fbpx
wtorek, 5 marca 2024

Jedna z ulubionych książek Baracka Obamy w 2019 roku!

W szkole Connell i Marianne udają, że się nie znają. On jest gwiazdą szkolnej drużyny piłkarskiej, ona – typem dumnej outsiderki z bogatego domu, w którym matka chłopaka sprząta. Kiedy syn przychodzi odebrać ją z pracy, między dwojgiem zupełnie różnych nastolatków rodzi się nietypowa więź – taka, którą chcą za wszelką cenę ukryć przed światem.

Sally Rooney w „Normalnych ludziach” z wnikliwością opisuje psychikę młodych bohaterów i zarazem robi to w niezwykle oszczędny sposób. Historia Marianne i Connella eksploruje temat subtelnych różnic klasowych, magnetyzm pierwszej miłości oraz skomplikowaną prawdę o rodzinie i przyjaźni.

O „Normalnych ludziach”:

Siłą prozy Rooney jest zarówno szczerość, jak i niechęć do odbierania nadziei, że prawdziwe uczucia nadal istnieją. W Normalnych ludziach poznajemy bohaterów po traumach, trudnych doświadczeniach, pełnych niepewności. Ta książka niesie naprawdę świeży przekaz o nowej uczuciowości młodych dorosłych. – Anna Cieplak, autorka powieści „Lata powyżej zera”

Sally Rooney to literacki fenomen dekady. – „The Guardian”

Sally Rooney jest głosem millennialsów – w wiarygodny sposób opowiada o miłości w późnym kapitalizmie. – „The New Yorker”

O twórczości Rooney można powiedzieć wiele. Ludzie, którzy czytali jej książki, zaciekle o nich dyskutują. – „The New York Times”

Nie ma nic zwyczajnego w prozie Rooney. Ona jest po prostu wyjątkowa. – „Independent”

Sally Rooney (ur. 1991 w Dublinie) – irlandzka pisarka młodego pokolenia; jej nazwisko znalazło się na liście 100 najbardziej wpływowych osób 2019 roku według magazynu „Time”. Ukończyła studia z literatury angielskiej i amerykańskiej w Trinity College w Dublinie, gdzie wciąż mieszka, tworzy i pracuje jako redaktorka magazynu literackiego „The Stinging Fly”. Pierwsza opublikowana powieść Rooney, Conversations with Friends (2017; wydanie polskie w przygotowaniu), została nominowana m.in. do International Dylan Thomas Prize oraz nagrody Folio i okrzyknięta książką roku m.in. przez „Daily Telegraph”, „Sunday Times” i „Guardiana”. Druga powieść Rooney, Normalni ludzie (2018), znalazła się na długiej liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award i British Book Award w 2019 r. BBC pracuje nad telewizyjną adaptacją książki.

Autor: Sally Rooney Tytuł: Normalni ludzie Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

Premiera: 26 lutego 2020

 

Poprzedni

„RAMEN W DOMU” – ŁATWE PRZEPISY, KTÓRE ZAMIENIĄ TWOJĄ KUCHNIĘ W KRÓLESTWO RAMENU

Następny

Poznaj zawartość GOLDENBOX No. 20

Zobacz również to: