fbpx
niedziela, 3 marca 2024

Czy masz słabe, łamliwe paznokcie? Mocne i zdrowe, mogą być oznaką dobrego stanu zdrowia. Jednak nie zawsze możemy się nimi pochwalić, nawet jeśli dobrze się odżywiamy.

Jeśli chcesz się pochwalić swoimi paznokciami, wyjaśnimy jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby przywrócić im pełną siłę i blask. Z odrobiną cierpliwości, wytrwałości i jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz w stanie lepiej zrozumieć, co osłabia Twoje paznokcie. To będzie twój punkt wyjścia, aby zakończyć ten problem lub przynajmniej go zmniejszyć.

Dlaczego mam łamliwe paznokcie?

Istnieje wiele czynników, które powodują osłabienie tych warstw keratyny, z których zbudowane są nasze paznokcie. Keratyna to białko, które jest obecne w naszych włosach i skórze.

Dermatolodzy wyjaśniają, że z wiekiem nasze komórki będą produkować keratynę w wolniejszym tempie. Ta naturalna dynamika procesu starzenia odbiera paznokciom połysk i sprawia, że wyglądają na bardziej suche. Ale nie jest to jedyna rzecz, która odgrywa rolę.

Czynniki powodujące łamliwość paznokci

1. Nadmierne mycie rąk.
2. Stosowanie chemikaliów w bezpośrednim kontakcie.
3. Chłód.
4. Używanie paznokci jako „narzędzi” do otwierania przedmiotów.
5. Spożywanie diety ubogiej w witaminy i minerały.

Wszystkie te czynniki powodują łamliwe paznokcie, słabe i podatne na uszkodzenia. Dobra wiadomość jest taka, że aby rozwiązać ten problem i wzmocnić nasze ukochane paznokcie wystarczy wprowadzić kilka zmian w naszym stylu życia.

Pielęgnacja paznokci

Rozwiązania, które naprawią łamliwe paznokcie i sprawią, że będą one trwałe, silne i piękne!

Często nawilżaj dłonie i paznokcie

Aby Twoje paznokcie rosły mocne i piękne powinnaś zacząć od częstszego ich nawilżania. Poszukaj więc kremu do rąk, który zawiera składniki odżywcze i ochronne dla Twoich paznokci. Polecamy kremy zawierające naturalne olejki, takie jak masło shea, które pomagają nawilżać paznokcie i zmiękczać skórki.

Zmniejszenie narażenia na działanie wody i ostrych środków chemicznych

Wykonując prace domowe, takie jak zmywanie naczyń, czy pranie ręczne delikatnych ubrań, których nie możesz włożyć do pralki, możesz osłabić swoje paznokcie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Podczas pracy z produktami czyszczącymi, takimi jak płyny i ściereczki do mebli, należy nosić gumowe rękawice wyściełane bawełną. Nie zostawiaj paznokci bez ochrony!

Jeśli lubisz moczyć się w wannie, staraj się trzymać ręce z dala od niej, jeśli masz łamliwe paznokcie! Dzięki temu nie będą się moczyć dłużej niż to konieczne. Podczas pływania staraj się nie zostawiać rąk pod wodą na tak długo.

Pij więcej wody i nie używaj paznokci jako narzędzia. Częstsze nawilżanie się nie tylko poprawia ogólny stan zdrowia i kondycję skóry. Pomaga również paznokciom być mniej łamliwe i mniej prawdopodobne, aby złuszczać i łamać łatwo.

Nie używaj paznokci jako haków do otwierania puszek, wyciągania rzeczy lub sięgania po przedmioty

Użyj opuszków palców, spinaczy do papieru lub innych przedmiotów. Zapobiegnie to ich osłabieniu i odpryskiwaniu.

Trzymaj paznokcie „krótko”

Jeśli twoje paznokcie są łamliwe i słabe, będziesz musiał zmniejszyć ich długość, aż się wzmocnią. Utrzymywanie krótkich paznokci pomoże zapobiec ich łatwemu łamaniu się. Skracając je, zmniejszasz powierzchnię i pozostawiasz mniej krawędzi, na których mogą się rozerwać lub wchłonąć substancje chemiczne, które je osłabiają.

Zmień sposób, w jaki opiłowujesz paznokcie

Delikatnie zaokrąglij krawędzie paznokci za pomocą małego, drobnoziarnistego pilnika. Jeśli używasz bardzo szorstkich pilników, możesz rozdwajać paznokcie i powodować irytujące wiszące paznokcie i złuszczanie.

Prawidłowe piłowanie paznokci

1. Opiłowywać tylko w jednym kierunku i delikatnie.
2. Spiłować długimi, szybkimi pociągnięciami.
3. Możesz je wypolerować materiałem z mikrofibry, przeznaczonym specjalnie do paznokci.

Pozbądź się zmywaczy do paznokci zawierających silne rozpuszczalniki

Acetonowe zmywacze do paznokci szybko usuwają lakier do paznokci. Problem w tym, że wysuszają one paznokcie, przyspieszają ich złuszczanie i mogą je przebarwiać. Poszukaj zmywacza do paznokci bez acetonu, który zawiera olejki eteryczne.

Skróć czas malowania paznokci – nie musisz zmieniać koloru co tydzień! Pozostaw je jak najdłużej w stanie naturalnym. Można również stosować na przemian jeden tydzień z lakierem do paznokci i jeden tydzień z naturalnym lakierem do paznokci. Jeśli masz pomalowane paznokcie, upewnij się, że pierwsza warstwa jest ochronnym lakierem do paznokci.

Sprawdź swoje lakiery do paznokci i usuń te toksyczne

Używaj lakierów do paznokci bez ostrych substancji chemicznych. Upewnij się, że są one wolne od toluenu i formaldehydu. Związki te są bardzo agresywne i osłabiają warstwy keratynowe. Inne substancje chemiczne, takie jak kamfora, ksylen są również agresywne. Szukaj marek, które nie zawierają toksycznych środków.

Nałóż podkłady i szkliwa wzmacniające

Lakiery bazowe i nawierzchniowe do perfekcyjnego manicure mogą bardzo pomóc, jeśli Twoje paznokcie są zbyt łamliwe i słabe. Lakiery te pokrywają paznokcie dodatkową barierą ochronną, która zapobiega ich wysychaniu i łamaniu się.

Pamiętaj!

1. Lakiery bazowe pomagają paznokciom zachować ochronę i odżywienie.
2. Unikaj noszenia paznokci żelowych lub akrylowych.
3. Paznokcie akrylowe lub żelowe mogą być kuszącą opcją jeśli masz problemy ze wzrostem. Problem w tym, że ich noszenie często powoduje osłabienie i łuszczenie się skóry. Możesz je nosić, ale lepiej, żeby to było tylko na specjalne okazje.
4. Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe oraz na promieniowanie używane do utrwalania lakieru żelowego może przyspieszyć starzenie się paznokci.

Włącz do swojej diety więcej produktów zawierających biotynę

Biotyna pomaga w utrzymaniu mocnych paznokci i włosów. Nazywana jest również witaminą B-7 lub witaminą H, choć w rzeczywistości jest mikroelementem należącym do kompleksu B. Ponieważ nasz organizm nie magazynuje biotyny, musimy zadbać o jej codzienne spożywanie.

Można to osiągnąć dzięki zrównoważonej diecie, obejmującej nasiona roślin strączkowych, gotowane jajka oraz sardynki, łososia, tuńczyka i nasiona słonecznika. Biotyna jest najczęściej spotykana w wątrobie wołowej.

Zalecenia żywieniowe agencji wskazują, że dorośli powinni otrzymywać 30 mikrogramów biotyny dziennie. Pomocne może być przyjmowanie suplementu z kompleksem witamin z grupy B, zwłaszcza jeśli stosujesz dietę wegańską lub wegetariańską, lub jeśli stwierdzisz, że powyższe wskazówki nie pomagają na łamliwe paznokcie.

W każdym razie pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem i zapytać, czy suplementacja biotyną jest konieczna. Zwłaszcza jeśli nie widać korzystnych rezultatów.

Poprzedni

NA USTACH WSZYSTKICH. Pomadka Cold Cream Nutrition

Następny

Rodzaje łuszczycy - przyczyny powstawania i leczenie

Zobacz również to: