fbpx
niedziela, 12 stycznia 2025

Na co dzień wdychamy wiele zanieczyszczeń, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo szkodzą naszemu organizmowi i zdrowiu. Czekają na nas zawsze i są również u nas w domu. W dzisiejszych czasach bardzo trudno o dobrą jakość powietrza.

Alergeny unoszące się w powietrzu, roztocza, bakterie, grzyby, a nawet smog mogą być groźne dla naszego organizmu i powodować wiele chorób. Zatem warto monitorować i dzięki temu poprawiać stan powietrza przedostającego się do dróg oddechowych. Nic dziwnego, że na rynku jest tak wiele urządzeń służących konkretnie do polepszania stanu powietrza.

Jak działa jonizacja powietrza?

W naszych domach i biurach otacza nas wiele urządzeń elektronicznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są one źródłem jonów dodatnich, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka, jeśli ich stężenie w powietrzu jest zbyt wysokie. Jony dodatnie potocznie nazywa się „elektrosmogiem”, ponieważ lubi zarodniki i bakterie, a jak wiadomo, nie jest to zbyt dobre i naturalne dla ludzi.

Właściwie, czym jest jonizacja powietrza? Jest to proces, w którym jony dodatnie zmieniają swój ładunek na ujemny, neutralizując działanie zanieczyszczeń. Zapobiega to osadzaniu się ich na ziemi i wnikaniu do ciała oraz poprawia jakość powietrza. Krótko mówiąc, możemy założyć, że jest to działanie mające na celu wywrzeć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jak zatem można je wymusić? Oczywiście służy do tego specjalne urządzenie — jonizator, który charakteryzuje się niezbyt wysoką ceną.

Zalety jonizacji powietrza

Wspomniana wcześniej redukcja śladowych zanieczyszczeń to jedna z wielu korzyści wynikających ze stosowania jonizatorów. Przy tego typu sprzęcie nieprzyjemne zapachy zostają wyeliminowane. Neutralizacja grzybów, bakterii i wirusów to doskonała zaleta. Poza tym odbywa się redukcja alergenów, w tym roztoczy, a także zmniejsza się elektrostatyczność. Negatywne drobinki mają również pozytywny wpływ na kondycję naszych włosów i skóry. Włosy stają się dzięki temu mniej łamliwe i bardziej odporne na zanieczyszczenia, a skóra jest bardziej nawilżona i mniej podatna na uszkodzenia.

Jonizatory mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a ich regularne stosowanie pomaga w wielu dolegliwościach takich jak: przewlekłe zapalenie zatok, oskrzeli i krtani; problemy z koncentracją; zły nastrój; kłopoty ze snem; duszności; nadciśnienie; ból głowy; problemy z tarczycą; czy też brak odporności.

Jonizacja powietrza — czy jest szkodliwa?

Na to pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi, ponieważ w dużej mierze zależy to od tego, jak przebiega proces jonizacji powietrza. Aniony mają oczywiście dobroczynny wpływ na zdrowie i organizm, ale nie można z nimi przesadzić w powietrzu w zamkniętym pomieszczeniu. Pamiętaj, aby przetrzeć różne powierzchnie po procesie jonizacji, aby utrzymać faktycznie zjonizowane powietrze w dobrym stanie.

Jak wspomniano wcześniej, jony ujemne wypychają w dół dodatnio naładowane cząsteczki, powodując, że pozostają one na podłodze, meblach, a nawet mogą zatapiać się w ścianach. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie czyścić, odkurzać i myć wszystkie meble i podłogi. To nie tylko minimalizuje je w powietrzu, ale całkowicie je usuwa i neutralizuje.

Jak podkreślają eksperci, ozon i tlenki azotu mogą powstawać podczas „sztucznej” jonizacji powietrza. Jest to szczególnie ważne w przypadku korzystania z jonizatorów powietrza, które nie posiadają filtrów. Nawilżacz z jonizatorem lub oczyszczacz powietrza dla alergików z tą funkcją jest więc znacznie skuteczniejszy.

Autor artykułu

Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

Poprzedni

NA ŁONIE NATURY WSZYSCY STAJEMY SIĘ LEPSI – NOWA KOLEKCJA WRANGLER ALL TERRAIN GEAR JESIEŃ-ZIMA 2022

Następny

Napar z pokrzywy - na co pomaga?

Zobacz również to: