Auschwitz. Naziści i „ostateczne rozwiązanie”


Auschwitz. Naziści i „ostateczne rozwiązanie” wyspa kobiet

Nie zmierzali do żadnej stacji. Ten pociąg jechał donikąd.

W tej wstrząsającej książce, której publikacja zbiega się z sześćdziesiątą rocznicą wyzwolenia obozu oświęcimskiego, znany pisarz i dziennikarz Laurence Rees przedstawia historię okrytej największą niesławą hitlerowskiej instytucji. Opisuje, jak KL Auschwitz z obozu koncentracyjnego dla polskich więźniów politycznych przeobraził się w instytucję największego ludobójstwa w historii – zostało w nim zabitych około miliona Żydów.

Rees umieszcza historię obozu oświęcimskiego w szerszym kontekście historii Holokaustu. Jego zdaniem KL Auschwitz nie był w hitlerowskim państwie instytucją wyjątkową, ale ważnym elementem organizacji, której celem było „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Autor analizuje psychikę i rozumowanie kluczowych postaci hitlerowskiego reżimu, ujawnia nieznane dotąd, wstrząsające fakty z obozowego życia. Wykorzystuje ponadto dokumenty z otwartych niedawno archiwów rosyjskich, które kwestionują wiele obowiązujących powszechnie opinii.

Sądzę, że książka Reesa wejdzie do kanonu podstawowych dzieł kształtujących wiedzę o faktach niedostatecznie znanych i trudnych dziś do zrozumienia dla wielu. Sądzę też, że polscy czytelnicy będą w stanie zrozumieć i przyjąć z niej szczególnie dużo. – Władysław Bartoszewski

Książka ta z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia drugiej wojny światowej (…). Starania Reesa, by pojąć psychikę esesmanów z załogi obozu wynikają nie tylko z ogromnej ciekawości, ale też z bezkompromisowej szczerości, tak potrzebnej przy pisaniu na ten temat. – Antony Beevor, autor „Stalingradu” i „Upadku Berlina – 1945”

Historia obozu oświęcimskiego napisana w sposób przystępny i rzetelny (…). Rees nie unika trudnych pytań o zachowanie ludzkie in extremis, a jego obiektywne sądy moralne dodają tej użytecznej książce wagi. – Profesor David Cesariani, autor książki „Eichmann, jego życie i zbrodnie”

Laurence Rees w nowym świetle przestawia proces przeobrażenia się obozu oświęcimskiego w miejsce największych okropieństw, w trwały symbol nieludzkich zbrodni reżimu hitlerowskiego. Ta wspaniała książka powinna dotrzeć do jak największej liczby czytelników. – Profesor Sir Ian Kernshaw, autor książek „Hitler, 1889 – 1936: Hybris” i „Hitler, 1936 – 1945: Nemesis”

Laurence Rees – brytyjski historyk, autor licznych książek i filmów dokumentalnych poświęconych II wojnie światowej. Do najważniejszych publikacji autora należą: „Naziści. Ostrzeżenie historii”, „Hitler i Stalin. Wojna stulecia”, „Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie”, „Kaci i ofiary. Okrucieństwa II wojny światowej i ich sprawcy”, „Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej”, „Złowroga charyzma Adolfa Hitlera”, oraz „Holokaust. Nowa historia”. Większości publikacji towarzyszą filmy dokumentalne, realizowane przez autora dla telewizji BBC.

[metaslider id="18671"]
Poprzedni Nowość! Płyn do higieny intymnej Gentle Day®
Następny Czy można stosować alkohol w pielęgnacji włosów