fbpx
piątek, 29 marca 2024

Czy kobiety mogą robić to, co chcą? Absurdalne pytanie? Niestety nie.

Z taką hipotezą postanowiła się zmierzyć Pénélope Bagieu, francuska komiksopisarka. Jej najnowszy komiks „Tupeciary 2” to piętnaście historii kobiet, które zamiast spełniać oczekiwania otoczenia, miały odwagę podążać własną drogą. To historia pisana od nowa, tym razem z kobiecej perspektywy.

„Tupeciary” to portrety piętnastu kobiet, które wzięły swój los we własne ręce. Królowa bandytów, racjonalna utopistka i tłumaczka zwierząt – to niektóre z postaci, o których opowiada czytelnikom Bagieu, a których nie znajdziemy w podręcznikach do historii. Lektura „Tupeciar”, komiksowej opowieści „o kobietach, które robią to, co chcą” przekonuje, że podobnych przykładów niezwykłych historii i postaci jest więcej. Warto o nich mówić. Dlaczego?

Potrzebujemy takich historii – przekonuje nas autorka i trudno się z tym nie zgodzić. Nie tylko po to, aby ciekawie spędzić popołudnie, ale przede wszystkim celem docenienia sprawczości kobiet i podjęcia walki ze stereotypami i oczekiwaniami. „Tupeciary” pokazują szereg nierealnych i wykluczających się wymagań stawianych kobietom. Dlatego z historiami opowiadanymi przez Bagieu może utożsamiać się wiele z nas.

Z jakimi oczekiwaniami się zmagamy?

„Tupeciary” są doskonałym punktem wyjścia i inspiracją do zadania sobie tego pytania. Od Temple Grandin oczekiwano, że będzie taka jak wszyscy. Sonita Alizadeh była przeznaczona do jednego – wyjścia za mąż. Rodzice Terese Clerc chcieli aby była grzeczna i uległa, a Phoolan Devi przekonywali, że musi godzić się na poniżenia i przemoc. Katia Kraft miała zostać nauczycielką, Jesselyn Radack siedzieć cicho. Od Hedy Lamarr oczekiwano, że skoro jest piękna, nie może być też mądra, a od Naziq al-Abid, że wybierze dostatnie życie ponad walkę o wartości. Po lekturze „Tupeciar” zastanawiam się, ile z tych oczekiwań postawiono nam kobietom.

Dzieje się tak nawet obecnie, ponieważ przyporządkowane i stereotypowe role „kobiety” i „mężczyzny” są w nas zakorzenione bardziej, niż chcielibyśmy sobie to uświadomić. Przyczynę tego można upatrywać przede wszystkim w kulturze, edukacji czy języku. Oczekuje się od nas i my od siebie oczekujemy – no właśnie czego? Bycia przykładną mamą, żoną i kucharką, ale również zawrotnej kariery, nienagannego wyglądu i zajmowania się „kobiecymi” sprawami. Czyli w zasadzie wszystkiego. Bo nie o przedmiot oczekiwań chodzi tylko o sam fakt tego, że są one formułowane.

Najciekawsze jest jednak to, że na straży tradycyjnych ról kobiecych stoją często same kobiety. Wytykamy sobie nawzajem wady, niedociągnięcia i podważamy wybory. Stajemy w roli „ciotki dobra rada”, która nie mając pojęcia o sytuacji drugiej osoby, nakazuje, bo nawet nie poleca, sposób życia przez nią aprobowany. Internet jest doskonałym do tego kanałem. Dzięki niemu można „ulepszać życie” zupełnie obcych nam osób poprzez nieproszone, ale jakże interwencyjne sugestie i bezzasadną krytykę.

Dlaczego kobiety

Zapotrzebowanie na her story

Choć treść komiksu oparta jest na trudnych sprawach, przemocy, niemocy i stereotypowym postrzeganiu roli kobiet, to po jej lekturze czuję się zmotywowana. „Tupeciary” to historia napisana z kobiecej perspektywy, przedstawiona w sposób mądry, szczery i promujący odwagę do bycia sobą.

Kobiety chcą i potrzebują poznawać historie, w których grają pierwsze skrzypce. Wzmacnia to chęć rozwoju, inspiruje do zmian i motywuje, nie tylko kobiety. Poszerza gamę bohaterów kultury popularnej o ciekawe postaci kobiece, których ciągle (sic!) jest tak mało. Pozwala się zastanowić się nad nierealnymi oczekiwaniami społecznymi i spojrzeć na życie z innej perspektywy – zaspokajania potrzeb własnych. Dla tych, którzy czują niedosyt niezwykłych kobiet mamy dobrą wiadomość. Moc inspirujących historii można poznać dzięki Fundacji Bęc Zmiana, która wydała właśnie komiks „Tupeciary 2” w Polsce, który jest długo wyczekiwanym drugim tomem kultowego komiksu.

Oba tomy dostępne na tutaj.

Poprzedni

Herbal Care KIDS. Rośnij zdrowo Maluszku, ukoi Cię naturalna moc roślin i ziół

Następny

Sezon drugi

Zobacz również to: