fbpx
piątek, 14 czerwca 2024

Jak wykorzystać reguły minimalizmu, by wychować spokojniejsze i szczęśliwsze dzieci

Nadmiar dźwięków, zabawek, zajęć dodatkowych, pogoń za rozwojem i stymulacją – to wszystko, w niewłaściwych proporcjach, może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze dzieci. Kim John Payne i Lisa M. Ross w prostych krokach pokazują, jak uprościć rodzicielstwo, stawiając na pierwszym miejscu to, co najważniejsze. –

KINGA PUKOWSKA, prezes Fundacji Polekont Istota Przywiązania

Rzeczywistość współczesnych rodziców nie jest cukierkowa. Często przytłacza ich nadmiar przedmiotów i obowiązków, nagminnie brakuje im czasu i muszą ciągle podejmować niezliczone decyzje. Kim John Payne, pedagog, edukator i międzynarodowy ekspert parentingowy, przekonuje, że współczesnym dzieciom i ich rodzinom najbardziej potrzeba ograniczenia stresu, rozpraszaczy i liczby podejmowanych decyzji.

Wychowanie w duchu prostoty polega na zapewnieniu dzieciom bezpiecznej przestrzeni i swobody niezbędnej do twórczego rozwoju osobowości. Jego głównym celem jest przywrócenie dobrego samopoczucia dzieciom i ich rodzicom przez wyeliminowanie szeregu niepotrzebnych, dekoncentrujących i przytłaczających czynników, które rozpraszają uwagę dzieci i negatywnie odbijają się na ich nastroju. Proces ten oparty jest na czterech filarach upraszczania życia rodzinnego, który najlepiej rozpocząć od uprzątnięcia przeładowanych pokojów dziecięcych, zmiany diety na zbilansowaną i pozbawioną przetworzonej żywności, a także wprowadzenia rytmu do planu dnia. Dzięki regularności życia domowego łatwiej odnaleźć chwile spokoju. To właśnie w czasie takich twórczych i odprężających pauz, gdy pozornie nie dzieje się nic szczególnego, nawiązują się bliskie relacje rodzinne.

Zaprezentowane w tej książce strategie pomagają dzieciom odnaleźć swoje miejsce w potoku ustawicznego działania, a rodziców przekonać do tego, że mniej wyborów oznacza więcej swobody, która pozwala bardziej docenić to, co się ma – i siebie nawzajem.

Nie jest to kolejny poradnik o chwilowych zagrożeniach. Ta książka nakreśla całościowy i uniwersalny obraz życia rodzinnego, pozwalając znaleźć odpowiedź na pytanie, jak szanować dzieciństwo i uczynić je bezpieczną bazą do wzrostu przez całe życie.

Książka prezentuje:

• cztery stopnie upraszczania życia rodzinnego;
• wskazówki, jak oczyścić środowisko domowe, by wyeliminować przeciążenia sensoryczne u dzieci;
• podpowiedzi, które pomogą wprowadzić rytm i rytuały oraz ograniczyć obecność mediów, by przywrócić spokojną atmosferę w domu;
• rzetelne informacje na temat tego, jak rozpraszacze negatywnie wpływają na uwagę i nastrój dzieci, oraz sugestie, jak je ograniczyć.

O książce:

Skarbnica praktycznych pomysłów, jak zwrócić dzieciom dzieciństwo i wprowadzić harmonię do życia rodzinnego.

„Publishers Weekly”

Jeśli wychowujesz dziecko w dzisiejszych nerwowych czasach, potrzebujesz tej książki. Zainspiruje cię, doda otuchy i – co najważniejsze – przypomni, że mniej znaczy więcej.

KATRINA KENISON, autorka książki The Gift of an Ordinary Day

O autorze:

Kim John Payne – doradca szkolny i edukator dorosłych. Prelegent na międzynarodowych konferencjach dla nauczycieli, rodziców i terapeutów. Prowadzi warsztaty i szkolenia na całym świecie. Pomaga rodzinom odkrywać ich miejsce we współczesnym świecie i rozwiązywać codzienne problemy, takie jak trudności w relacjach z rodzeństwem i rówieśnikami czy kłopoty z koncentracją uwagi. Obecnie jest dyrektorem programu Waldorf Collaborative Counseling Program na amerykańskim Uniwersytecie Antioch.

Więcej informacji: www.SamoSedno.com.pl

Poprzedni

Promocja do -35% na wszystkie tytuły Uroborosa!

Następny

Więcej a rozsądniej, czyli jak robić duże zakupy w zgodzie z ideą zero waste?

Zobacz również to: