fbpx
sobota, 18 maja 2024

Nie zmierzali do żadnej stacji. Ten pociąg jechał donikąd.

W tej wstrząsającej książce, której publikacja zbiega się z sześćdziesiątą rocznicą wyzwolenia obozu oświęcimskiego, znany pisarz i dziennikarz Laurence Rees przedstawia historię okrytej największą niesławą hitlerowskiej instytucji. Opisuje, jak KL Auschwitz z obozu koncentracyjnego dla polskich więźniów politycznych przeobraził się w instytucję największego ludobójstwa w historii – zostało w nim zabitych około miliona Żydów.

Rees umieszcza historię obozu oświęcimskiego w szerszym kontekście historii Holokaustu. Jego zdaniem KL Auschwitz nie był w hitlerowskim państwie instytucją wyjątkową, ale ważnym elementem organizacji, której celem było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Autor analizuje psychikę i rozumowanie kluczowych postaci hitlerowskiego reżimu, ujawnia nieznane dotąd, wstrząsające fakty z obozowego życia. Wykorzystuje ponadto dokumenty z otwartych niedawno archiwów rosyjskich, które kwestionują wiele obowiązujących powszechnie opinii.

Sądzę, że książka Reesa wejdzie do kanonu podstawowych dzieł kształtujących wiedzę o faktach niedostatecznie znanych i trudnych dziś do zrozumienia dla wielu. Sądzę też, że polscy czytelnicy będą w stanie zrozumieć i przyjąć z niej szczególnie dużo. – Władysław Bartoszewski

Książka ta z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia drugiej wojny światowej (…). Starania Reesa, by pojąć psychikę esesmanów z załogi obozu wynikają nie tylko z ogromnej ciekawości, ale też z bezkompromisowej szczerości, tak potrzebnej przy pisaniu na ten temat. – Antony Beevor, autor „Stalingradu” i „Upadku Berlina – 1945”

Historia obozu oświęcimskiego napisana w sposób przystępny i rzetelny (…). Rees nie unika trudnych pytań o zachowanie ludzkie in extremis, a jego obiektywne sądy moralne dodają tej użytecznej książce wagi. – Profesor David Cesariani, autor książki „Eichmann, jego życie i zbrodnie”

Laurence Rees w nowym świetle przestawia proces przeobrażenia się obozu oświęcimskiego w miejsce największych okropieństw, w trwały symbol nieludzkich zbrodni reżimu hitlerowskiego. Ta wspaniała książka powinna dotrzeć do jak największej liczby czytelników. – Profesor Sir Ian Kernshaw, autor książek „Hitler, 1889 – 1936: Hybris” i „Hitler, 1936 – 1945: Nemesis”

Laurence Rees – brytyjski historyk, autor licznych książek i filmów dokumentalnych poświęconych II wojnie światowej. Do najważniejszych publikacji autora należą: „Naziści. Ostrzeżenie historii”, „Hitler i Stalin. Wojna stulecia”, „Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie”, „Kaci i ofiary. Okrucieństwa II wojny światowej i ich sprawcy”, „Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej”, „Złowroga charyzma Adolfa Hitlera”, oraz „Holokaust. Nowa historia”. Większości publikacji towarzyszą filmy dokumentalne, realizowane przez autora dla telewizji BBC.

Poprzedni

Nowość! Płyn do higieny intymnej Gentle Day®

Następny

Czy można stosować alkohol w pielęgnacji włosów

Zobacz również to: