Jedno z najsłynniejszych dzieł międzywojnia najbardziej popularnego pisarza pierwszej połowy XX wieku
Profesor Wilczur jest wybitnym chirurgiem, cieszącym się międzynarodową sławą. Wykonuje zabiegi, których nie podjąłby się nikt inny. Kiedy opuszcza go ukochana żona, zrozpaczony profesor szuka zapomnienia w alkoholu.
Podczas włóczęgi po mieście dochodzi do bójki, w wyniku której Wilczur traci pamięć. Nie mając pojęcia, kim jest, wędruje przez wsie, imając się różnych przypadkowych prac. Na posterunku policyjnym kradnie akt urodzenia i od tej chwili staje się Antonim Kosibą. Już jako Kosiba zaczyna leczyć ludzi. Zyskuje sławę, ale i wpada z tego powodu w kłopoty…
Znachor cieszył się ogromną popularnością wśród czytelników. Zachęcony jego sukcesem autor powrócił do tej historii w Profesorze Wilczurze.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz (1898-1939) – powieściopisarz, dziennikarz, scenarzysta filmowy. Stworzył dziesiątki felietonów, szkiców, krytyk teatralnych. Jest autorem 17 powieści, z których najbardziej znane to Kariera Nikodema Dyzmy, Doktor Murek, Znachor, Profesor Wilczur czy Pamiętnik pani Hanki. Jego książki ukazywały się w 30-tysięcznych nakładach. Zarabiał tysiące złotych, ogromne sumy na te czasy. Tuż przed wojną dwa scenariusze jego autorstwa zakupiło Hollywood. W stopniu kaprala podchorążego brał udział w wojnie obronnej Polski 1939. Poległ w granicznym miasteczku Kuty.