fbpx
piątek, 19 kwietnia 2024

Istnieją różne rodzaje łuszczycy i można je podzielić ze względu na objawy, które występują u pacjentów. Schorzenie jest skutkiem zaburzeń układu autoimmunologicznego i nie można go całkowicie zlikwidować, ale odpowiednie leczenie sprawia, że objawy są mniej dokuczliwe. Jakie typy tej choroby najczęściej występują?

Objawy łuszczycy skóry

Najbardziej widocznym objawem są liczne krostki, plamki i wykwity, które powodują łuszczenie naskórka. Takie zmiany powoduje łuszczyca, rodzaje i towarzyszące im objawy różnią się. Jakie są charakterystyczne objawy dla każdego typu schorzenia? Do podstawowych oznak należą:

  • srebrzyste łuski pokrywające skórę
  • ropne krostki
  • jasnoczerwone plamy
  • rumień i świąd skóry

To podstawowe objawy, które mogą się różnić w zależności od rodzaju łuszczycy i nie zawsze występują jednocześnie. Dlatego warto zapoznać się z typami tego schorzenia i w razie pierwszych oznak chorobowych, jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Zwykły rodzaj łuszczycy

To jeden z kilku rodzajów łuszczycy i należy do najczęściej występującej, ponieważ cierpi na niego ponad 80% chorych. Obszary objęte schorzeniem wyraźnie oddzielają się od zdrowej skóry. Cechami charakterystycznymi są owalne, wypukłe zmiany, które pokrywa srebrzysta łuska. Ten typ schorzenia najczęściej występuje na zewnętrznej stronie łokci, kolan, ramionach i głowie. Rzadziej obejmuje brzuch, dłonie, twarz i stopy.

Rodzaje łuszczycy: kropelkowata i krostkowa

To kolejne rodzaje łuszczycy. Pierwszy nazywany jest też łuszczycą grudkową i charakteryzuje się występowaniem niewielkich grudek w kształcie kropel. Zmiany najczęściej obejmują nogi, ręce, tułów i głowę. Przyczyna jej występowania może być związana z infekcjami gardła spowodowanymi paciorkowcami. Zmiany pojawiają się również w miejscach po przebytych uszkodzeniach skóry. Łuszczyca krostkowa objawia się w postaci krostek wypełnionych ropą.

Jej przyczyną może być długotrwały stres, niektóre leki lub zakażenie. Istnieją dwa typy tego schorzenia: ograniczona i rozsiana. Pierwszy występuje na stopach i dłoniach, a drugi może obejmować również tułów. Łuszczyca ograniczona leczona jest miejscowo, natomiast objawy rozsianej leczy się w warunkach szpitalnych.

Rodzaje łuszczycy: odwrócona, głowy i paznokci

To trzy rodzaje łuszczycy, które należą do najczęściej występujących. Łuszczyca odwrócona występuje w miejscach zginania skóry, np. pod pachami, w pachwinach, pod piersiami oraz fałdkami tłuszczu. Ten typ schorzenia objawia się zmianami skórnymi w postaci rozległych, jasnoczerwonych plam, które nie są pokryte łuskami. Łuszczyca głowy objawia się łuszczącymi plamkami, najczęściej na skórze głowy.

W zaawansowanym stadium może objąć uszy, czoło i kark. Towarzyszy jej intensywny świąd. Łuszczyca paznokci objawia się oleistymi plamkami pod płytką paznokciową, a na jej powierzchni pojawiają się widoczne wgłębienia. Z czasem barwa paznokci zmienia się w żółtą lub białą. Leczenie tych rodzajów łuszczycy różni się od pozostałych.

Typy łuszczycy: stawowa i narządów płciowych

To kolejne z wielu rodzajów łuszczycy. Pierwszy nazywany również łuszczycowym zapaleniem stawów jest najbardziej niebezpieczny, ponieważ może uszkadzać stawy. Najczęściej schorzenie atakuje stawy kończyn, a nieleczone może objąć kręgosłup i biodra.

Łuszczyca narządów płciowych charakteryzuje się wykwitem rumieniowym, któremu towarzyszy silny świąd i wysięk. Zmiany chorobowe występują w okolicach odbytu, prącia i warg sromowych. Choroba nie jest przenoszona drogą płciową, ale powoduje uciążliwe dolegliwości i problemy w życiu intymnym.

Rodzaje łuszczycy – plackowata i łuszczyca

Jednym z rodzajów łuszczycy, która charakteryzuje się plamami o średnicy do kilkunastu centymetrów jest łuszczyca plackowata. Zmiany pokryte są łuskami i mają czerwonobrunatną barwę. Schorzenie obejmuje najczęściej tułów, ale może rozprzestrzenić się na skórę głowy i paznokcie. Objawy łuszczycy plackowatej okresowo nasilają się. Natomiast łuszczyca ciała może obejmować tylko niektóre jego części lub zaatakować wszystkie członki.

Należy pamiętać, że nieleczone schorzenie sprawia, iż zmiany skórne rozprzestrzeniają się i powodują uszkodzenia skóry. Istnieją różne rodzaje łuszczycy i każdy wymaga odpowiedniego leczenia. Choroba jest wynikiem zaburzeń autoimmunologicznych, a za jej powstanie często odpowiadają geny i długotrwały stres. Poza tym, każdy długotrwały stan zapalny skóry zwiększa ryzyko jej wystąpienia.

Wiele osób zastanawia się, czy łuszczyca jest chorobą zakaźną? Otóż odpowiedź brzmi – nie. U pacjentów zgłaszających się do lekarza występują różne rodzaje łuszczycy, ponieważ schorzenie może mieć wiele przyczyn.

Warto wiedzieć, że bagatelizowanie choroby powoduje jej rozwój, a w niektórych przypadkach nawet wypadanie włosów. Nieleczona łuszczyca ogólna może objąć z czasem stawy. Dlatego w razie wystąpienia objawów należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, a w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów, także z reumatologiem. Łuszczyca to uciążliwa przypadłość i istnieją jej różne rodzaje, a objawy okresowo nasilają się.

Poprzedni

Łamliwe paznokcie. Najlepsze sposoby wzmacniające paznokcie

Następny

GDY WZYWA CIĘ PRZYGODA, KOLEKCJA ALL TERRAIN GEAR MARKI WRANGLER® ZABIERZE CIĘ DO CELU!

Zobacz również to: