Im więcej słońca tym bardziej należy dbać o ochronę przeciwsłoneczną. Po kremy z filtrem powinno się sięgać przez cały rok, ale wiosną i latem to absolutna konieczność. Jak zabezpieczać się przed słońcem mieszkając i pracując w mieście?
Promieniowanie UVA dociera do nas przez cały rok. Nawet przez szyby. Podobnie jak promieniowanie HEV (światło niebieskie), które jest częścią światła widzialnego i które emitują urządzenia elektroniczne takie jak monitory komputerów, smartfonów czy telewizorów. Nie bez znaczenia jest też wpływ podczerwieni (IR) na skórę. A od maja do października jesteśmy dodatkowo narażeni w naszej szerokości geograficznej na działanie promieniowania UVB. Dlatego konieczna jest ochrona najlepiej przed wszystkimi długościami światła, aby zachować młodość i zdrowie skóry. W jaki sposób chronić się na co dzień?
Miejska tarcza ochronna
Skóra mieszkańców miast narażona jest nie tylko na całe spektrum promieniowania, ale także na tzw. miejski stres. Czyli stres oksydacyjny wywoływany przez wolne rodniki tlenowe. To one są odpowiedzialne za wywoływanie szybszych procesów starzenia się i fotostarzenia, jak powstawanie zmarszczek, utrata jędrności czy przebarwienia. Zanieczyszczone powietrze i smog mogą natomiast wywoływać na skórze podrażnienia i zaczerwienienia naskórka. Dużo szkodliwych czynników zewnętrznych osłabia barierę hydro-lipidową naskórka i naraża go na bycie reaktywnym na drażniące substancje i potencjalne alergeny.
Jak się zabezpieczyć przed tymi wszystkimi czynnikami? Dr Irena Eris Clinic Way Dermo-Ochronny Krem Przeciwzmarszczkowy SPF 50 to więcej niż krem ochronny przed słońcem. Można go nazwać tarczą ochronną przed miejskimi zanieczyszczeniami. Zawiera pakiet wysokich filtrów zabezpieczających skórę przed działaniem UVA, UVB, HEV i IR, więc jest dobrą inwestycją w całoroczną ochronę przed promieniowaniem. A oprócz tego chroni także skórę przed wolnymi rodnikami i wpływem zanieczyszczonego powietrza. To zasługa technologii Puri-City, która tworzy na twarzy niewidzialną barierę ochronną. Dzięki niej zmniejsza osadzanie się cząstek smogu (PM 2,5) oraz przenikanie ich do głębokich warstw skóry. To produkt wzbogacony w antyoksydanty i farmakopealną wodę wapienną, która łagodzi i koi skórę.
Zabezpieczenie w makijażu
Ochrona przed działaniem promieniowania niekoniecznie musi mieć formę kremu z filtrami. Genialne są też nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają ponowną aplikację a przy tym – piękny makijaż. Puder w kompakcie Dr Irena Eris Puder Compact SPF 30 jest doskonałym przykładem połączenia pielęgnacji z makijażem i prewencją przeciwzmarszczkową oraz ochroną słoneczną. Jest bardzo lekki. Ma kremową konsystencję, ale daje aksamitne wykończenie. Jest nietypowy jak na puder matujący. Powód? Zawiera witaminę E, która dodatkowo zabezpiecza skórę przed utratą nawilżenia.
Jak powinno się go stosować? Można na kilka sposobów. Albo nakładać Puder Compact SPF 30 na podkład, jako utrwalenie i wykończenie makijażu. Wówczas najlepiej jest aplikować go pędzlem. Wykończenie będzie lekkie, a warstwa niewyczuwalna i niewidoczna na skórze. Można też nakładać kompakt Dr Irena Eris tuż po nałożeniu pielęgnacji aplikując go autorską gąbeczką. Wówczas osiągnie się średnie do mocnego krycia, a produkt zadziała jak dwa w jednym: podkład i puder. Trzecim sposobem, który warto polecić wiosną i latem mieszkankom dużych miast, jest sięganie po ten produkt w ciągu dnia, kiedy chce się reaplikować filtr ochronny na pomalowanej o poranku twarzy. Makijaż pozostanie w stanie nienaruszonym, a ochrona przeciwsłoneczna zabezpieczy skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania.
Bezpieczniej w słońcu
Jak powinno się aplikować ochronę przeciwsłoneczną? Oczywiście nakładać preparaty z filtrem powyżej SPF 30. Wiosną i latem na terenie Polski słońce operuje dłużej i intensywniej. Dlatego warto mieć to na uwadze. Krem lub inny kosmetyk z filtrem to najlepszy produkt pielęgnacyjny anti-aging. Powód? Zabezpiecza skórę przed starzeniem i fotostarzeniem. Chroni ją przed powstawaniem zmarszczek, przebarwień, utratą jędrności.
Jak nakładać kosmetyki ochronne? Na pół godziny przed wyjściem z domu – choć promieniowanie UVA i HEV operuje także przez szyby. Następnie należy dokładać krem lub np. puder z SPF co dwie godziny. Powodem jest to, że filtry utleniają się a ich wartość ochronna z godziny na godzinę – maleje. Słońce tak samo świeci w mieście, jak i poza nim.
Natomiast wybierając się na wycieczkę rowerową lub spędzając cały dzień w pełnym słońcu na plaży czy działce, powinno się z większą troską dbać o dokładanie kremu ochronnego. Jaka jest odpowiednia ilość takiego produktu? Ok. jednej łyżeczki na powierzchnię twarzy. Ale nie zapominajmy także o zabezpieczeniu skóry dekoltu i szyi. One tak samo są narażone na działanie promieni jak twarz. Dbając o nie i zabezpieczając je przed ich działaniem można dłużej cieszyć się młodym wyglądem.