fbpx
czwartek, 18 lipca 2024

Zmysły. To dzięki nim widzimy, słyszymy, czujemy. Mimo że stanowią nasz łącznik z rzeczywistością, to cały czas nie wiemy o nich wszystkiego. Rüdiger Braun, opierając się na najnowszych badaniach naukowych, wyróżnia oprócz podstawowych pięciu zmysłów (wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku) jeszcze dwa dodatkowe: zmysł równowagi oraz… intuicję. Jakie nieoczywiste znaczenie odgrywają zmysły w naszym życiu?

Dowiecie się tego z książki „Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć”. W księgarniach już 14 kwietnia.

Zapach świeżo zmielonej kawy, ulubiony utwór lecący głośników, przyjemny w dotyku koc. Zmysły mają ścisły związek z tym, co czujemy, robimy a nawet myślimy. To dzięki nim odbieramy bodźce z otoczenia, wpływają one również na nasze emocje i reakcje. Nawet najmniejsze zakłócenie tej kruchej równowagi może mieć bardzo poważne skutki dla naszej psychiki.

Czy wiedzieliście, że zmysły – podobnie jak inne umiejętności – można trenować? Dostarczając sobie różnych bodźców: wzrokowych, wizualnych czy smakowych, możemy wpływać na nasze samopoczucie. W książce „Siedem zmysłów” autor tłumaczy, jaki wpływ na naszą psychikę mają różne kolory, zapachy czy dźwięki. Pokazuje także, w jaki sposób za pomocą różnych ćwiczeń i rytuałów można wyostrzyć zmysły oraz – co za tym idzie – wzbogacić nasze życie wewnętrzne.

Jak wpływają na naszą psychikę różne kolory? Dlaczego pewne dźwięki uznajemy za przyjemne, natomiast inne są dla nas nie do wytrzymania? Skąd bierze się upodobanie do zapachu świeżo skoszonej trawy? Dlaczego nasza mimika ma kluczowe znaczenie przy nawiązywaniu nowych znajomości? Czy można się zakochać „od pierwszego wejrzenia”?

„Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć” to kompleksowy przewodnik napisany w oparciu o najnowsze badania naukowe, prezentujący najświeższe dane i eksperymenty. Dzięki zawartym tu wskazówkom nauczycie się zwracać uwagę na swoje zmysły oraz poprawicie uważność na bodźce, dzięki czemu doświadczycie większej radości i spełnienia w pracy i codziennym życiu.

Rüdiger Braun – niezależny dziennikarz naukowy pracujący dla takich czasopism jak „Stern” i „Geo”. Był także naczelnym redaktorem periodyku „Max-Planck-Forschung”. Jest nauczycielem i specjalistą Shiatsu. Książka „Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć” znalazła się w gronie sześciu najlepszych książek popularno-naukowych w Niemczech w roku 2019, wybrana głosami czytelników.

Poprzedni

Loteria Rossmanna: Do wygrania atrakcyjne nagrody

Następny

Prebiotyczna linia do pielęgnacji dłoni i stóp Gehwol Balance

Zobacz również to: