fbpx
sobota, 13 lipca 2024

Oryginalna, głęboka i nieoczywista opowieść o pamięci i tożsamości, o wyobraźni i fantazji

Wyspa bijących serc to poruszająca powieść o żałobie i zbawiającej mocy przyjaźni.

Laura Imai Messina nie boi się poruszać w swojej magicznej opowieści poważnych tematów. Wyspa bijących serc to portret postaci zmagających się z problemami skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Shūichi przez lata był okłamywany przez swoją matkę, ponieważ próbowała go chronić przed złem tego świata. Kobieta usprawiedliwiała swoje działania chorobą serca syna i tym, że ciężkie emocjonalnie doświadczenia mogłyby wpłynąć na pogorszenie jego stanu zdrowia. Autorka, Laura Imai Messina, odważnie eksploruje relacje rodzinne i funkcję pamięci w kontekście emocjonalnych doświadczeń.

Jedną z inspiracji dla tytułowej wyspy był dla autorki projekt francuskiego artysty Christiana Boltanskiego, który rozpoczął w 2005 roku niezwykłą inicjatywę. Boltanski zapraszał gości do galerii sztuki, aby nagrać bicie ich serc, tworząc w ten sposób niepowtarzalną bibliotekę dźwiękową. Nagrań nie można odtworzyć przez internet, artysta gromadzi je na wyspie Teshima w Japonii. Boltanski chciał, żeby podróż na tę wyspę, aby np. wysłuchać nagrania bicia serca zmarłej bliskiej nam osoby, stała się duchową pielgrzymką.

Na przedmieściach Tokio stoi rodzinny dom Shūichiego. Shūichi ma czterdzieści lat, bliznę na klatce piersiowej i obsesję na punkcie własnego serca. Jego zmarła właśnie matka manipulowała wspomnieniami z dzieciństwa, zawsze przedstawiając łagodniejszą wersję dziecięcych dramatów. Skąd Shūichi ma zatem czerpać odwagę do życia, skoro nie wie, czy kiedykolwiek udało mu się przezwyciężyć trudności?

To wtedy mężczyzna zauważa tajemnicze dziecko, które kręci się wokół jego domu. Ta dziwna obecność wywołuje u Shūichiego wiele pytań: kim jest to dziecko i dlaczego wybrało jego dom? Spotkanie dorosłego i ośmiolatka zmienia na zawsze ich życie. Doprowadza ich do miejsca, które bije rytmem serca, wypowiadanym we wszystkich językach świata. Do Archiwum Bijących Serc.

Na południowym zachodzie Japonii, ze skrawka morza należącego do dwóch prowincji, Kagawy i Okayamy, wynurza się jedyna w swoim rodzaju wysepka: Teshima. Na wschodnim krańcu wyspy, w ustronnym miejscu stoi nieduży budynek z wielkim oknem wychodzącym na morze. Właśnie tam skatalogowane są bijące serca dziesiątek tysięcy ludzi, pochodzących z najodleglejszych miejsc na planecie – niektóre nadal żywe, inne będące już tylko pozostawionym przez kogoś cieniem.

Miejsce to nazywa się Shinzō-on no Ākaibu, Archiwum Bijących Serc”. (fragment)

O autorce:

Laura Imai Messina to włoska pisarka, która ukończyła studia z literatury na Uniwersytecie Rzymskim La Sapienza. Od zawsze fascynowała ją azjatycka kultura. Aktualnie mieszka w Japonii. W wieku 23 lat przeniosła się do Tokio, gdzie uzyskała tytuł magistra doktora literatury. Jest autorką bestsellerowych powieści, esejów i opowiadań dla dzieci, z których większość została przetłumaczona na ponad 30 języków. W 2020 roku ukazała się w Polsce jej powieść „Wiatrom powierzone”. Opowiadania „Wędkarstwo gwiazdy”, „Podróż Darumy” i „Inne japońskie opowiadania” wydane w 2021 r. zdobyły Nagrodę Laury Orvieto w dziedzinie literatury dziecięcej. Współpracuje z wieloma włoskimi gazetami i magazynami oraz z japońskim kanałem radiowym i telewizyjnym NHK.

Poprzedni

Reputacja niegrzecznej dziewczyny

Następny

Hormonalna rewolucja

Zobacz również to: