Olej konopny lub też olej z konopi siewnej stosowany jest od tysięcy lat. W dzisiejszych czasach olej konopny powtórnie zyskuje dużą popularność i jest stosowany na szeroką skalę w wielu branżach np. w medycynie, przemyśle czy kosmetyce naturalnej.
Wiele doniesień naukowych informuje, że posiada on dobroczynny skład, co sprawia, że używany jest w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Idealny skład oleju konopnego sprawia, że jest pożądanym składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry, paznokci czy włosów. Czym jest olej konopny oraz jaki skład posiada? Dowiedz się, jakie właściwości pielęgnacyjne posiada olej z konopi.
Co to jest olej konopny?
Olej konopny, zgodnie z INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) tj. systemem nazewnictwa składników kosmetyków nazywany jest w kosmetyce Cannabis Sativa Seed Oil – jest to naturalna substancja, która pozyskiwana się z roślin konopi siewnej tj. Cannabis Sativa. Olej z konopi pozyskiwany może być poprzez proces tłoczenia na zimno nasion konopi siewnej bądź poprzez proces ekstrakcji CO2 kwiatostanów rośliny. Według specjalistów, najlepsze właściwości posiada nierafinowany olej konopny. Olej z konopi zazwyczaj przybiera barwę zielono-żółtą.
Jaki skład posiada olej konopny?
Olej konopny, według wielu specjalistów, jest źródłem dobroczynnych, cennych składników, które wykazują zbawienny wpływ na włosy, paznokcie oraz skórę człowieka. Jaki skład posiada olej konopny?
- NNKT tj. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (olej z konopi składa się aż z 80-85% z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym również kwasy z grupy omega 3 oraz omega 6).
- Nasycone kwasy tłuszczowe (np. kwas palmitynowy)
- Przeciwutleniacze
- Minerały (np. potas, magnez, fosfor, cynk)
- Aminokwasy
- Witaminy (olej konopny zawiera sporo witamin z grupy B, grupy A, grupy E, grupy K, grupy D oraz grupy C)
- Proteiny
- Terpenom
- Karoten
- Canabidol
- Fosfolipidy
- Fitosterole
Naturalne kosmetyki, które w swojej recepturze zawierają olej konopny, zawierają najczęściej sporo składników biologicznie aktywnych tj. czynnych. Olej konopny wraz z innymi aktywnymi biologicznie substancjami wykazuje rewelacyjne właściwości o holistycznym działaniu tj. regeneracyjnym, antyseptycznym, przeciwzapalnym, fotoprotekcyjnym czy antyoksydacyjnym.
Olej konopny i jego właściwości pielęgnacyjne
Olej konopny, zgodnie z literaturą przedmiotu posiada wiele dobroczynnych właściwości pielęgnacyjnych. Jego pozytywne działanie sprawiło, że znalazł się on w czołówce surowców bardzo pożądanych w produktach kosmetycznych do włosów, skóry czy paznokci. Jakie właściwości pielęgnacyjne wykazuje olej konopny?
Skóra
-
Świetnie odżywia skórę – rewelacyjnie sprawdza się przy cerze dojrzałej oraz zmęczonej
-
Posiada istotny wpływ na elastyczność skóry
-
Rewelacyjnie wygładza oraz nawilżą skórę, wpływa na odczucie miękkości skóry
-
Ma łagodzący wpływ na stany zapalne skóry oraz jakiekolwiek podrażnienia, niweluje skutecznie uczucie świądu – idealnie sprawdzi się przy łuszczycy, alergiach, atopowym zapaleniu skóry czy innych problemach skórnych
-
Wzmacnia barierę lipidową skóry
-
Odbudowuje (rekonstruuje) płaszcz hydrolipidowy naskórka
-
Redukuje TEWL tj. transepidermalną utratę wody
-
Wzmacnia funkcję ochronną naskórka
-
Poprawia odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych
-
Zabezpiecza skórę przed działaniem promieniowania słonecznego tzw. naturalny filtr
-
Reguluje wydzielanie sebum
-
Spowalnia proces starzenia się skóry
-
Wspomaga procesy regeneracyjne skóry
-
Wyrównuje koloryt cery oraz niweluje przebarwienia
Włosy
-
Idealnie sprawdza się w walce z łupieżem skóry głowy
-
Odżywia, wzmacnia, regeneruje włosy
-
Stymuluje włosy do wzrostu
-
Dodaje włosom blasku
-
Ułatwia rozczesywanie włosów
Paznokcie
-
Wpływa pozytywnie na zewnętrzną warstwę paznokci
-
Wzmacnia, odżywia i regeneruje płytkę paznokci
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z rozkwitaj.pl