Zobacz również to: