fbpx
wtorek, 5 marca 2024

Skrzętnie skrywane sekrety, przerażające zachowania z pogranicza opętania, transu i histerii oraz wstrząsający obraz destrukcyjnej siły miłości. Kate Simants, była dziennikarka śledcza, stworzyła niepokojący thriller psychologiczny o kobiecie cierpiącej na dysocjacyjne zaburzenia tożsamości. Powieść trzyma w napięciu i mrozi krew w żyłach, a ponadto zaskakuje zwrotami akcji i nieoczekiwanym rozwiązaniem.

Ellie Power sprawia wrażenie zwykłej dziewiętnastolatki – mieszka z matką, z którą łączą ją dobre relacje, spotyka się z odpowiedzialnym, kochającym chłopakiem i ma przed sobą przyszłość rysującą się w jasnych barwach. Ale to idealne życie to tylko pozory.

Spokojna i sympatyczna dziewczyna pod osłoną nocy przemienia się w potwora. Wpada w furię, staje się agresywna i nieprzewidywalna. Christine, matka Ellie, przez lata wypracowała skuteczny, choć przerażający sposób panowania nad emocjami córki. Co wieczór zamyka na klucz drzwi od jej sypialni. Z troski o nią i ze strachu o siebie. Dla bezpieczeństwa ich obu.

Pewnego ranka Ellie budzi się przerażona. Zamek wyłamany od środka, ubłocone ubrania wciśnięte w kąt pokoju, ślady po drucie na skórze i rozmazana wizja ostatnich kilku godzin. Dziewczyna wie, że minionej nocy musiało się wydarzyć coś bardzo złego. Po raz kolejny.

Rosnący niepokój potęguje fakt, że chłopak Ellie, Matt, zniknął bez śladu… Koszmar sprzed lat powraca ze zdwojoną siłą.

„W zamknięciu” to porywający thriller psychologiczny, który choć jest debiutem, to wcale nie nosi jego znamion. Kate Simants stworzyła powieść na miarę najlepszych reprezentantów gatunku. Jej książka zachwyci miłośników misternie skonstruowanych dreszczowców z silnie rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Intrygująca główna bohaterka to bez wątpienia jeden z najmocniejszych punktów debiutu Simants. W kreacji cierpiącej na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości dziewiętnastolatki wyraźnie widać inspirację kultową postacią doktora Jekylla z popularnej noweli Roberta Louisa Stevensona.

Fani thrillerów psychologicznych znajdą w powieści Kate Simants w zasadzie wszystko, co cenią w tym gatunku: napięcie, mistrzowską intrygę, wielowątkową, wciągającą fabułę oraz kapitalne kreacje bohaterów. Doskonałą całość dopełniają zapiski z sesji terapeutycznych oraz wierny zapis policyjnych procedur. Ten ostatni autorka „W zamknięciu” zawdzięcza wieloletniej współpracy z przedstawicielami brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości.

Rekomendacje zagranicznych autorów i mediów

„Daję maksymalną liczbę gwiazdek. Nieodkładalny thriller, który porwał mnie od pierwszej strony. Mrożący krew w żyłach i poruszający. Przeczytałam jednym tchem!” – Caz Finley, autorka książki „The Boss”

„Mistrzowska intryga, genialny styl” – Harriet Tyce, autorka „Krwawej pomarańczy”

„Jeden z najlepszych literackich debiutów” – Clare Empson, autorka „Nie powiem”

„Bezbłędnie napisany, oszałamiający, mrożący krew w żyłach thriller psychologiczny” – Sam Carrington, autor „Saving Sophie”

„Wnoszący powiew świeżości wyraziści bohaterowie i błyskotliwe dialogi” – G.D. Abson, autor książki „Motherland”

„Zachwycający debiut. Porywający, przekonujący i doskonale napisany” – N.J. Crosskey, autorka książki „Poster Boy”

„Szalenie niepokojący thriller psychologiczny” – Rachel Sargeant, autorka książki „The Perfect Neighbours”

„Ambitna, wielowarstwowa powieść, która wciągnęła mnie od pierwszej strony” – S.E. Lynes, autorka thrillera „Matka”

Kate Simants – brytyjska dziennikarka i autorka thrillerów psychologicznych. Przez siedem lat pracowała jako dziennikarka śledcza dla Channel 4 i BBC. Specjalizowała się w pracy pod przykrywką. Po odejściu z mediów poświęciła się pisaniu książek. „W zamknięciu” to jej literacki debiut, który zebrał świetne recenzje. Powieść znalazła się w finale nagrody CWA Debut Dagger Award 2019. Autorka mieszka w okolicach Bristolu, gdzie pracuje nad kolejnymi książkami.

Poprzedni

Spotkajmy się zanim przyjdzie zima

Następny

Wiosenne przebudzenie z ECO BOX #6

Zobacz również to: