fbpx
sobota, 20 lipca 2024

Zimą skóra staje się wysuszona i podrażniona. Wtedy też zaostrzają się zmiany wywołane AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. Jak dbać o bardzo wrażliwą i delikatną skórę ze skłonnością do atopii?

Przyczyn występowania AZS jest wiele. Przede wszystkim uwarunkowane jest genetycznie, ale także rozwojem cywilizacyjnym (zanieczyszczenie środowiska, konserwowana i modyfikowana żywność, sztuczne barwniki, a także krótsze i rzadsze karmienie piersią, palenie papierosów przez kobiety w ciąży, zbyt wczesne wprowadzanie do diety dzieci produktów alergennych oraz wszechobecny stres).

Jak rozpoznać AZS?

Zimą powietrze w domu jest suche, przez co skóra niemowląt bardzo szybko wysusza się, Jeśli skóra staje się szorstka i zaczerwieniona, a do tego swędzi, łuszczy się i często pojawia się na niej rumień, wszystko wskazuje na AZS. Prawdopodobieństwo dolegliwości rośnie jeśli ktoś w rodzinie cierpi na alergię wziewną lub pokarmową. Aby uzyskać pełną diagnozę, najlepiej udać się do specjalistów – dermatologa i alergologa.

Jak pielęgnować?

Skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Istnieje wiele kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry suchej i atopowej. Przy wyborze odpowiednich preparatów, warto sprawdzić czy w ich składzie są substancje silnie nawilżające i odbudowujące barierę lipidową.

Idealny preparat do kąpieli

Do mycia dziecka staraj się używać emolientów. Są to produkty o działaniu nawilżającym i intensywnie natłuszczającym, które tworzą na skórze film zapobiegający nadmiernemu parowaniu wody. Tak działa np. Emulsja olejowa „Emulinka” Skarbu Matki (pojemność 250 ml, cena ok. 24 zł). Wystarczy wlać do wody miarkę preparatu i zamieszać. „Emulinka” delikatnie myje, skutecznie nawilża, natłuszcza i łagodzi podrażnienia.

Wspomaga leczenie problemów skórnych związanych z suchością i świądem np. atopowego zapalenia skóry (AZS), wyprysku skórnego czy też łuszczycy. Nie zawiera konserwantów. Jeżeli nie możemy przygotować kąpieli, „Emulinkę” można zastosować bezpośrednio na zwilżoną skórę. Następnie należy spłukać ją wodą i wytrzeć skórę ręcznikiem. Może być stosowany już od pierwszych dni życia.

Pielęgnacja po kąpieli

Zaraz po wykąpaniu dziecka i osuszeniu ciałka (zanim skóra nie zdąży całkowicie wyschnąć), koniecznie użyj balsamu-emolientu „Balbinek” (pojemność 275 ml, cena ok. 18 zł). Kosmetyk intensywnie nawilża i natłuszcza skórę. Tworzy film ochronny hamujący utratę wody, uelastycznia skórę, sprawia, że staje się miękka i aksamitna w dotyku. „Balbinek” bardzo dobrze się wchłania, ma delikatną kompozycję zapachową. Nie zawiera alergenów, barwników i parabenów, a jedynie: ciekłą parafinę, trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego, alantoinę, wyciąg z aloesu, panthenol i glicerynę. Co ważne, badania dermatologiczne produktu potwierdzają jego bardzo dobrą tolerancję przez skórę. Preparat odpowiada wymaganiom testu zgodności ze skórą atopową i szczególnie wrażliwą, łatwo ulegającą podrażnieniom.

Wszystkie w/w produkty dostępne są na www.skarbmatki.pl

Skarb Matki to seria kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji noworodków, niemowląt i dzieci. Produkowana jest od ponad 60 lat przez polską firmę rodzinną Makarczykowie. Oferuje ponad 25 różnych preparatów. Wprowadzając nowe receptury, firma zawsze przestrzega koncepcji kosmetyku bezpiecznego, prostego, a zarazem skutecznego. Wszystkie receptury są badane klinicznie i dermatologicznie. Kosmetyki mają akceptację i pozytywne oceny Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka. Są dostępne w aptekach, sklepach dziecięcych, internetowych oraz na www.skarbmatki.pl
Poprzedni

Szampon Dermena Men

Następny

Ciasto truskawkowe na śniadanie – takie rzeczy tylko z MixIt!

Zobacz również to: