fbpx
środa, 22 maja 2024

Nina Majewska-Brown – Laureatka m.in. nagrody „Lubimy czytać 2021”, którą otrzymała za Ostatnią „więźniarkę” Auschwitz, autorka bestsellerowych opartych na prawdziwych wydarzeniach obozowych historii związanych głównie z Auschwitz i Birkenau, odsłania przed światem kolejną wstrząsającą historię.

Te opowieści przychodzą do niej same, za sprawą ludzi, którzy pragną ocalić od zapomnienia swoich bliskich. Tak było i tym razem.

Niemal zapomniana historia po osiemdziesięciu latach wychodzi na jaw.To prawda o tym, co spotkało rodzinę Franciszki i  Wawrzyńca Kuligów, za pomoc udzieloną zbiegowi z obozu. Opowiedziana przez córki bohaterki, z których jedna niestety zmarła, nie doczekawszy premiery książki.

To dramatyczna opowieść o odwadze, rozpaczy i miłości, niemożliwych wyborach, niespotykanej sile i traumie, która cieniem położyła się na kolejnych pokoleniach. Wstrząsający opis najgorszych chwil życia młodej rodziny, mieszkającej nieopodal obozu, gdy mąż podejmuje najtragiczniejszą, a jednocześnie najbardziej bohaterską decyzję: postanawia pójść za ciężarną żonę do lagru. I choć sam poniesie śmierć, ocali miłość swojego życia i nienarodzone dziecko, które na pamiątkę po ojcu otrzyma jego imię – Wawrzyniec.

Ta książka to hołd oddany mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy narażając życie, ryzykując wszystko, pomagali więźniom, jak tylko mogli i potrafili.

Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata

1 września 1941 roku w niemieckim mundurze z pistoletem w kieszeni i na rowerze ucieka z Auschwitz Jan Nowaczek.
Los sprawia, że ratując się przed pościgiem, trafia do mieszkających w pobliżu obozu Franciszki i Wawrzyńca Kuligów. Mimo obawy o własne życie rodzina pomaga zbiegowi.

Jakież jest ich zdziwienie, gdy po kilku miesiącach Nowaczek ponownie pojawia się w ich domu w towarzystwie esesmanów i wydaje ludzi, którzy pomogli mu w ucieczce.

W rezultacie do obozu trafiają Franciszka w dziewiątym miesiącu ciąży, jej siostra Stefania i kilka innych osób. By ocalić ukochaną żonę, zrozpaczony Wawrzyniec podejmuje najtrudniejszą z decyzji: pójdzie do obozu, by zamienić się z Franciszką na życie.

Poprzedni

Czarny Flaming

Następny

Seria fortunnych zdarzeń. Rola przypadku w procesie powstawania planety, życia oraz ciebie

Zobacz również to: