fbpx
wtorek, 21 maja 2024

Świetna, pełna napięcia, odsłaniająca wiele tajemnic
Vincent V. Severski

Jako młoda kobieta została zwerbowana do CIA. Infiltrowała najniebezpieczniejsze grupy terrorystyczne na Bliskim Wschodzie. Była agentka amerykańskiego wywiadu, Amaryllis Fox, w swojej książce „Tajne życie” odsłania niemal wszystkie tajniki pracy szpiega, pokazując detale, których żaden agent nie wyjawił wcześniej światu. Polska premiera tego bestsellera „New York Timesa” już 5 maja.

Amaryllis Fox swoje pierwsze szkolenie operacyjne, zamknięcie w symulowanym świecie na pół roku, rozpoczęła mając zaledwie 21 lat. Wraz z nią wkraczamy do świata tajnych agentów, przekraczamy bazę Langley i docieramy na tzw. Farmę, czyli teren, gdzie odbywają się najbardziej wymagające szkolenia szpiegowskie. Agenci są tam przygotowywani na wszystko, nawet na próby molestowania czy niezwykle realistyczne groźby zamordowania bezbronnych dzieci.

Fox pierwszą misję zrealizowała pod nieoficjalną przykrywką i nie mogła liczyć na żadne dyplomatyczne wsparcie w sytuacji zagrożenia. Pomogła jej globtroterska przeszłość, podróżowanie u boku ojca, doradcy Margaret Thatcher i Michaiła Gorbaczowa. Jednym z jej celów było kontrolowanie dostępu do broni atomowej, biologicznej i chemicznej. Aby infiltrować środowisko zainteresowane wykorzystaniem jej w aktach terroru, weszła w mroczny krąg handlarzy bronią i ich klientów. Stykała się z członkami grup terrorystycznych w Karaczi, Rangunie i Szanghaju.

Jedną z jej ostatnich misji było udawanie marszandki zainteresowanej sztuką ludów tubylczych. Podczas tej pracy Fox – co wielu osobom może wydać się kontrowersyjne – zabierała na akcje swoją malutką córką, ukrywając w jej pieluchach podsłuch. Fox, tak jak na prawdziwego szpiega przystało, opisuje swoje różne wcielenia. Agentka potrafiła się wielokrotnie przeobrażać, dzięki czemu zdobywała cenne dla służb informacje. Jej atutem była też kobiecość, która powodowała, że nikt nie podejrzewał jej o prowadzenie podwójnej gry w imieniu najpotężniejszej agencji wywiadowczej na świecie.

„Tajne życie” wciąga niczym thriller, ale jest bardziej przerażające, bo każda zapisana na jego stronach historia wydarzyła się naprawdę. To książka pokazująca, że świat i wojna o globalne wpływy wygląda zupełnie inaczej niż sobie wyobrażamy.

Zobacz wywiady z Amaryllis Fox:


„Napisana w klimacie powieści szpiegowskiej książka, oferuje barwne i dynamiczne spojrzenie na to, kto pracuje na rzecz bezpieczeństwa Ameryki i całego świata”
Los Angeles Times

„Wyłaniająca się historia wygląda tak, jakby John Le Carré wylądował w „Jedz, módl się kochaj”
New York Times

„Genialne… Fascynujące… Fox poruszająco pisze o próbie połączenia kariery szpiegowskiej z życiem rodzinnym… Świetna lektura”
Washington Post

Amaryllis Fox – jej „Tajne życie” (ang. „Life Undercover: Coming of Age on the CIA”) tuż po premierze zainteresowało wiele stacji telewizyjnych, a nowy serwis Apple TV wykupił prawa do realizacji serialu na podstawie jej historii. Po 8-letniej karierze w CIA została analitykiem wielu międzynarodowych agencji telewizyjnych, jak CNN, BBC czy Al-Dżazira. Jest matką dwójki dzieci i od 2018 roku żoną Roberta Kennedy’ego III.

 

Poprzedni

Nauka w domu – sprawdź, jakie sprzęty przydadzą Ci się w tym czasie

Następny

Zadbaj o siebie na wiosnę!

Zobacz również to: