fbpx
czwartek, 5 grudnia 2024

Łuszczyca jest jedną z tych chorób skórnych, które w wyjątkowy sposób mogą ciążyć osobie chorej. Na szczęście można sobie z nią radzić odpowiednią pielęgnacją.

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca jest schorzeniem skórnym o nie do końca poznanym do dziś podłożu. Najczęściej mówi się o przyczynach genetycznych, autoimmunologicznych. Dzieci rodziców chorych znacznie częściej same chorują na łuszczycę. Jest to choroba niezakaźna, przewlekła, której ataki mogą występować przez całe życie. Łuszczyca jest chorobą skórną, ale w niektórych jej postaciach może dotknąć także stawów, co przez wiele osób nie jest kojarzone z tym schorzeniem. Jak wyglądają zmiany łuszczycowe? Nazwa łuszczyca wzięła się od tego, że na skórze pojawiają się srebrzyste łuski, które sprawiają, że jest ona szorstka, nieprzyjemna w dotyku. Mogą też występować zaczerwienione grudki, plamy łuszczycowe. Występują one pojedynczo lub łączą się w większe obszary. Zazwyczaj łuszczyca dotyka okolic łokci, kolan i owłosionej skóry głowy. Rzadko zmiany pojawiają się na innych obszarach ciała. Taka charakterystyka może pomóc w zdiagnozowaniu schorzenia, którego zawsze jednak powinien dokonać dermatolog.

Czynniki sprzyjające

Jedną kwestią są genetyczne skłonności, inną – cała seria czynników, które powodują, że osoba chora na łuszczycę doświadcza ataku. Należą do nich bardzo różne elementy. Atak łuszczycy wywołać mogą na przykład cytrusy lub gluten. Wiele osób doświadcza też problemów skórnych po spożyciu alkoholu lub w związku z paleniem papierosów. Łuszczycy sprzyja też chroniczny stres. Warto zwrócić uwagę na to jaki konkretnie czynnik oddziałuje na naszą skórę w dany sposób, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia i różni chorzy przechodzą łuszczycę na różne sposoby. Dobrym przykładem jest tu promieniowanie słoneczne – u niektórych osób  bardzo pomaga poradzić sobie ze zmianami, innym pacjentom z kolei szkodzi, szczególnie przy nadmiernej ekspozycji.

Pielęgnacja skóry łuszczycowej

Jak radzić sobie ze skórą łuszczycową? To co jest ważne w przebiegu łuszczycy to wyeliminowanie czynnika szkodzącego choremu. Ważna jest obserwacja zmian skórnych i sytuacji w jakich one występują. Można też radzić sobie z wykwitami łuszczycy codzienną, dobrze skomponowaną pielęgnacją i leczeniem farmakologicznym, jednak wdrożonym przez lekarza dermatologa. Wielu chorym pomagają kremy i maści z hydrokortyzonem, nie powinien on być jednak stosowany przewlekle. Nadaje się jednak jako doraźna pomoc w przypadku ataku łuszczycy. W codziennej pielęgnacji skóry łuszczycowej włączyć można ceramidy i emolienty – zadbają one o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, wzmocnią i zregenerują ją, a dzięki temu będzie ona mniej uwrażliwiona także na ataki choroby. Pomocny przy zmianach łuszczycowych jest także kwas salicylowy, należy go jednak używać z umiarem, tak aby nie podrażnić dodatkowo skóry, a przede wszystkim nie przesuszyć jej. Sucha skóra jest bowiem bardziej podatna na ataki choroby, ma mniejszą wytrzymałość i może w większym stopniu swędzieć i łuszczyć się. Z łuszczycą można sobie na co dzień na szczęście poradzić, ważne jest jednak by dbać o swoją skórę w systematyczny sposób, także jeśli ataki nie występują.

Poprzedni

Hacjenda

Następny

Zachowaj piękny kolor na dłużej z linią LUMI!

Zobacz również to: