fbpx
wtorek, 21 maja 2024

Proste, czy kręcone, długie i krótkie, każdy rodzaj włosów potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i dobrego nawilżenia. Bardzo często zwracając uwagę na skład kosmetyków, odkładamy na półkę z powrotem te, w których alkohol w pielęgnacji włosów to podstawa. Jednak czy faktycznie alkohol w składzie kosmetyku to coś złego? Okazuje się, że w kosmetologii możemy wyróżnić dwa typy: dobre alkohole oraz złe alkohole wykorzystane w produkcji specyfików, mających dbać o włosy.

• Zły alkohol w pielęgnacji włosów
• Dobry alkohol w kosmetykach stosowanych do pielęgnacji włosów
Kosmetyki bez alkoholu do zniszczonych włosów

Zły alkohol w pielęgnacji włosów

Do grupy złych alkoholi możemy zaliczyć alkohol denaturowany, alkohol propylowy oraz alkohol etylowy. Ze względu na swój skład przyczyniają się znacznie do wysuszania skóry głowy oraz włosów. Nadmiernie przesuszona skóra głowy może zacząć się łuszczyć, co w efekcie będzie skutkować białymi drobinkami skóry widocznymi na włosach, to nic innego jak tak bardzo niepożądany przez wszystkich łupież. Dodatkowym efektem ubocznym będzie wyjątkowo silne uczucie swędzenia prowadzące do ciągłej chęci drapania skóry głowy, to natomiast może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych naskórka.

Nadmierne przesuszenie włosa otwiera jego łuski, powodując, że włosy zaczynają się puszyć i są nie do okiełznania, podczas uszkodzenia struktury włosa może dochodzić do widocznej łamliwości oraz wypadania włosów. Zwracając uwagę na skład produktów używanych do pielęgnacji włosów i skóry głowy wyeliminować należy te, które alkohol mają wymieniony na samym początku etykiety informacyjnej, bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że ilość alkoholu zawartego w produkcie jest bardzo wysoka.

Dobry alkohol w kosmetykach stosowanych do pielęgnacji włosów

Alkohole dwu i wielowodorotlenowe są zaliczane do grupy alkoholi korzystnie wpływających na kondycję włosów. Ze względu na swoją budowę chemiczną działają nawilżająco na włosy poprzez zatrzymanie wody wewnątrz włosa oraz tworząc swego rodzaju barierę ochronną niczym maska nałożona na całą długość. Cetyl alcohol, myristyl alcohol to alkohole tłuszczowe, dzięki którym włosy stają się gładkie i miękkie. Wpływ alkoholu na włosy może być dobroczynny, jednak należy pamiętać jakie alkohole wybierać, aby nie zniszczyć struktury włosa i skóry głowy.

Kosmetyki bez alkoholu do zniszczonych włosów

Jednym z najbardziej popularnych, a zarazem skutecznych zabiegów dbających o strukturę włosa jest wykorzystanie pielęgnacji z zastosowanie keratyny. Szereg dostępnych zabiegów kosmetycznych w salonach fryzjerskich umożliwia dobór najlepszej metody preferowanej przez nas.

Keratyna, czyli białko, które buduje włosy, paznokcie i skórę, wykorzystywane jest w kosmetologii celu odbudowy komórek oraz zamknięciu łusek włosów, tworząc ich budowę gładką, miękką i sprężystą.

Ostatnimi czasy sporą popularnością, zyskującą coraz większe grono zwolenniczek jest prostowanie keratynowe. Zabieg polega na nałożeniu produktu bogatego w keratynę na całej powierzchni włosów, a następnie za pomocą gorącej prostownicy zostaje on wprasowany w głąb włosa. Można powiedzieć, że efekt wyprostowanych włosów jest raczej skutkiem ubocznym wykorzystania keratyny i metody jej aplikacji. Jednak warto zaznaczyć, że stosując tę metodę, efekt wyprostowanych włosów w przeciwieństwie do standardowego prostowania nie będzie jednodniowy, a same włosy będą charakteryzować się nieskazitelną gładkością i wspaniałym, lśniącym wyglądem. Jeżeli nie chcemy korzystać z usług salonów fryzjerskich, zabiegi keratynowe z powodzeniem można stosować w domowych warunkach.

Poprzedni

Auschwitz. Naziści i „ostateczne rozwiązanie”

Następny

Back to school – stylowe wejście w nowy semestr!

Zobacz również to: